Alege limba:

    Select your language

Mesaj de condoleanțe la mutarea la cele veșnice a doamnei preotese Anca Liahu (Civita Castellana)

Preacucernice Părinte Cristian,

Îndoliată familie,

 

În această zi de Praznic al Preasfintei Născătoare de Dumnezeu, 21 noiembrie 2023, am aflat, cu durere și întristare, despre mutarea la cele veșnice a surorii noastre, roaba lui Dumnezeu Anca preoteasa, soția fratelui nostru împreună-slujitor Cristian Liahu, după o lungă și istovitoare suferință, purtată cu discreție și răbdare.

La acest moment de „trecere-paști” al surorii noastre Anca, ne rugăm, împreună cu Preasfințitul Părinte Arhiereu Vicar, Atanasie de Bogdania, cu clericii, monahii și credincioșii din cuprinsul Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, pentru iertarea păcatelor ei, săvârșite cu voie sau fără de voie, și pentru veșnica ei odihnă, acolo unde strălucește lumina Feței Mântuitorului Hristos Cel Înviat, unde nu este durere, nici întristare, nici suspin.

Ne rugăm, de asemenea, pentru fratele nostru, părintele Cristian, pentru părinții preotesei Anca, pentru familia îndoliată și pentru toți cei care au cunoscut-o, ca Mântuitorul Hristos să-i mângâie, să le facă parte, cu harul Său, de mângâierea Sa cea cerească și să-i întărească, în nădejdea mântuirii roabei lui Dumnezeu, sora noastră, preoteasa Anca.

Veșnica ei pomenire, din neam în neam!

Cu arhierească binecuvântare și cu părintească îmbrățișare familiei îndoliate,

 

 

† Episcopul Siluan

al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei

 

RESURSE

PORTALUL THEOFANIA

 

5 x 1000

 

 

TELEGRAM

 

Alătură-te canalului de Telegram al EORI.

 

FONDUL SOLIDARITATEA

 
 

ȘTIRILE CELE MAI CITITE

SAN LORENZO DEI ROMENI

 

Asociația San Lorenzo dei Romeni ONLUS este o asociație social-filantropică, non profit și apolitică, în cadrul Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, care a fost înființată cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop SILUAN, în anul 2009.

 
 

FTOUB ROMA

 
 

MISIUNEA SFÂNTUL IERARH NICOLAE

 

 
 

FACEBOOK

 

ULTIMELE PUBLICAȚII

ȘTIRI DIN VIAȚA EPARHIEI

 

NEPSIS

 
 

CENTRUL DE PELERINAJE

VĂ RECOMANDĂM

NUMĂRUL TOTAL DE VIZITATORI

14341617