Roma X 

 

Parohia Acoperământul Maicii Domnului (14 octombrie) / Parrocchia della Protezione della Madre di Dio (14 ottobre)

Biserica: Chiesa San Gaetano, Via Tuscania nr. 12, în apropierea intersecției Corso di Francia și Cassia Nuova
mail: Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea.


 

 

Preot Ion Chilaru

tel: +39 320 217 01 08

email: Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea.


Monografia parohiei

În anul 2009, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan, al Episcopiei Române a Italiei s-a înființat parohia cu hramul Acoperământul Maicii Domnului, în zona Roma Nord, la intersecția dintre bulevardele Corso Francia și Cassia Nuova. Noua parohie avea să deservească nevoile spirituale ale credincioșilor ortodocși basarabeni din această parte a Romei.

Ca preot al acestei parohii a fost numit părintele Ioan Chilaru, care a oficiat prima slujbă a acestei comunităţi în data de 28 iunie 2009. Părintele Chilaru s-a născut la data de 7 septembrie 1969, iar în anul 1991 s-a căsătorit cu doamna Lilia Chilaru, având împreună doi copii: Nicolae și Victoria.

În prezent, Sfânta Liturghie se săvârșește în zilele de duminică, în capela Bisericii catolice „San Gaetano”, din via Tuscania, nr. 12. Alături de alți preoți din Roma și împrejurimi, părintele  îi cercetează şi îi împărtăşeşte pe bolnavii romîni sau basarabeni din diferite spitale din Roma sau săvârșește slujba Sfântului Maslu ori de câte ori îi este solicitată împreună slujirea.

Anul 2013 a fost pentru parohia Acoperământul Maicii Domnului Roma X, un an binecuvantat de Dumnezeu. Astfel, în luna aprilie, în Duminica Intrării Domnului în Ierusalim (Floriile) parohia a avut bucuria de a primi vizita Preasfințitului Părinte Episcop Siluan al Episcopiei Ortodoxe Române  Italiei care a săvârșit aici Sfânta Liturghie, prilej cu care a avut loc o hirotonie de preot, una de diacon, precum și o hirotesie de citeț.

În întâlnirile pe care părintele paroh le are cu credincioșii din parohie, acesta se ocupă și de catehizarea lor, a familiilor și a copiiilor.


 

contentmap_plugin

Urgența Coronavirus

 

Merinde pentru Suflet

 

 
 

Căutare

Apostolia

FTOUB Roma

 

Misiunea Sfântul Ierarh Nicolae

Misiunea Sfântul Ierarh Nicolae

 
 

Facebook

5 X 1000

 

I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C. F.: 97558250581

 

Știri din viața Eparhiei

 

Nepsis

NEPSIS

 
 

Reportaje EORI

 
 

Vă Recomandăm

Agenda/Diario pentru tine!ri 2020/2021

 Calendarele Eparhiale 2021

Calendar 2021 pentru familia ta

Calendarul Tuturor Sfinților 2021

Tinerii ortodocși

Numărul total de vizitatori

12412355