Roma XI

 

Parohia Sfântul Mare Mucenic și Tămăduitor Panteleimon (27 iulie) / Parrocchia San Panteleimon – Megalomartire e Taumaturgo (27 iuglio)
Biserica: Oblati di San Giuseppe, Via Adriano I, no. 189/B, Roma
site: www.sfantul-panteleimon.org

mail: Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea.

 

 

Preot Augustin Gheorghiu

mobil: +39 320 715 79 02

mail: Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea.


Monografia parohiei (ediție 2016)

Cu ajutorul Domnului și cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan, prin decizia nr. 181/2008 a Secției Prezidiale a Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, s-a înființat, începând cu data de 8 iunie 2008, Paraclisul cu hramul Sfântul Panteleimon, mare mucenic și tămăduitor, în cadrul unui spațiu al Bisericii catolice „San Giuseppe Cottolengo”, prin îngăduința părintelui catolic paroh, Giuseppe Grazioli.

În același document, părintele Ștefan-Augustin Gheorghiu a fost numit în funcția de preot slujitor al acestui paraclis, începând cu aceeași dată. Părintele Augustin Gheorghiu a fost hirotonit în data de 2 decembrie 2007, ca preot misionar, însărcinat fiind să se ocupe duhovnicește de spitalele, închisorile și campusurile (taberele) de nomazi ortodocși din Roma, după ce, din 10 septembrie 2006 a slujit ca diacon la parohia  Nașterea Maicii Domnului – Roma II.

Prima vizită pastorală a Preasfințitului Părinte Episcop Siluan a avut loc în data de 5 octombrie 2008, la doar câteva zile după ce ierarhul și obștea de frați și maici s-au mutat de la Casa Canonică de la Gavedo la Roma, în noul sediu al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei. În aceeași dată, ierarhul nostru a săvârșit și botezul celui de-al doilea copil al părintelui Augustin Gheorghiu, pruncul Nichita-Pantelimon, născut în ziua Sfântului Panteleimon, ocrotitorul parohiei.

A înlesnit bunul Dumnezeu ca această biserică să ia ființă și să se înceapă activitatea pastorală în zona de vest a Romei, zonă aflată sub oblăduirea spirituală catolică a Excelenței Sale, Monseniorul Benedetto Tuzia episcop – episcop auxiliar pentru Sectorul Vest al Vicariatului Romei, care a arătat și demonstrat o nesfârşită dragoste creștinească pentru familia preotului Augustin Gheorghiu și pentru biserica păstorită. Astfel, în anul 2009, în minunata noapte a Sfintelor Paști, când părintele catolic Giuseppe Grazioli a îngăduit clerului român slujirea în biserica mare, Excelența Sa, Monseniorul  Benedict a asistat la întreaga slujbă a Învierii Domnului, dând dovadă de respect, dragoste și simțire față de comunitatea românească ortodoxă.

Cu ajutorul Domnului și ca urmare a încrederii pe care Preasfințitul Părinte Episcop Siluan a avut-o faţă de părintele Augustin Gheorghiu, acesta fiind numit în funcţia de consilier pentru spitale și închisori (Decizia nr. 249/2008) și de consilier pentru dialog (Decizia nr. 251/2008), precum și a bunei colaborări dintre episcopul catolic și părintele Augustin, în cadrul noului înfiinţat Paraclis au avut loc mai multe activități pentru binele duhovnicesc și trupesc al creștinilor ortodocși români: vizitarea periodică a spitalelor din Roma, în scopul cercetării bolnavilor, adulți și copii, a unor tabere de nomazi din Roma și vizitarea săptămânală a închisorii „Regina Coeli” din Roma, pentru cercetarea românilor ce se aflau temporar în această instituție.

În data de 9 iunie 2011, la împlinirea a trei ani de la înființarea bisericii, s-a organizat la Paraclisul Sfântul Panteleimon, în colaborare cu Vicariatul de Roma al Bisericii Catolice, o solemnă Vecernie pan-ortodoxă, prezidată de Preasfințitul Părinte Episcop Siluan al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei. A fost numită „Vecernie pan-ortodoxă” întrucât la împreună-slujire au fost invitați, pe lângă toți părinții români care au putut participa și reprezentanții Patriarhiei Ecumenice și ai Patriarhiei Moscovei. La aceasta au asistat Excelența Sa, Monseniorul Benedetto Tuzia, Excelența Sa, Monseniorul Marco Gnavi, directorul Biroului de Ecumenism al Vicariatului Romei și reprezentanți ai confesiunilor creștine prezente la Roma.

În anul 2011, pentru binele românilor și în scopul unei mai bune integrări în societatea italiană, părintele Augustin a organizat un curs oficial de limbă italiană, împreună cu asociaţia Caritas Diocesana di Roma. Tot împreună cu aceasta, în 2012, s-a organizat un curs de informare pentru românii a căror copii studiază în școlile italiene, privind mediul educațional din Italia.

La sfârșitul anului 2011, începând cu 1 septembrie, Preasfințitul Părinte Episcop Siluan binecuvântează ca Paraclisul cu hramul Sfântul Panteleimon, mare mucenic și tămăduitor să devină parohie, datorită necesităților pastorale. Astfel, în luna decembrie 2011 are loc prima Adunare parohială electivă și numirea primilor consilieri parohiali.

