Alege limba:

Reggio Calabria

 

Parohia Sfântul Grigorie Decapolitul (20 noiembrie) / Parrocchia din San Gregorio il Decapolita (20 novembre)
Biserica: San Gaetano, Via Aschenez 148, Reggio Calabria
mail: Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea.

 

Se mai slujește și la:

*TAURIANOVA(Biserica: Chiesa dell Immacolata, Via Roma, Taurianova,  2° duminică din lună, ora 09:00- Sfanta Liturghie și a 2° miercuri din lună 

 

 

Preot Costică Prisăcariu

mobil: +39 327 040 90 27

email: Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea. 

 


 

Reggio Calabria este capitala provinciei italiene Calabria situată în insula Sicilia. Se spune că Sfântul Apostol Pavel, în drumul său spre Roma, ar fi poposit pentru o zi în Reggio Calabria. În antichitate a fost o colonie greacă și un aliat al Romei, apoi o metropolă a Imperiului Bizantin, făcând parte în decursul istoriei din Regatul Neapolelui, din Regatul celor Două Sicilii și din Regatul Italiei. În prezent este un important centru turistic italian.

Parohia ortodoxă română cu hramul Sfântul Grigorie Decapolitul din Reggio Calabria a fost înfiinţată în luna mai a anului 2007, primul preot fiind părintele Simion Desrobitul.

Astăzi se slujeşte în biserica „San Gaetanu” din corpul Universităţii pentru Stranieri, via Aschenez  nr. 148, iar preot paroh este părintele Costică Prisăcariu, familia sa fiind compusă din doamna preoteasă Maricica şi copiii Gabriela, Cristian şi Monica.

Parohia din Reggio Calabria s-a bucurat de două vizite pastorale făcute de Preasfinţitul Părinte Episcop Siluan. Prima a fost în 21 noiembrie 2010 cu ocazia hramului parohiei, Sfântul Grigorie Decapolitul. În timpul Sfintei Liturghii a fost hirotonit întru diacon Robert-Constantin Ghimişi. A doua vizită a fost în 4 februarie 2011 cu prilejul unei conferinţe care a avut loc la Prefectura din Reggio Calabria cu tema „Fenomenul emigranţilor români în Italia şi pretutindeni”, în prezenţa Excelenței Sale Monseniorul Vittorio Mondello, Arhiepiscop de Reggio Calabria-Bova şi a altor personalităţi din Biserica Catolică, precum şi a reprezentanţilor conducerii locale din Prefectură şi Primărie, împreună cu alţi invitaţi. A urmat o seară de rugăciune la biserica ortodoxă la care a asistat şi Excelența Sa Arhiepiscopul de Reggio Calabria-Bova. La sfârşit, după un cuvânt adresat celor prezenţi, Preasfinţitul Părinte Episcop Siluan a înmânat câte o icoană invitaţilor catolici, în semn de preţuire. Apoi a anunţat schimbarea care se va face în parohie, preotul paroh de atunci, Voicu Virgil, urmând să fie înlocuit în slujirea misionară preotul Costică Prisăcariu.                    

Printre activităţile importante desfăşurate în cadrul parohiei se pot enumera: „Festa dei popoli” unde s-au expus tradiţiile, portul naţional şi obiceiurile poporului român, pelerinaje la Mănăstirea Bivongi şi la grotele din Stilo, la Amalfi - la Sfântul Apostol Andrei şi la Salerno - la Sfântul Apostol şi Evanghelist Matei, la Grota Sant Elia de la Melicucca, la Bari - la Sfântul Nicolae, organizarea hramului bisericii, cu procesiune de la biserică până la locul unde s-a ţinut masa, participarea la conferinţele ţinute la Mănăstirea Bivongi, împreună slujire la grota Sant Elias Speliota alături de părintele protopop Ioan Manea şi pe preacuviosul părinte profesor universitar Nilo. De Crăciun se organizează în parohie un concert de colinde, iar taina Sfântului Maslu se slujește prin rotaţie, la parohiile din Calabria, împreună cu toţi ceilalţi preoți slujitori.

Pentru a avea o biserică a comunității românești s-a înaintat o cerere Excelenței Sale Monseniorului Vittorio Luigi Mondello și ulterior și succesorului acestuia Excelenței Sale Monseniorul Giuseppe Fiorini Morosini, Arhiepiscop și Mitropolit de Reggio Calabria-Bova așteptându-se aprobarea oficială a contractului. Credincioșii din zona Calabria beneficiază momentan de slujirea Sfintei Liturghii în fiecare duminică și sărbătoare.

În luna iunie a anului 2013, s-a primit aprobarea pentru semnarea contractului de comodat de către Preasfințitul Părinte Episcop Siluan, în prezența Excelenței Sale, Monseniorul Vittorio Luigi Mondello, pe o perioadă de 19 ani.

