Alege limba:

Hramul Parohiei Bologna II

 

 

Bucuriile sărbătorilor de iarnă pentru toți creștinii sunt împlinite cu har și dăruire de Dumnezeu.

Astfel, cu binecuvântarea Bunului Dumnezeu și a Păstorului nostru, Preasfințitul Părinte Siluan al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, în Parohia Ortodoxă Română “Sfântul Ioan Botezătorul” din orașul Bologna, pe parcursul săptămânii 18.01.2016 - 24.01.2016, au avut loc mai multe activități, religioase și culturale.

De ziua hramului, ne-am bucurat în rugăciune de o slujire împreună cu Frații Preoți din Emilia Romagna 1, alături de Părintele Protopop Constantin Totolici.

După Sfânta Liturghie, a urmat ședința Protopopială, încheiata cu agapa creștină oferită de gospodinele Parohiei.

Duminică, 24 ianuarie 2016, în continuarea sărbătorii hramului Parohiei, a avut loc cea de-a treia ediție a spectacolului-concurs “ABC Parohial” la care au participat în calitate de protagoniști înșiși enoriașii Parohiei. La această manifestare au luat parte și părinții consilieri - Doru Gârboan din Parohia Imola cu familia, precum și părintele Trandafir din Parohia Bologna Vest și Parohul Catolic Don Alberto Bindi. Evenimentul s-a încheiat prin degustarea tuturor bucatelor pregătite de concurenți și aprecierea lor la justa valoare.

Slavă lui Dumnezeu pentru toate!

 

 

Mai multe fotografii găsiți aici

 

Alătură-te canalului de Telegram al EORI.

 

 

 

 
 

 

 
 

 

Asociația San Lorenzo dei Romeni ONLUS este o asociație social-filantropică, non profit și apolitică, în cadrul Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, care a fost înființată cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop SILUAN, în anul 2009.

 
 

 

 

 
 
 

 

 
 

Agenda/Diario pentru tine!ri 2022/2023

13323705