Întâlnire „Pentru viață” în Parohia „Înălțarea Sfintei Cruci” din Roma

 

Sunt puțini creștinii ortodocși care să aibă nevoie de un timp de gândire atunci când li se adresează întrebarea: care este părerea dumneavoastră despre avort? Răspunsul vine aproape instantaneu: avortul este o crimă. Avortul oprește o inimă care bate. Avortul ucide un copil. Ființa umană este valoroasă încă de la conceperea sa.

Dar atunci când problema se mută în familia proprie, mulți dintre creștini aleg avortul orbiți de întrebarea: "Ce-o zice lumea?" în loc de: "Cum vede Dumnezeu această situație?" Statisticile avorturilor sunt o tristă mărturie a acestei alegeri în România și în Occident.

Întâlnirea privilegiată de duminică, 10 mai 2015, desfășurată în parohia noastră cu binecuvântarea Preasfințitului părinte Siluan, ne-a pus față în față cu persoane dedicate acestei misiuni de trezire a conștiinței creștine, care ne confrunta cu trăirea durerii semenilor noștri uciși prin avort, a femeilor traumatizate de această alegere greșită și a împărtășirea bucuriei celor care, alegând viața, au descoperit vocația de împreună-creatori cu Dumnezeu.

Invitatele noastre: Alexandra Nadane - președinte al Asociației „Studenți pentru viață”, Ioana Picoș - președinte al Asociației Feminism ProFamilie, Ștefana Totorcea și Veronica Iani de la Asociația Pro-Valori Media ne-au vorbit despre experiențele personale legate de transmiterea valorilor „Pro-vita / Pentru viață” în România.

În cadrul întâlnirii, au fost oferite gratuit celor prezenți publicații pe această temă.

 

 

Mai multe fotografii găsiți aici

Urgența Coronavirus

 

Merinde pentru Suflet

 

 
 

Căutare

Apostolia

FTOUB Roma

 

Misiunea Sfântul Ierarh Nicolae

Misiunea Sfântul Ierarh Nicolae

 
 

Facebook

5 X 1000

 

I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C. F.: 97558250581

 

Știri din viața Eparhiei

 

Nepsis

NEPSIS

 
 

Reportaje EORI

 
 

Vă Recomandăm

Agenda/Diario pentru tine!ri 2020/2021

 Calendarele Eparhiale 2021

Calendar 2021 pentru familia ta

Calendarul Tuturor Sfinților 2021

Tinerii ortodocși

Numărul total de vizitatori

12412303