Alege limba:

    Select your language

Mesaj de condoleanțe cu ocazia decesului mamei Părintelui Protopop Ioan Bobîrnea (Firenze II)

 

Preacucernice Părinte Protopop Ioan,

Cucernică Doamnă Preoteasă, 

Îndurerată familie,

 

Am aflat, cu întristare, de trecerea la Domnul a roabei lui Dumnezeu Maricica, mama părintelui Ioan (Trandafir), soacra, bunica și rudenia voastră.

 

Slujirea, cu răbdare și dăruire, și însoțirea mamei Maricica, până la capătul suferinței ei, înseamnă un privilegiu și o binecuvântare, de care mulți dintre cei plecați în străinătate nu au parte, date fiind circumstanțele vieții și distanțele. Jertfa pe care ați făcut-o se va preface în mângâiere și în nădejde de mântuire pentru sufletul roabei lui Dumnezeu Maricica. 

În aceste momente de întristare, pricinuită de despărțirea de mama Maricica, ne rugăm Mântuitorului Hristos, împreună cu Preasfințitul Părinte Arhiereu-vicar, Atanasie de Bogdania, cu clerul, monahii și credincioșii din cuprinsul Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, pentru iertarea și odihna veșnică a sufletului roabei lui Dumnezeu Maricica, întru împărăția Sa.

Transmitem condoleanțele noastre întregii familii îndoliate și îi punem la inimă cuvântul Domnului nostru Iisus Hristos care zice: „Aceasta este voia Tatălui Meu, ca oricine vede pe Fiul și crede în El să aibă viață veșnică, și Eu îl voi învia în ziua cea de apoi.” (Ioan 6, 40)

Cu arhierească binecuvântare și cu părintească îmbrățișare pentru familia îndurerată,

† Episcopul SILUAN

al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei

RESURSE

PORTALUL THEOFANIA

 

5 x 1000

 

 

TELEGRAM

 

Alătură-te canalului de Telegram al EORI.

 

FONDUL SOLIDARITATEA

 
 

ȘTIRILE CELE MAI CITITE

SAN LORENZO DEI ROMENI

 

Asociația San Lorenzo dei Romeni ONLUS este o asociație social-filantropică, non profit și apolitică, în cadrul Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, care a fost înființată cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop SILUAN, în anul 2009.

 
 

FTOUB ROMA

 
 

MISIUNEA SFÂNTUL IERARH NICOLAE

 

 
 

FACEBOOK

 

ULTIMELE PUBLICAȚII

ȘTIRI DIN VIAȚA EPARHIEI

 

NEPSIS

 
 

CENTRUL DE PELERINAJE

VĂ RECOMANDĂM

NUMĂRUL TOTAL DE VIZITATORI

14341617