Alege limba:

Torino III

 

Parohia Sfântul Ierarh Nicolae (9/22 mai) / Parrocchia di Santo Gerarca Nicola (9/22 magg)
Biserica: Via San Massimo 21, Torino

email: Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea.


 

 

Preot   Telpiz   Nicolae           

Mobil: +39 329 646 97 07

Email: Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea.

 


 

PAROHIA ORTODOXĂ „SFÂNTUL IERARH NICOLAE” -TORINO III.

 

Torino este al patrulea mare ora ş al Italiei, un important centru cultural şi industrial în nord - vestul Italiei,situat în regiunea Piemonte. Are o bogată cultur ă şi istorie, fiind renumit pentru nenumăratele sale palate, biserici, muzee, galerii de artă, teatre şi piaţete. De asemenea, Torino este faimos pentru construcţiile în stil arhitectural baroc, roccoco și neo -clasic, cele mai multe piaţete publice, grădini şi palate fiind construite între secolele XVI şi XVII, după ce Torino a devenit capitala Ducatului de Savoia. Este situat pe malul stâng al râului Po și are o populație de aproximativ 900.000 de locuitori și 1.700.000 în zona metropolitană.

După anul 1990, din cauza dificultăților economice prin care treceau teritoriile din stânga Prutului, din Bucovina și Maramure șul istoric, românii din aceste ținuturi, ca și cei din țara mamă au fost nevoi ți să emigreze. Acest fenomen migrator, a condus la formarea unei comunități importante, de peste 6000 de persoane, în municipiul Torino la începutul anilor 2010, această comunitate, simțind nevoia de a se ruga românește au început demersurile, cerând Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei înființarea unei parohii pentru românii din ținuturile mai sus menționate . Parohia Ortodoxă „Sfântul Ierarh Nicolae” Torino III, care își desfășoară activitatea în Biserica „Sfânta Pelagia” din via San Massimo nr. 21, Torino a fost înfiinţată cu Binecuvântarea PS Părinte Episcop Siluan al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei în şedinţa de lucru a Permanenţei Eparhiale din 2 mai 2012 la Roma, act eliberat de Centrul Eparhial cu nr. 0550\2012 și face parte din Protopopiatu l Piemonte I.

Primul paroh al acestei comunități c u binecuvântarea Prasfințitului Părinte Episcop Siluan, a fost preotul Pavel Goreanu. Părintele Pavel, fiu al pământului dintre Prut și Nistru, absolvent al Facultății de Teologie Ortodoxă de la Belgrad, a fost hirotonit în treapta preoției pe seama parohiei Sfântul Ierarh Nicolae, în orașul Chivasso, în anul 2012, de către Preasfințitul Părinte Episcop Siluan, Episcopul Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei. Părintele Pavel, a păstorit această comunitate, din 1 mai 2012, până la data de 30 noiembrie 2018, dată la care Părintele Pavel, însoțit de către preoteasa Svetlana și cei 3 copii cu care fuseseră binecuvântați până la acea dată s-au transferat în București, unde Părintele a fost numit în calitatea de coslujitor la Parohia „Înălțarea Sfintei Cruci – Titan.

În perioada 1 Decembrie 2018 și 1 Ianuarie 2019 comunitatea a fost p ăstorită de către Preotul Victor Gribinenco,dar și p ărintele Victor a fost nevoit să se întoarcă în regiunea de ba ștină pentru a forma o nouă parohie în cadrul Episcopie i Ortodoxe a Basarabiei de sud. Astfel cu mila lui Dumnezeu și cu purta rrea de grijă a Preasfin țitului Părinte Veniamin, Episcopul Episcopiei Basarabiei de Sud, în suburbiile municipiului Cahul, a luat ființă Parohia Sfântul Mare Mucenic Gheorghe, purtătorul de biruință. Tot în luna decembrie a anului 2018 când Părintele Victor își prepara reîntoarcerea în Republica Moldova, cu Binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan și cu purtarea de grijă a Prasfin țitului Părinte Episcop Atanasie de Bogdania, Episcopul Vicar al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, de la Parohia Sfântul Mucenic și Arhidiacon L avrentie din municipiul Alba, la Parohia Sfântul Ierarh Nicolae, a fost transferat la cerere Diaconul Nicolae Telpiz.

De la 1 ianuarie 2019 și până la data de 23 mai 2019, p ăstorirea comunității a fost încredințată Preotului Pavel Drăguța, dar părintele Drăguța a părăsit comunitatea de urgență, motiv pentru care Preasfințitul Părinte Episcop Siluan a Binecuvântat, Hirotonirea Diaconului Nicolae Telpiz, în treapta de Preot și numirea acestuia în calitatea de Preot Paroh al Parohiei Ortodoxe Române “ Sfântul Ierarh Nicolae ”. Hirotonirea a avut loc la data de 27 mai 2019, în Biserica Parohiei “Sfinții 40 de Mucenici ” din ora șul Moncalieri și a fost săvârșită de către Preasfințitul Părinte Episcop Atanasie de Bogdania, Episcopul Vicar al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei înconjurat de un sobor de preoți și diaconi. Tot în aceeași zi au fost hirote siți pe seama parohiei “Sfântul Ierarh Nicolae ”, doi Ipodiaconi – domnul Iacov Bezedică și tânărul Cristian Chiperi.

contentmap_plugin

 

Alătură-te canalului de Telegram al EORI.

 

 

 

 
 

 

 
 

 

Asociația San Lorenzo dei Romeni ONLUS este o asociație social-filantropică, non profit și apolitică, în cadrul Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, care a fost înființată cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop SILUAN, în anul 2009.

 
 

 

 

 
 
 

 

 
 

Agenda/Diario pentru tine!ri 2021/2022

13160076