Alege limba:

In memoriam: Preoteasa Sorina Dobroțchi

Ziua de 18 septembrie 2018 a fost o zi tristă pentru membrii Parohiei Ortodoxe Române „Sfântul Mucenic Acachie” din Crotone. Doamna preoteasă Sorina Dobroțchi, soția părintelui Ivan (Dobroțchi), a adormit în Domnul, la vârsta de doar 36 de ani, în urma unei grele suferințe.

 

Doamna preoteasă Sorina s-a născut pe data de 21 februarie 1982 în orașul Baia Mare. În viața ei privată, prin modestia ei, a fost un exemplu de iubire față de aproapele și de jertfă și dar pentru Biserică și familie.

 

În perioada cât a locuit în orașul Baia Mare s-a ocupat, făcând voluntariat la o asociație locală, de copiii străzii. În anul 2009 s-a căsătorit cu viitorul preot Ivan Dobroțchi și în același an s-au mutat în Italia. În anul 2015, după hirotonia întru preot a soțului, doamna preoteasă Sorina l-a urmat în parohia încredințată spre păstorire în orașul italian Crotone. Aici, ea a fost un ajutor de nădejde pentru părintele și a fost binecuvântată de Dumnezeu cu trei fii: Elisei, Spiridon și Damian. Chiar dacă o grea suferință a venit asupra ei, prin răbdarea și iubirea arătată, a mulțumit Domnului pentru darurile cu care a fost binecuvântată și a îndemnat și pe alții să facă la fel în viața lor.

 

De la plecarea ei la Domnul, în fiecare an în jurul datei de 18 septembrie, se face slujba de pomenire și parastas pentru ea.Enoriașii parohiei și toți cei care au cunoscut-o, vincu mic cu mare,să vină să se roage împreună cu copiii și cu soțul, părintele Ivan, pentru sufletul și odihna veșnică întru Domnul a doamnei preotese Sorina.

 

Departamentul de Comunicare și Imagine al EORI

 

 

 

 

Alătură-te canalului de Telegram al EORI.

 

 
 

 

Asociația San Lorenzo dei Romeni ONLUS este o asociație social-filantropică, non profit și apolitică, în cadrul Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, care a fost înființată cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop SILUAN, în anul 2009.

 
 

 

 

 
 
 

 

 
 

Agenda/Diario pentru tine!ri 2022/2023

13422374