Alege limba:

Ziua românilor de pretutindeni

Începând cu anul 2015, Guvernul României a stabilit ca ultima duminică a lunii mai să fie dedicată ”românilor de pretutindeni”. Anterior, până în anul 2014, Ziua Românilor de Pretutindeni era 30 noiembrie, concomitent cu sărbătoarea Sfântului Apostol Andrei, cel Întâi chemat, Ocrotitorul României. Articolul 10 din Legea 299/2007 a fost modificat prin Legea 101/2015, astfel modificându-se data la care se sărbătorește această zi.

Această inițiativă, de a dedica o zi românilor de pretutindeni, este motivată de o substanțială prezență românească în afara granițelor țării, atât în ținuturile istorice locuite de români dar nu fac parte din România, cât și în lumea întreagă ca urmare a masivei emigrații românești din primele decenii ale noului mileniu. Cifrele, deși nu pot fi foarte precise, sunt relevante: aproape 5 milioane de români trăiesc în afara țării.

Așadar, preocuparea Guvernului României este firească pentru că 5 din circa 23 de milioane (23.681.610 este numărul total al românilor) este un procent important și această realitate comportă probleme specifice, cu precădere în păstrarea și cultivarea identității românești, dar și în integrarea socialăa românilor în țările gazdă, fărăasimilare culturalăși fărădeznaționalizare.

Biserica Ortodoxă Română, ca partener al Statului, își conjugă eforturile în aceleași demersuri. ”Prin ierarhii și preoţii ei, Biserica Mamăîi binecuvinteazăși îi încurajeazăpe fiii şi fiicele ei duhovnicești din străinătate și, totodată, aflăproblemele cu care aceștia se confruntă, în aspirația lor pentru un viitor mai bun. De aceea, în bisericile ortodoxe românești de pretutindeni, românii simt bucuria regăsirii și trăirii credinței strămoșești, participăla viața liturgică, alinădorul lor fierbinte dupăcei dragi și dupălocurile natale şi reafirmăidentitatea lor etnicăprofundăPrin participarea lor la viaţa liturgică, la evenimentele culturale și la acțiunile social-filantropice organizate de parohiile din diaspora română, sunt promovate valorile permanente ale credinţei ortodoxe și ale culturii românești, sunt transmise tradițiile românești și este cultivată limba română, toate acestea contribuind la păstrarea identității culturale, etnice și ecleziale a românilor ortodocși din afara României.” (din mesajul adresat românilor de pretutindeni de Preafericitul Părinte Daniel, Patriarhul României în 2021).

*

În Episcopia Ortodoxă Română a Italiei, programele pastorale acordă o deosebită atenție păstrării și transmiterii identității naționale. Se desfășoară proiecte specifice, se organizează evenimente, se cultivă la nivel comunitar și individual legătura cu țara și cu identitatea românească.

Aproape în fiecare parohie există o Școală Parohială unde copiii și tinerii, pe lângă noțiuni de credință ortodoxă, învață limba, istoria și tradițiile românești. O serie de proiecte cu manifestări la nivel parohial, protopopial sau eparhial au menirea de a păstra legătura cu rădăcina românească: în fiecare an, între 15 și 30 ianuarie este sărbătorit Eminescu, iar între 31 august și 8 septembrie se desfășoară ”Zilele limbii române”. Portul popular este îmbrăcat de creștini la marile Praznice și este chiar celebrat anual în ”Zilele Portului Popular” (a doua săptămână din octombrie). Tot anual are loc ”Festivalul de colinde și tradiții de iarnă”.

La acestea se adaugă alte proiecte, mai specifice: recent a fost lansat serialul ”Chipuri misionare”, o serie de interviuri menite să facă cunoscută realitatea mai puțin evidentă a pastorației în Diaspora. Se lucrează la realizarea unui documentar despre Episcopia Italiei, precum și la un studiu intitulat Românii ortodocși din Italia – păstrători și promotori ai patrimoniului cultural imaterial”, o colaborare cu Universitatea Lucian Blaga din Sibiu.

În ansamblu, preocuparea noastră este de a păstra, transmite și cultiva repere identitare cât mai reale și puternice, fiind conștienți de importanța acestora pentru sănătatea spirituală a fiecărei generații.

Cu ocazia Zilei românilor de pretutindeni, Preasfințitul Părinte Siluan al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, împreună cu Preasfințitul Părinte Atanasie de Bogdania, Arhiereu Vicar al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, adresează urări de bine tuturor românilor care trăiesc în afara granițelor țării, împreună cu îndemnul de a păstra cât mai vie legătura cu țara și cu identitatea românească.

Consemnează pr. Florin Haniș

 

 

 

 

Alătură-te canalului de Telegram al EORI.

 

 
 

 

Asociația San Lorenzo dei Romeni ONLUS este o asociație social-filantropică, non profit și apolitică, în cadrul Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, care a fost înființată cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop SILUAN, în anul 2009.

 
 

 
 

 

 
 
 

 

 
 
13937830