Alege limba:

Porretta Terme

 

Parohia Sfânta Mare Muceniță Varvara (4 decembrie) / Parrocchia Santa Megalomartire Barbara (4 dicembre)
Biserica: Via Mazzini 202, Porretta Terme

email: Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea.

 

Se mai slujește și la:

*CASTIGLIONE DEI PEPOLI (Biserica: Via IV Novembre 6, Castiglione dei Pepoli; program variabil)

 

 

Pr. Gheorghe Zavate

mobil: +39 349 135 33 43;

email: Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea.

 


 

Istoria parohiei „Sfânta Mare Muceniţă Varvara” din Porretta Terme - Castiglione dei Pepoli este una nu foarte lungă, însă consistentă prin dinamică. Începuturile ei se conturează în prima parte a anului 2010 când un grup de creştini ortodocşi români din Castiglione dei Pepoli, provincia Bologna, coagulaţi în jurul unui comitet de iniţiativă, solicită Preasfinţitului Episcop Siluan numirea sau delegarea unui preot ortodox care să slujească pentru comunitatea zonală. Această cerere a fost considerată a fi justificată  în condiţiile în care în zonă existau câteva sute de creştini ortodocşi, văduviţi oarecum de posibilitatea  de a beneficia în mod satisfăcător de servicii religioase. Cea mai apropiată parohie se afla la zeci de kilometri distanţă, greu de străbătut într-un relief muntos pe cât de frumos, pe atât de neîmbietor ca infrastructură.

Credincioșii din Castiglione dei Pepoli primesc un păstor de suflete

Astfel, la data de 12 septembrie 2010 Preasfinţitul Părinte Episcop Siluan a hirotonit preot pe tânărul Petru Mihai Enescu, pe seama parohiei nou-înfiinţate la Castiglione dei Pepoli. Parohia a primit hramul „Sfânta Mare Muceniță Varvara”, cu prăznuire pe data de 4 decembrie. Comunitatea ce începea să se formeze în jurul parohiei condusă cu jertfelnicie de părintele Petru Mihai avea la vremea aceea acceptul de a sluji într-un oratoriu intim, situat la marginea pădurii, în localitatea Ca’di Landino, una dintre fracţiunile dependente ale comunei din Castiglione dei Pepoli, din partea unei fundaţii catolice, care o avea în proprietate. S-a început aici cu sârg, entuziasm şi dragoste pentru Hristos şi neam înzestrarea cu odoare bisericeşti, Sfinte Vase, strane, cărţi de cult, toate cele de trebuinţă unei slujirii nobile, în aşa fel încât amintitul oratoriu a prins forma unei biserici ortodoxe cu iz de “acasă” şi cu ambiţii de stabilitate. S-au botezat copii, s-au pecetluit iubiri prin Sfânta Taină a Cununiei, s-a plâns de durere şi de fericire, s-a oftat de dor şi s-a suspinat ca în prag de timidă speranţă.  

La sfârşitul anului 2011 însă, în urma unei expertize tehnice efectuate asupra lăcaşului de cult, acesta a fost declarat ca fiind cu grad ridicat de risc seismic şi închis. În aceeaşi perioadă s-a înfiinţat Parohia ortodoxă din Casalechio di Reno, unde a fost transferat părintele Mihai Enescu.

Preotul Trandafir Vid continuă opera și dezvoltă misiunea în zona Apeninilor

Rămasă deopotrivă fără preot şi fără lăcaş de cult, comunitatea românilor castilionezi primeşte încă o dată binecuvântarea ierarhului lor care îl deleagă aici pe părintele Trandafir Vid, în luna decembrie 2011. În această nouă formulă se desfăşoară la Castiglione dei Pepoli o nouă etapă de consolidare a slujirii ortodoxe, prin închirierea unui imobil adecvat, care ulterior a fost transformat în spaţiu propriu desfaşurării activităţilor pastorale: paraclis înzestrat cu toate cele de trebuinţă: catapetesmă de zid, strane, pangar, icoane, birou parohial şi o sală de joacă pentru copii.

