Alege limba:

In memoriam – Părintele Radu Marcel Călin

În 2013 ajunge în Parohia Ortodoxă Română „Zămislirea Sfântului Ioan Botezătorul” din Enna, înființată în anul 2010 de părintele protopop, pe atunci Daniel Băcăuanu, părintele Călin Radu Marcel. Venit din România. din Episcopia Severinului și Strehaiei. părintele găsește o comunitate bine sudată de oameni harnici și credincioși și încearcă să mărească aria de pastorație în toate orașele unde găsește români cu credință și râvnă pentru Biserică.

 

Preotul Radu a fost absolvent al Facultății de Teologie și Masterat, și a luptat în ciuda problemelor de sănătate ascunse pe care le avea, să descopere multora calea și cuvântul Evangheliei

 

Sunt și astăzi oameni care acum la cei 5 ani de când a trecut la Domnul își aduc aminte de învățăturile și sfaturile părintelui. În luna februarie, ziua 2, anul 2018, trece la Domnul la spitalul din Enna lăsând în urma sa pe cei doi copii, un băiat și o fetiță și pe doamna preoteasa Ionela.

 

 

 

 

 

 

 

Alătură-te canalului de Telegram al EORI.

 

 
 

 

Asociația San Lorenzo dei Romeni ONLUS este o asociație social-filantropică, non profit și apolitică, în cadrul Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, care a fost înființată cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop SILUAN, în anul 2009.

 
 

 
 

 

 
 
 

 

 
 

Agenda/Diario pentru tine!ri 2022/2023

13613495