Roma III

 

Parohia Înălţarea Sfintei Cruci (14 septembrie) / Parrocchia dell'Elevazione della Santa Croce (14 settembre)
Biserica: Delle Suore dell'Assunzione, Via Alessandro Viviani 24 (zona Tuscolana, metro Lucio Sestio)
mail: Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea.

 

 

preot Ciprian Baltag - Protopop - Lazio I

mobil: +39 328 326 06 34

mail: Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea.

 


Preot Ioan Gherasimescu

mobil: +39 327 861 35 98

mail: Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea.


Monografia parohiei

Cetatea Romei binecuvântată prin prezența Sfinților Apostoli Petru și Pavel  și scăldată în sângele mucenicilor a păstrat Ortodoxia pentru secole întregi neamestecată, neschimbată, neîmpărțită și nedespărțită, fiind un punct de referință al Creștinătății dintotdeauna.

Prima, în ordinea scaunelor Patriarhale, urmată de Constantinopol, Alexandria, Antiohia și Ierusalim, Roma a dat de-a lungul timpului mărturia sa ortodoxă prin episcopii săi, cinstita preoție, cea întru Hristos diaconie și prin credincioșii care au sfințit prin sângele și mărturisirea lor pământul acestei cetăți.

Chiar dacă, după Schisma din 1054, numărul ortodocșilor din Roma s-a diminuat dramatic, Sfinții ortodocși ai Cetății au rămas.

Cu acești Sfinți - și cu mulți alții ale căror sfinte moaște au fost aduse din Răsăritul ortodox - ne întâlnim în tumultul vieții cotidiene noi, ortodocșii români, care trăim în Roma.

Sfinții, care ne dau mărturie despre Patria noastră cea adevărată, ne ajută să ne regăsim în peregrinările noastre zilnice, oferindu-ne repere de viață și popasuri de rugăciune în călătoria vieții noastre.

* * *

Parohia „Înălțarea Sfintei Cruci” din Roma a fost fondată în data de 15 martie 2001, cu harul lui Dumnezeu și prin purtarea de grijă a Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Iosif al Mitropoliei Europei Occidentale și Meridionale, încredințându-i-se cinstirea de-viață-purtătoarei Cruci, odor sfânt, ce se păstrează la Roma în Basilica Sfânta Cruce (Basilica Santa Croce in Gerusalemme), împreună cu piroanele Răstignirii și inscripția scrisă de Pilat.

Vrednicul de pomenire părinte Nicolae (Nicu) Voinea, sprijinit de doamna preoteasă Ancuța Voinea și de copiii Maria și Emanuel, a început lucrarea pastorală cu jertfelnicie. Familiei părintelui i s-au adăugat mai târziu alți trei copii: Vladimir, Rafael și Sofia.

Înconjurat de o mână de creștini inimoși, părintele Nicu, a fondat comuniunea de suflete a parohiei, creștinii prezenți în preajma sfinției sale mărturisind până astăzi încercările și bucuriile începutului. Parohia a fost găzduită inițial în sala de conferințe a Parohiei catolice San Luca Evangelista al Prenestino, iar din octombrie 2005 și până în prezent, în cripta bisericii maicilor catolice asunționiste (Suore dell'Assunzione), în via Alessandro Viviani, 24 (în zona stației de Metrou Lucio Sestio).

Ceea ce era la început o sală de sport a complexului mănăstiresc catolic a devenit în timp, prin jertfelnicia părintelui Nicu și a credincioșilor, o adevărată biserică ortodoxă, adăugându-i-se iconostasul (2007), stranele, scaunul arhieresc, icoanele sinaxarului anual, amenajându-se Biblioteca, spațiul pentru Școala duminicală și curtea interioară pentru slujirea parastaselor.

În ziua de 17 octombrie 2013, Domnul l-a chemat pe părintele Nicu să-și continue slujirea la Jertfelnicul cel ceresc în urma unui accident vascular cerebral, pe când avea doar 45 de ani (1968-2013).

La slujba de înmormântare a părintelui Nicolae (Nicu) Voinea, săvârșită de Preasfințitul Părinte Episcop Siluan al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei și de Preasfințitul Părinte Episcop Ioan Casian, Episcopul ortodox român al Canadei, au participat zeci de preoți și sute de credincioși veniți să-l însoțească prin rugăciune în această taină care este trecerea la cele veșnice.

Prezența lor a fost semnul dragostei față de un slujitor jertfelnic care l-a propovăduit pe Hristos prin cuvânt și prin faptă.

Sarcina de a continua misiunea începută de vrednicul de pomenire părinte Nicolae (Nicu) Voinea a fost încredințată la doi fii duhovnicești ai sfinției sale: părintele Ciprian Baltag (din 12 mai 2014 preot paroh) și  părintele Ioan Gherasimescu (hirotonit pe 16 iunie 2014 ca preot misionar pe seama Parohiei). Alături de familiile lor: doamna preoteasă Simona Baltag și copiii: Matei, Teofan și Antonie, respectiv doamna preoteasă Daniela Gherasimescu și copiii: Estera, Sebastian, Maria și Emanuel, preoții slujitori, se străduiesc să-i urmeze râvna în propovăduire, în răbdare și evlavie.

