Alege limba:

    Select your language

Preasfințitul Părinte Episcop Siluan își aniversează ziua de naștere

Preasfințitul Părinte  Episcop Siluan al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei își sărbătorește, în 5 martie 2024, ziua de naștere. La acest moment aniversar, Preasfințitul Părinte Arhiereu-vicar Atanasie de Bogdania, clericii, monahii, monahiile și credincioșii din tot cuprinsul Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei transmit un mesaj de recunoștință față de Preasfinția Sa, cu doriri de sănătate, pace, bucurie și mult ajutor de la Dumnezeu, în păstorirea credincioșilor din Episcopia Ortodoxă Română a Italiei.

Întru mulți și fericiți ani, Preasfințite Stăpâne!

Ierarhul s-a născut la 05 martie 1970, la Gura Râului, județul Sibiu, fiind al IV-lea din cei 6 copii ai Preotului Gheorghe Șpan și Preotesei Emilia Șpan.

În 1988 a absolvit Liceul de Matematică-Fizică Gheorghe Lazăr din Sibiu. În perioada 1989 – 1993 a urmat cursurile Facultății de Teologie Andrei Șaguna din Sibiu, iar mai apoi cursurile doctorale (1994 – 1998) la Institutul de Teologie Ortodoxă Saint-Serge din Paris.

În ziua de 21 ianuarie 1994 este hirotonit diacon pe seama capelei Facultății de Teologie din Sibiu, iar mai apoi pe seama aceleiași capele, în data de 6 martie 1994, este hirotonit preot celib. În perioada 1994 – 2001 a deservit ca preot slujitor și duhovnic Mănăstirea de maici Acoperământul Maicii Domnului de la Bussy-en-Othe, Yonne, Franța.

În anul 1999 este transferat canonic din Arhiepiscopia Sibiului în Mitropolia Ortodoxa Română a Europei Occidentale și Meridionale de la Paris și este numit preot paroh al Parohiei Sfânta Parascheva și Sfânta Genoveva din Paris. În data de 21 iunie 2001 este tuns în monahism.

Duminică, 21 octombrie 2001, este hirotonit Episcop în Biserica Sfântul Iosif a Parohiei ortodoxe române din Bordeaux.

În data de 5 martie 2008, Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române l-a ales drept cel dintâi Episcop Ortodox Român al Italiei, fiind întronizat la 8 mai 2008.

 

Departamentul pentru Comunicare și Imagine al EORI

RESURSE

PORTALUL THEOFANIA

 

5 x 1000

 

 

TELEGRAM

 

Alătură-te canalului de Telegram al EORI.

 

FONDUL SOLIDARITATEA

 
 

ȘTIRILE CELE MAI CITITE

SAN LORENZO DEI ROMENI

 

Asociația San Lorenzo dei Romeni ONLUS este o asociație social-filantropică, non profit și apolitică, în cadrul Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, care a fost înființată cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop SILUAN, în anul 2009.

 
 

FTOUB ROMA

 
 

MISIUNEA SFÂNTUL IERARH NICOLAE

 

 
 

FACEBOOK

 

ULTIMELE PUBLICAȚII

ȘTIRI DIN VIAȚA EPARHIEI

 

NEPSIS

 
 

CENTRUL DE PELERINAJE

VĂ RECOMANDĂM

NUMĂRUL TOTAL DE VIZITATORI

14325118