Alege limba:

VENEZIA II

 

Parohia Sfinții Împărați Constantin și Elena (21 mai / 3 iun) / Parrocchia dei Ss. Costantino ed Elena (21 mag / 3 giu)

Biserica: Chiesa San Giovanni Elemosinario, Ruga Vecchia San Giovanni, Rialto Mercato ( San Polo 480), 30125, Veneția ( Venezia)

email: Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea.

 

Se mai slujește și la:

*MURANO (program variabil)

*BURANO (Biserica: Santa Barbara, 1° miercuri din lună, 14.00 - 16. 30)

 

 

Pr. Constantin Baltag

mobil: +39 328 691 12 39;

email: Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea.

 


 

 

Cu binecuvântarea Preasfmțitului Episcop Siluan și cu purtarea de grijă a PreasfințituluiPărinte Arhiereu-vicar Atanasie de Bogdania, anul acesta, 2021, se împlinesc 9 ani de când  laguna venețiană are un loc de rugăciune pentru toți cei care îlvor aproape pe Dumnezeu.

Pe parcursul acestui aproape un deceniu de existență, parohia Venezia 2 a numărat mai mulți slujitori, fiecare dintre ei încercând după posibilitatea și știința lui să sporească bunurile parohiei și să îi facă pe oameni să se apropie de Dumnezeu. Actualmente, păstorul spiritual al parohiei este Preacucernicul Părinte Constantin Baltag, hirotonit preot pe data de 13 noiembrie 2020, și instalat ca preot paroh în data de 15 noiembrie a anului trecut.

În această scurtă perioadă de păstorire, Părintele Constantin s-a ocupat de hrana  sufletească a celor câtorva suflete pe care le are în grijă, organizând diferite slujbe religioase în mai multe locuri binecuvântate din orașul Venezia.

Biserica San Giovanni Elemusinario este cea care găzduiește Duminica comunitate  ortodoxă română din oraș, în timpul săptămânii această biserică fiind muzeu. De menționat faptul că părintele paroh a organizat Sfânta Liturghie și Taina Sfântului Maslu și la Chiesa Santa Elena, unde se află racla cu moaștele întregi ale împărătesei Elena, mama împăratului Constantin cel Mare. Un alt loc de slujire ales de părintele Constantin este Biserica San Giovanni Batista în Bragora, unde se află racla cu Sfintele moaște ale Sfântului Ierarh Ioan cel Milostiv, Patriarhul Alexandriei.

Când este solicitat pentru diferite servicii religioase părintele paroh merge și pe celelalte insule arondate lagunei venețiene, și anume: Murano, Burano, Torcello, etc.

De menționat faptul că activitatea părintelui Constantin nu se rezumă doar la slujbele și vizitele pastorale pe care le face, ci participă în tot protopopiatul la Taina Sfântului Maslu, pentru a fi alături de părinții frați, care la rândul lor participă la slujbele organizate de Parohia Venezia. Părintele are de asemenea un loc de muncă, deloc ușor, care îl ajută să își susțină familia și să ajute pe cei nevoiași ori de câte ori este nevoie.

Programul slujbelor de la Parohia Venezia 2 este următorul:

-        Duminica, ora 8:00 -Utrenie și Sfânta Liturghie

-        Ultima zi de vineri din lună: Taina Sfântului Maslu

Mulțumim Bunului Dumnezeu pentru toate binefacerile care le revarsă asupra noastră!

 

 

contentmap_plugin

 

Alătură-te canalului de Telegram al EORI.

 

 

 

 
 

 

 
 

 

Asociația San Lorenzo dei Romeni ONLUS este o asociație social-filantropică, non profit și apolitică, în cadrul Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, care a fost înființată cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop SILUAN, în anul 2009.

 
 

 

 

 
 
 

 

 
 

Agenda/Diario pentru tine!ri 2021/2022

13160179