Alege limba:

Mesaj de condoleanțe la mutarea la cele veșnice a doamnei preotese Anca Liahu (Civita Castellana)

Preacucernice Părinte Cristian,

Îndoliată familie,

 

În această zi de Praznic al Preasfintei Născătoare de Dumnezeu, 21 noiembrie 2023, am aflat, cu durere și întristare, despre mutarea la cele veșnice a surorii noastre, roaba lui Dumnezeu Anca preoteasa, soția fratelui nostru împreună-slujitor Cristian Liahu, după o lungă și istovitoare suferință, purtată cu discreție și răbdare.

La acest moment de „trecere-paști” al surorii noastre Anca, ne rugăm, împreună cu Preasfințitul Părinte Arhiereu Vicar, Atanasie de Bogdania, cu clericii, monahii și credincioșii din cuprinsul Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, pentru iertarea păcatelor ei, săvârșite cu voie sau fără de voie, și pentru veșnica ei odihnă, acolo unde strălucește lumina Feței Mântuitorului Hristos Cel Înviat, unde nu este durere, nici întristare, nici suspin.

Ne rugăm, de asemenea, pentru fratele nostru, părintele Cristian, pentru părinții preotesei Anca, pentru familia îndoliată și pentru toți cei care au cunoscut-o, ca Mântuitorul Hristos să-i mângâie, să le facă parte, cu harul Său, de mângâierea Sa cea cerească și să-i întărească, în nădejdea mântuirii roabei lui Dumnezeu, sora noastră, preoteasa Anca.

Veșnica ei pomenire, din neam în neam!

Cu arhierească binecuvântare și cu părintească îmbrățișare familiei îndoliate,

 

 

† Episcopul Siluan

al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei

 

 

 

 

 

Alătură-te canalului de Telegram al EORI.

 

 
 

 

Asociația San Lorenzo dei Romeni ONLUS este o asociație social-filantropică, non profit și apolitică, în cadrul Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, care a fost înființată cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop SILUAN, în anul 2009.

 
 

 
 

 

 
 
 

 

 
 
14228413