Castiglione dei Pepoli versus Porretta Terme

 În 7 mai 2012 părintele Trandafir Vid a fost numit paroh, cu responsabilitatea de a extinde aria de misiune pastorală spre comunităţile învecinate. În această direcţie, s-a identificat un lăcaş de cult la Porretta Terme, în incinta unui fost colegiu, care în urma discuţiilor cu Curia catolică de la Bologna a fost oferit spre uz gratuit și în vederea semnării unui viitor contract de comodat. Înzestrat cu cele de trebuinţă slujirii ortodoxe, acest lăcaş de cult s-a dovedit a fi în foarte scurt timp, oază de bucurie duhovnicească pentru o frumoasă comunitate românească.  

Prin decizia numărul 1022/2013 din data de 1 august 2013 se înființează oficial Parohia ”Sfânta Mare Muceniță Varvara” din Poretta Terme.

Preotul Ciprian Munteanu  păstorește  șapte ani

 În toamna aceluiași an, pe data de 6 octombrie, în cadrul slujbei Sfântului Maslu săvârșită în biserica din Porretta Terme, din încredințarea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan, părintele protopop Constantin Totolici îl instalează pe noul paroh - preotul Ciprian Munteanu - transferat din parohia Alcamo (Sicilia).

Astfel, parohia înfiinţată ințial la Castiglione dei Pepoli în anul 2010, la cererea creştinilor din localitate -  care ulterior și-a extins jurisdicţia de principiu asupra unei zone vaste din Apeninii Bolognezi denumită administrativ „Comunita Montana Alta e Media Valle del Reno”, ce găzduieşte un număr semificativ de români, rezidenţi în treisprezece oraşe şi localităţi comunale – se stabilește definitiv la  Porreta Terme din anul 2013.

Începând din vara anului 2013 când s-a înființat oficial Parohia „Sfânta Mare Muceniță Varvara” din Poretta Terme și a primit locaș pentru slujire, comunitatea credincioșilor de la Castiglione a rămas organizată ca filie ce aparține de Parohia din Porretta Terme.

Între anii 2013 și 2015 biserica din Porretta trece printr-un amplu proces de renovare interioară, cu refacerea tencuielii și a zugrăvelii, a instalației electrice, termice și sanitare  care era necesară în vederea semnării contractului de comodat, cât și prin amenajarea spațiului cât mai apropiat artei bizantine, prin construcția catapetesmei, prin realizarea unor picturi murale și a instalării unui frumos candelabru.

Sfințirea bisericii din Porretta Terme

Cu mila lui Dumnezeu, sâmbătă, 4 iulie 2015, parohia „Sfânta Mare Muceniță Varvara” di Porretta Terme  s-a îmbrăcat în haină de aleasă sărbătoare. Preasfințitul Părinte Episcop Siluan al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, înconjurat de un sobor de zece preoți a sfințit biserica pusă la dispoziția comunității românești de către Curia Catolica din Bologna și înzestrată cu toate cele necesare slujirii.

În cadrul Sfintei Liturghii a fost hirotesit întru citeț tânărul Adrian Zaharie care este cântărețul principal și coordonatorul corului de la strană, iar la finalul Sfintei Liturghii a fost hirotesit întru Iconom stavrofor preotul Ciprian Munteanu, parohul comunității de aici.

 La eveniment au luat parte diverse persoanalități între care amintim: Excelența Sa, domnul Bogdan Tătaru Cazaban, Ambasadorul României pe lângă Sfântul Scaun,  domnul consul Cătălin Toscuta din partea Consulatului General al României la Bologna, Excelența Sa Monsenior Giovanni Silvani, Vicarul General al Arhiepiscopiei de Bologna, precum și un număr mare de reprezentanți ai autorităților locale, în frunte cu primarul localității.

Înfrumusețarea bisericii a continuat și în anii următori prin achiziționarea unei axionițe, a unei icoane mari a Sfântului Ierarh Nicolae ale cărui Sfinte Moaște, o părticică, sunt prezente într-o raclă frumos amenajată în biserică, prin punerea parchetului, prin construirea unei mici săli de cateheză în interiorul acesteia. Activitatea pastorală s-a focalizat pe cercetarea credincioșilor- mai mult sau mai puțin practicanți- la casele lor, care se situeză deseori la zeci de kilometri distanță de biserică. De asemenea au fost organizate pelerinaje și activități artistice în cadrul protopopiatului.