În zilele de5-8 decembrie 2011, părintele paroh Augustin Gheorghiu a făcut o vizită la Mănăstirea Argeșului, la sărbătoarea Sfintei Mucenițe Filotea, de la Curtea de Argeș. Cu această ocazie dăruiește din partea sa și a preotesei Alina un veșmânt nou Sfintei Mucenițe Filotea, brodat de către maicile de la Mănăstirea Robaia, de lângă Curtea de Argeș și mijlocește la Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop Calinic de la Argeș să primească un veșmânt folosit de Sfânta Muceniță Filotea, spre întărire duhovnicească a credincioșilor ortodocși români din parohia Sfântului Panteleimon, mare mucenic și tămăduitor din Roma.

Prin bunăvoința bunului Dumnezeu și ca urmare a nevoilor pastorale ale bisericii catolice „San Giuseppe Cottolengo”, care a găzduit comunitatea românească timp de patru ani, aceasta din urmă a fost nevoită să caute un alt spațiu de slujire. Astfel, prin îngăduinţa Domnului, cu binecuvântarea Preasfințitului  Părinte Episcop Siluan, cu ajutorul Excelenței Sale, Monseniorul Benedetto Tuzia, prin mijlocirea părintelui Giuseppe Lai, parohul bisericii catolice „San Giuseppe all’Aurelio” şi prin îngăduința părintelui Brian Crawford, rectorul Institutului religios „Oblati di San Giuseppe”, în data  de 29 iunie 2012 s-a slujit prima Sfântă și dumnezeiască Liturghie în cadrul Institutului „Oblati di San Giuseppe”, cu adresa în Via Adriano I, nr. 189/B, Roma, în fosta biserică a institutului, care, în decursul anilor, nu mai fusese folosită și fusese transformată în sală de teatru. Cu ajutorul și jertfa credincioșilor, sub conducerea epitropului parohiei, domnul Daniel Ștefănescu și sub atenta observație a părintelui paroh, s-a muncit timp de două luni, zi și noapte, pentru ca sala să fie adusă într-un stadiu de folosință decentă și apoi înfrumusețată, astfel încât acest spațiu să poată fi perceput drept „biserica noastră”. De atunci, se slujeşte în fiecare duminică și în cadrul sărbătorilor, dând slavă Domnului pentru toate!

În ziua de 29 iulie 2012, bunul Dumnezeu binecuvântează sărbătoarea dedicată ocrotitorului parohiei române, Sfântul Panteleimon, marele mucenic și tămăduitor. Cu această ocazie, Preasfințitul Părinte Episcop Siluan a slujit Sfânta Liturghie, la care asistă și părintele Brian, rectorul Institutului. După agapa frățească din curtea Bisericii catolice „San Giuseppe all’Aurelio”, ierarhul român și ceilalți preoți sunt invitați în trapeza institutului, unde părintele Brian prezintă înțelegerea de găzduire, aceasta fiind ulterior semnată de către Preasfințitul  Părinte Episcop Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, de părintele Brian, rectorul institutului „Oblati di San Giuseppe” și de părintele paroh Augustin Gheorghiu.

În data de 15 august 2012, cu ocazia praznicului „Adormirii Maicii Domnului”, credincioșii parohiei au fost îndemnaţi să participe la dumnezeiasca Liturghie de la sediul Episcopiei Italiei. Cu această ocazie și ca urmare a solicitării verbale a părintelui paroh, Preasfințitul Părinte Episcop Siluan a oferit un al doilea ocrotitor și hram parohiei Sfântul Panteleimon, mare mucenic și tămăduitor și anume, pe Sfântul Mare Mucenic Efrem cel Nou din Nea Makri, grabnic ajutător și tămăduitor.

Mulțumind, credincioșii parohiei cer mijlocirea sfinților ocrotitori ai parohiei noastre, Sfântului Panteleimon, Mare Mucenic și tămăduitor, Sfântului Efrem cel Nou din Nea Makri, mare mucenic și grabnic ajutător și Sfintei Mucenițe Filotea, fecioara, de la Curtea de Argeș.


 Program de slujire:

 

Duminica:

ora 08:00 – Utrenia

ora 09:30 – Sfânta Liturghie;

ora 11:30 - Parastas

 

Sâmbăta:

ora 08:00 - Sfânta Liturghie

ora 09:30 - Parastas

ora 11:00 - 18:00 – Sf. Taine: Spovedanie, Botez, Cununie (cu programare)

 

Sărbători:

ora 09:00 – Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie

 

A Doua Duminică din lună:

ora 14:00 – Sfântul Maslu

 

contentmap_plugin

Urgența Coronavirus

 

Merinde pentru Suflet

 

 
 

Căutare

Apostolia

FTOUB Roma

 

Misiunea Sfântul Ierarh Nicolae

Misiunea Sfântul Ierarh Nicolae

 
 

Facebook

5 X 1000

 

I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C. F.: 97558250581

 

Știri din viața Eparhiei

 

Nepsis

NEPSIS

 
 

Reportaje EORI

 
 

Vă Recomandăm

Agenda/Diario pentru tine!ri 2020/2021

 Calendarele Eparhiale 2021

Calendar 2021 pentru familia ta

Calendarul Tuturor Sfinților 2021

Tinerii ortodocși

Numărul total de vizitatori

12412297