După aprobarea contractului, am întregit catapeteasma, înainte fiind montabilă din două părți.

S-a zugrăvit Biserica și s-a împodobit cu sfintele icoane, cât a fost posibil, precum și alte lucruri necesare cum ar fi: strana, sfeșnice, pangar, biblioteca, proscomidiar, sfinte vase, veșminte, etc.

În octombrie 2015, s-a înființat o nouă filie la Taurianova, Provincia di Reggio Calabria, pentru localitățile învecinate: Rizziconi, Rosarno, Polistena, Cittanova, Melicucco, Palmi, Gioia Tauro și alte localitați mai mici, în care slujim Sfânta Liturghie a doua duminică din fiecare lună și Vecernie la Rosarno.

În anul 2016, am mers în pelerinaje la Amalfi, la moaștele Sfântului Apostol Andrei, și la Salerno la Sfântul Evanghelist Matei. În această perioadă, am mers în pelerinaje cu credincioșii și la Parcul Mondialita din Gallico Superiore, făcând și cateheza despre Drumul Crucii. Alte pelerinaje: la Mănăstirea Bivongi de mai multe ori, apoi la Grota Sant Elia Speleota de la Melicucca, la Stilo, hram la Crotone, hram la Cosenza, hram la Lamezia Terme..

Activități cu copiii: școala parohială de învățarea limbii române și ora de religie. Am organizat și o excursie de vară la Stilo și Bivongi.Tabăra de vară, anul 2020, la Stilo, provincia Reggio Calabria

În fiecare an sărbătorim în parohie Ziua Internațională a iei românești, când evocăm și noi acest moment, purtând cu drag în zi de sărbătoare, ia sau costumul național, la Festa di Popoli, 1 decembrie și Ziua migrantului.

În fiecare an, facem procesiune în Duminica Ortodoxiei cu sfintele icoane în jurul bisericii și în Vinerea mare cu Prohodul Domnului, mărturisind astfel public credința noastră ortodoxă română .

În anul centenar 2018, la data de 15 iulie am primit de la părintele Constantin Ghimes din Parohia Lamezia Terme stindardul național al Marii Uniri, în parohia noastră, făcând totodată și slujba de Te Deum împreună. În duminica următoare am prezentat și un program special cu copiii, cu poezii și cântece patriotice, urmat de un mic istoric despre Unirea Principatelor Române.

Tot în anul 2018, pe 20 noiembrie, de hramul Bisericii noastre „Sfântul Grigorie Decapolitul” am avut bucuria să avem între noi pentru prima dată, pe Preasfințitul Părinte Atanasie de Bogdania, Arhiereul Vicar al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, care a binecuvântat  iconostasul și lucrările făcute în interiorul Bisericii. Masa de hram s-a ținut în Universitatea pentru străini, din Reggio Calabria.

În  6 noiembrie 2019 în săptămâna de misiune, am avut conferențiar la parohia noastră, pe Părintele Arhimandrit Siluan din Madrid – Spania.

La toate sărbătorile mari de peste an credincioșii participă în număr mai mare decât în restul anului, Învierea Domnului fiind cu cea mai mare prezență.

Încheiem cu un cuvânt din Epistola Sfântului Apostol Pavel către Evrei cap.10, vers. 19-25: ,,Drept aceea fraților, având îndrăzneală, să intrăm în Sfânta Sfintelor prin Sângele lui Iisus,

Pe calea cea nouă și vie pe care pentru noi a înnoit-o, prin catapeteasmă adică prin trupul Său,

Și , având Mare Preot peste casa lui Dumnezeu,

Să ne apropiem cu inima curată, întru plinătatea credinței, curățindu-ne prin stropire inimile de orice cuget rău, și spălându-ne trupul în apă curată,

Să ținem mărturisirea nădejdii cu neclintire, pentru că credincios este Cel ce a făgăduit,

Și să luăm seama unul altuia, ca să ne îndemnăm la dragoste și la fapte bune,

Fără să părăsim Biserica noastră, precum le este obiceiul unora, ci îndemnători făcându-ne. cu atât mai mult cu cât vedeți că se apropie ziua aceea.”

Aducem Slavă lui Dumnezeu pentru toate!

 

 

 

contentmap_plugin

 

Alătură-te canalului de Telegram al EORI.

 

 

 

 
 

 

 
 

 

Asociația San Lorenzo dei Romeni ONLUS este o asociație social-filantropică, non profit și apolitică, în cadrul Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, care a fost înființată cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop SILUAN, în anul 2009.

 
 

 

 

 
 
 

 

 
 

Agenda/Diario pentru tine!ri 2021/2022

13231857