În ceea ce privește activitățile parohiei, preoții slujitori continuă buna-rânduială așezată de părintele întemeietor al parohiei. Se slujesc în general trei Dumnezeiești Liturghii săptămânale, precedate de Vecernie și Utrenie, sau de Acatist, de asemenea, pentru Taina Sfintei Spovedanii există o zi dedicată săptămânal (ziua de Joi), iar, la cerere, și alte zile. Taina Sfântului Maslu se săvârșește lunar, iar la prăznuirea Sfinților de la care avem părticele de Sfinte Moaște se slujesc Privegheri.

Slujirea Sfântului Altar este sprijinită de ipodiaconul Emil Scîrlet și de paraclisierii hirotesiți Marian Postolache și Sorin Manea la care se adaugă 24 de copii și tineri care, pe rând, ajută la slujirea Dumnezeieștii Liturghii. Strana parohiei este condusă de doamna preoteasă Ancuța Voinea care coordonează grupul psaltic feminin al bisericii.

În privința activității parohiale pot fi menționate cele trei grupe de cateheză ale Școlii duminicale: preșcolari 3-6 ani, școlari 7-12 ani și tineri 13-20 ani, de care se ocupă preoții și preotesele. Grupul Nepsis al parohiei organizează de-a lungul anului mai multe activități ce includ pelerinaje, evenimente culturale, serate cu tinerii, master-cake, cor de colinde, participări la evenimentele frăției Nepsis din Episcopie și Mitropolie. De asemenea, parohia noastră organizează anual, în colaborare cu alte parohii apropiate, Tabere pentru copii și adolescenți.

Amintim și de colaborarea cu Centrul Astalli al bisericii catolice prin care elevi de gimnaziu și de liceu din Roma vin în vizită în parohia noastră pentru a cunoaște mai bine Ortodoxia.

Catehizarea adulților se desfășoară într-un cadru organizat în fiecare Duminică, după Dumnezeiasca Liturghie, dar și cu prilejul oricărei sfinte slujbe săvârșite la biserică sau în casele credincioșilor. Biblioteca parohială cuprinde peste o mie de cărți ce stau la dispoziția creștinilor, iar Pelerinajele organizate periodic la locurile sfinte din Roma și prin centrul de pelerinaje al Episcopiei sunt ocazii de îmbogățire sufletească pentru cei care participă.

În domeniul social-filantropic este de menționat în primul rând faptul că parohia se îngrijește de cei 12 copii din familiile preoțești care au slujit și slujesc în parohia Roma III, oferind contribuții lunare. De asemenea, parohia noastră participă la programul „Brațele părintești” al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, prin care am adoptat la distanță 25 de copii din România și Republica Moldova.

Pe lângă acestea, amintim colaborarea cu Parohia Ortodoxă Zăbrăuți „Cuvioasa Parascheva” din comuna Movilița, județul Vrancea, România, care a fost sprijinită în ultimii ani în activitatea socială prin trimiterea de ajutoare (îmbrăcăminte, încălțăminte, jucării și alimente).

Prin colaborarea cu Banco Alimentare di Roma și Casa Famiglia Lodovico Pavoni se oferă familiilor aflate în dificultate pachete cu alimente, fructe și legume.

De asemenea, parohia acordă numeroase ajutoare financiare cazurilor sociale, familiilor numeroase sau monoparentale, sprijin pentru cazurile medicale venite din România, pentru conaționalii care se întorc în țară, pentru parohiile nou înființate sau care au proiecte de biserică, vizite în casele credincioșilor, în spitale și în adăposturile improvizate locuite de credincioși de etnie romă, colecte pentru înmormântare.

Înconjurând cu grijă familia vrednicului de pomenire părinte-întemeietor al Parohiei „Înălțarea Sfintei Cruci”, preoții, împreună cu toți credincioșii, privesc spre Hristos „începătorul și plinitorul credinței”, având înaintea ochilor cuvântul Apostolului care spune: „Aduceți-vă aminte de mai-marii voștri, cei ce v-au grăit vouă cuvântul lui Dumnezeu; priviți cu luare-aminte cum și-au încheiat viața și urmați-le credința!” (Evrei 13, 7)


 

contentmap_plugin

Urgența Coronavirus

 

Merinde pentru Suflet

 

 
 

Căutare

Apostolia

FTOUB Roma

 

Misiunea Sfântul Ierarh Nicolae

Misiunea Sfântul Ierarh Nicolae

 
 

Facebook

5 X 1000

 

I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C. F.: 97558250581

 

Știri din viața Eparhiei

 

Nepsis

NEPSIS

 
 

Reportaje EORI

 
 

Vă Recomandăm

Agenda/Diario pentru tine!ri 2020/2021

 Calendarele Eparhiale 2021

Calendar 2021 pentru familia ta

Calendarul Tuturor Sfinților 2021

Tinerii ortodocși

Numărul total de vizitatori

12412352