Inaugurarea Bisericii din Moncalieri

 

 

Sâmbătă, 22 noiembrie 2014, cu ajutorul lui Dumnezeu am reușit să inaugurăm construcția primei biserici ortodoxe construite în Italia. La acest moment istoric, prezidat de Episcopul nostru, Preasfințitul Siluan, alaturi de un sobor de preoți, au mai participat primarul orașului Moncalieri, doamna Roberta Meo, fostul primar al orașului Cuneo și actual consilier regional, Alberto Valmaggia,  alte autorități locale și numeroși credincioși. După tăierea panglicii de către Preasfințitul Episcop Siluan împreuna cu primarul orașului, evenimentul a continuat cu o slujbă de mulțumire, finalizat cu sfințirea cu aghiazmă a lăcașului de cult și cu adresarea unui cuvânt de mulțumire, exprimat de părintele paroh Floricu Marius, de autoritățile locale și de ierarhul nostru.

În final, invitații și credincioșii s-au bucurat împreună la agapa frățească oferită cu generozitate de membrii parohiei.

Mulțumim, încă o dată, pe această cale, tuturor celor care au participat la realizarea acestui locaș de cult!

Slavă lui Dumnezeu pentru toate!


Pr. Marius Floricu

 

 

Mai multe fografii găsiți aici

Căutare

5 X 1000

 

I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C. F.: 97558250581

 
 
 

Urgența Coronavirus

 

Merinde pentru Suflet

 

 
 

San Lorenzo dei Romeni

 

Asociația San Lorenzo dei Romeni ONLUS este o asociație social-filantropică, non profit și apolitică, în cadrul Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, care a fost înființată cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop SILUAN, în anul 2009.

 
 

Apostolia

FTOUB Roma

 

Misiunea Sfântul Ierarh Nicolae

Misiunea Sfântul Ierarh Nicolae

 
 

Facebook

 

Știri din viața Eparhiei

 

Nepsis

NEPSIS

 
 

Reportaje EORI

 
 

Vă Recomandăm

Agenda/Diario pentru tine!ri 2020/2021

 Calendarele Eparhiale 2021

Calendar 2021 pentru familia ta

Calendarul Tuturor Sfinților 2021

Tinerii ortodocși

Numărul total de vizitatori

12466842