Alege limba:

VERONA VEST – VILLAFRANCA DI VERONA

 

 

Parohia Sfântul Voievod Ștefan cel Mare (2 iul) / Parrocchia del Santo Voivòda Stefano il Grande (2 lug)

Biserica: via Ortigara 20, Villafranca di Verona

email: Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea.

 

 

Pr. Mihail Ursachi

mobil: +39 389 188 04 84;

email: Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea.

 


 

Villafranca di Verona este o localitate aflată în Veneto, Provincia Verona, fiind situată în partea de vest a orașului  Verona,  având o populaţie de aproximativ 33.174 de  locuitori. Orăşelul este o mică bijuterie încărcată de istorie și monumente. Este situat la circa 50 m peste nivelul mării, în imediata apropiere a Veronei, la poalele dealului San Pietro, unde  râul  Adige pătrunde în Câmpia Panoniei, formând o oază de-a lungul a 30 km de Lacul Garda. De fapt este cunoscut ca zona Aeroportului ,,Velerio Catullo”.

Parohia Ortodoxă Română „Sfântul Voievod Ștefan cel Mare” din localitatea  Verona Vest-Villafranca di Verona a fost înfiinţată cu binecuvântarea Preasfinţitului Părinte Episcop Siluan al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei în data de 27 iunie 2014, prin decretul N° 0799/2014, având ca protector pe Sfântul Voievod Ştefan cel Mare, sărbătorit la data de 2 iulie.

Peste puţin timp s-au început demersurile în faţa autorităţilor catolice locale şi civile pentru obţinerea unui spaţiu de slujire. Răspunsul a fost negativ, de aceea s-a închiriat un spaţiu de cca 350 m² şi s-au început demersurile pentru documentaţie, iar în paralel o amplă lucrare de transformare şi restructurare.

Biserica este împodobită cu toate cele necesare pentru slujire şi cuprinde, în ansamblul ei, locul de slujire, spaţiu pentru şcoala duminicală, cameră numită ,,Casa Mare” înzestrată cu lucruri tradiţionale româneşti, grup sanitar, curte în faţa bisericii şi o stradă privată unde se pot parca aproximativ 40-50 de  autoturisme.

Prima Sfântă Liturghie s-a slujit în data de 9 noiembrie 2014. În această zi, Dumnezeu a adăugat pentru provincia de Verona un nou sfânt altar pentru românii ortodocşi, un nou altar care este şi o nouă ,,poartă a cerului”, ,,tronul slavei lui Dumnezeu” în mijlocul oamenilor. Evenimentul a început cu sfinţirea Aghesmei Mici şi Slujba Utreniei, apoi a continuat cu Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie. Printre invitaţii la Sfânta Liturghie s-au aflat Consulul General al României  la Trieste, Excelența Sa dr. Cosmin Dumitrescu, care i-a felicitat pe credincioşi pentru inaugurarea unei noi parohii ortodoxe române pe pământ italian. La orele serii s-a săvârşit Taina Sfântului Maslu de către un sobor format din 24 preoţi şi un diacon – din parohii ale Protopopiatelor Triveneto I, Triveneto II, Piemonte I, Piemonte II, Emilia Romagna, Lombardia I şi Republica Moldova. După săvârşirea Tainei Sfântului Maslu, în prezenţa credincioşilor parohiei, veniţi în număr mare pentru a-şi cunoaşte noul păstor de suflete, Protoiereul Gabriel Corea, Protopop de Triveneto II, fiind delegat de Preasfinţitul Părinte Episcop Siluan, a instalat pe părintele Mihail Ursachi ca preot paroh. Părintele Mihail este basarabean de origine, absolvent al Academiei de Teologie Ortodoxă din Moldova, titular şi al unui Master în Teologie. Împreună cu soţia sa, Viorica Ursachi, sunt părinţii unei fetiţe: Anisia Ursachi.

Ca importanţă spirituală, parohia „Sfântul Voievod Ştefan cel Mare” din Villafranca di Verona găzduieşte Icoana Făcătoare de Minuni a Maicii Domnului din Censtohovo, care revarsă nenumărate minuni asupra credincioşilor ce se roagă cu credinţă şi cu dragoste către Maica Domnului.

La nivel social-filantropic, parohia desfăşoară diverse activităţi de ajutorare a persoanelor aflate în dificultate, vizite periodice în spitalele din zonă, iar la nivel educativ și de tineret, sunt organizate serbări, concerte, excursii etc.

Un accent deosebit în parohie se pune pe cursurile şcolii duminicale, care se desfăşoară duminică de duminică, după Sfânta Liturghie. Grupul de copii care participă la orele de religie este format aproximativ din 50 de copii între 4 și 18 ani, împărțiți în grupe.

În luna decembrie a anului 2018 cu ajutorul credincioșilor din parohia noastră a fost terminată și transportată din România catapeteasma bisericii, sculptată în lemn de stejar și tei, fiind construită în patru registre (primul registru: icoana Maicii Domnului, icoana Mântuitorului, icoana Sfântului Voievod Ștefan cel Sfânt, icoana Sfântului Nectarie din Eghina; al II-lea registru: icoanele praznicelor împărătești; al III-lea registru: icoanele Sfinților Apostoli și al IV-lea registru cu icoanele  proorocilor). Mai târziu au fost pictate icoanele de pe catapeteasmă în stil bizantin, cu foiță de aur.

Cu mare bucurie în data de 7 aprilie 2019 prin purtarea de grijă a lui Dumnezeu, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, l-am avut în mijlocul nostru pe Preasfințitul Părinte Arhiereu-Vicar Atanasie de Bogdania. În acea zi au fost hirotesiți citeți în biserica noastră  Susman Mihai și Cordea Viorel, iar paraclisieriSpataru Florin și Groza Gheorghe.

Parohia noastră în permanență intensifică activităţile pastoral-misionare, dar şi cele culturale pentru o mai bună organizare a vieţii spirituale.

 

contentmap_plugin

 

Alătură-te canalului de Telegram al EORI.

 

 

 

 
 

 

 
 

 

Asociația San Lorenzo dei Romeni ONLUS este o asociație social-filantropică, non profit și apolitică, în cadrul Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, care a fost înființată cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop SILUAN, în anul 2009.

 
 

 

 

 
 
 

 

 
 

Agenda/Diario pentru tine!ri 2021/2022

13160063