În perioada pandemiei, începută din primăvara anului 2020, slujbele au fost săvârșite în biserică portivit reglementărilor și transmise prin internet credincioșilor izolați în casele lor.

Preotul Gheorghe Zavate de la Roma, noul paroh în vremea pandemiei

Toamna anului 2020 aduce o schimbare majoră în sânul comunității de la Porretta Terme, când părintele paroh Ciprian Muntenu se retrage în România împreună cu familia sa, după 7 ani de păstorire!

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei și cu purtarea de grijă a Preasfințitului Părinte Episcop Vicar Atanasie de Bogdania, sâmbătă 14 noiembrie 2020, după Sfânta Liturghie, a avut loc instalarea noului preot paroh - părintele Gheorghe Zavate - la Parohia „Sfânta Mare Muceniță Varvara și Sfântul Voievod Ștefan cel Mare” din localitatea Porretta Terme, de către Părintele Trandafir Vid, întemeietorul acestei parohii și delegat al Părintelui Protopop Constantin Totolici.

Părintele Trandafir Vid a evocat în fața celor adunați istoria întemeierii parohiei, a iubirii jertfelnice a credincioșilor pentru Domnul și Biserica Sa,  povățuiți fiind în ultimii ani de către părintele Ciprian Munteanu. În continuare a prezentat pe părintele Gheorghe Zavate, venit de la Roma de la Centrul Eparhial, ca nou paroh al comunității, care să continue acesta lucrare pastorală și duhovnicească atât în localitate cât și în zona adiacentă.

Duminică 15 noiembrie, seara, în localitatea Castiglione dei Pepoli (BO), părintele Gheorghe Zavate a primit din partea păritelui Protopop Constantin Totolici și misunea de a îngriji filia de aici, după ce ultimii trei ani de zile, comunitatea din Castiglione, a fost în grija părintelui Viorel Matei de la Sesto Fiorentino (Firenze).

În pofida limitărilor datorate pandemiei, odată cu venirea părintelui Gheorghe Zavate și a preotesei Florica la Porretta Terme, lucrarea liturgică și catehetică a fost intensificată.  S-a organizat „Școala dumincală” cu copiii și preadolescenții parohiei, care se desfășoară în fiecare duminică după  Dumnezeiasca Liturghie, iar cu adolescenții se fac întâlniri catehetice lunare, sâmbătă seară.

Programul liturgic a fost îmbogățit și astfel se slujesc două sau trei Sfinte Liturghii în săptămână, Acatist sau Vecernie, Taina Spovedaniei, Paraclisul Maicii Domnului, toate acestea în câte o seară din cursul săptămânii.

În acest scurt timp au fost realizate diverse programe artistice atât cu ocazia Sărbătorii Nașterii Domnului, a Bunei Vestiri și ziua mamei creștine, cât și cu ocazia Festivalului Bucuria Învierii.

De asemenea racordarea la proiectele sociale ale Episcopiei, în mod special „Brațele Părintești” și „Toiagul Nădejdii”, a devenit o prioritate care se dorește a fi în creștere.

S-a continuat înfrumusețarea bisericii prin zugrăvirea pereților, amenajarea cu icoane și sculpturi, crearea unei mici biblioteci parohiale.

 La filia de la Castiglione dei Pepoli a fost reluată slujirea cu cadență bilunară!

”Dar dreapta credință spre toate este de folos, având făgăduița vieții de acum și a celei ce va să vină” (I Tim. 4.8)

Slavă Domnului pentru toate împlinirile!

 

 

 

contentmap_plugin

 

 

 

 

Alătură-te canalului de Telegram al EORI.

 

 
 

 

Asociația San Lorenzo dei Romeni ONLUS este o asociație social-filantropică, non profit și apolitică, în cadrul Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, care a fost înființată cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop SILUAN, în anul 2009.

 
 

 
 

 

 
 
 

 

 
 
13937879