Mesaj de condoleanțe cu ocazia decesului bunicului părintelui Răzvan Săvescu - Centru Eparhial

 

Preacucernice Părinte Răzvan,

Îndoliată Familie,

 

Am aflat cu întristare de trecerea la cele veșnice, a robului lui Dumnezeu Benone, tată, soț, bunic iubit și în primul rând un bun creștin.

Fratele nostru Benone a fost Om al lui Dumnezeu, care și-a petrecut viața ca un adevărat creștin în sânul Bisericii. Aceasta are o valoare cu atât mai mare cu cât, în zilele noastre, puțini mai sunt aceia care trăiesc, gândesc, vorbesc și făptuiesc după cum este rânduiala lui Dumnezeu.

Dacă primul simțământ care ne încearcă la moartea celor apropiați este întristarea, îndreptându-ne spre Domnul Hristos, biruitorul morții, întristarea noastră se preface în mângâiere, dispunându-ne inima să primească cuvântul psalmistului care zice: „Fericită este calea în care mergi astăzi suflete, că s-a gătit ție loc de odihnă”.

Pe aceste gânduri se întemeiază mângâierea pe care o cerem astăzi cu toții, în rugăciune, pentru robul lui Dumnezeu Benone.

În aceste momente, ne alăturăm și noi, obștea monahală de la Centrul Eparhial de la Roma, credincioșii, monahii și clericii Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei vouă, celor care îl înconjurați pe robul lui Dumnezeu BENONE, și Îl rugăm pe Hristos Domnul, biruitorul morții, să primească sufletul lui în Împărăția Sa și să-l așeze în ceata sfinților Săi.

Veșnică pomenire și odihnă sufletului robului lui Dumnezeu Benone!

 

Cu arhierească îmbrățișare și binecuvântare familiei îndoliate,

 

 

†  Episcopul Siluan

 

al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei

 

Urgența Coronavirus

 

Căutare

Apostolia

FTOUB Roma

 

Instagram

  Misiunea Sfântul Ierarh Nicolae

  Misiunea Sfântul Ierarh Nicolae

   
   

  Facebook

  5 X 1000

   

  I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

  Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C. F.: 97558250581

   

  Știri din viața Eparhiei

   

  Nepsis

  NEPSIS

   
   

  Reportaje EORI

   
   

  Vă Recomandăm

  Agenda/Diario pentru tine!ri 2019/2020

   Agenda creștinului 2020

  Calendar 2020 pentru familia ta

   

   Calendarul Tuturor Sfinților 2020 

  Tinerii ortodocși

  Numărul total de vizitatori

  12113903