Alege limba:

Mirandola – Bassa Modenese

 

Parohia Sfântul Mare Mucenic Dimitrie (26 oct) / Parrocchia di San Demetrio, megalomartire, patrono di Tessalonica (26 oct) 

Biserica:  Corso Cavour 4/b, Finale Emilia

email: Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea.

 

 

 

 

Pr. Lucian Podar

mobil: +39 389 890 88 10;

email: Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea.

 


 

Parohia „Sfântul Mare Mucenic Dimitrie, Izvorâtorul de Mir” din Bassa Modenesse face parte din protopopiatul Emilia Romagna I și își desfășoară activatea în orașul Finale Emilia. Finale Emilia este un oraș italian cu o populație de peste 15 000 de locuitori din provincia Modena, regiunea Emilia-Romagna, fiind cel mai estic oraș din provincie, situându-se la o distanță de 42 km de capitala provinciei. Se învecinează cu provinciile Ferrara și Bologna. Finale Emilia este atestat documentar la începutul secolului XI-lea mai exact în anul 1009 într-un document al abației de Nonantola care mărturisește despre existența unui castru numit „Finalis”.Printre obiectivele mai importante care se găsesc pe teritoriul Finalez amintim „Tore dell’Orologio” datând din anul 1213 și „Castello delle Rocche” construit de vestitul arhitect Bartolino Ploti da Novarra în 1402.

Situându-se la 15m sub nivelul mării, râul Panaro a facilitat în secolul al XIII-lea de o deviere a cursului și va străbate localitatea, iar lângă Torre dell’ Orologio s-a construit un port fluvial care controlează navigația între Modena și Ferrara, iar ulterior se va dezvolta având legături comerciale cu Veneția prin fluviul Po. Pentru aspectul său romantic de oraș pe apă, traversat de trei canale și opt poduri, Finale Emilia își câștigă apelativul „Venezia degli Estensi”.

În anul 1779 obține titlul de oraș de la ducele Francesco al III-lea de Modena, iar la sfârșitul secolului al XIX-lea, când râul Panaro a fost redeviat, ocolind localitatea, navigația a fost închisă, iar orașul își pierde aspectul secular de oraș pe apă. Tot în Finale a funcționat și un seminar teologic anexat bisericii Sfântul Nicolae și care împreună formau complexul „Sfânta Treime” funcționând ca mânăstire la început (1606), iar după căderea lui Napoleon, ducele Francesco al IV-lea restituie biserica cu toate anexele arhiepiscopului de Modena (1821) și se înființează „Seminario degli Oblati” funcționând până aproape de sfârșitul secolului al XX-lea. Pe cuprinsul așezării se mai găsesc și alte obiective importante precum biserici, palate și clădiri cu o arhitectură deosebită, care vorbesc despre impactul, importanța și așezarea istorică a localității Finale Emilia în cei peste 1000 de ani de existență.

Parohia Ortodoxă „Sfântul Mare Mucenic Dimitrie Izvorâtorul de Mir” a luat ființă în anul 2014 ca răspuns la nevoile spirituale ale românilor și moldovenilor ortodocși din această parte a Italiei. Demersurile pentru începerea activității liturgice și pastorale au fost anevoioase deoarece întreaga Bassa Modenese a fost afectată de cutremur în 2012, iar în acest context puține biserici au rămas neafectate și ar fi avut posibilitatea să ne găzduiască.

Prima slujire a fost pe 2 noiembrie 2014 în canonica Duomului din Mirandola (Taina SfântuluiMaslu), iar prima Sfântă Liturghie pe 14 decembrie în Villafranca de Medolla începând cu orele 12.00. În data de 25 decembrie de Praznicul Nașterii Domnului am slujit pentru prima dată Sfânta Liturghie în Finale Emilia, într-un spațiu pus la dispoziție de autoritățile locale. Au fost multe începuturi într-o perioadă scurtă și nu s-au oprit aici.

În data de 25 ianuarie 2015 am oficiat slujba de mulțumire adusă lui Dumnezeu în biserica „Sacro Cuore” din Finale Emilia prin bunăvoința părintelui catolic Ettore Rovatti, prezenți fiind frați preoți din parohiile vecine însoțiți de credincioșilor, dl. consul general Eugen Șerbănescu de la Bologna și un număr foarte mare de localnici. Din cauză că acest locaș era în renovare am primit un altul pe care l-am amenajat cu sprijinul bunilor noștri credincioși începând cu a doua jumătate a lunii februarie, finalizând mare parte din lucrări în luna martie a aceluiași an. În toamna anului 2020 am întreprins lucrări capitale de renovare a locației, înfrumusețându-o ca pe o adevărată „mireasă a lui Hristos”.

Parohia noastră îl are ocrotitor pe Sfântul Mare Mucenic Dimitrie, Izvorâtorul de Mir sărbătorit pe data de 26 octombrie și pe Sfântul Sfințit Mucenic Haralambie – hram adoptat ca necesitate locală – sărbătorit la 10 februarie.

Preot paroh este Podar Ioan Lucian, hirotonit în anul 2004 și căsătorit cu preoteasa Angelica-Livia în 2003 și binecuvântați de Dumnezeu cu 5 prunci: Marina, Luca, Ana, Teofana și Gheorghe.

Parohia noastră își continuă activitatea începută în luna decembrie a anului 2014 și cu ajutorul Bunului Dumnezeu am reușit să pregătim spațiul actual ca o adevărată biserică. A fost înzestrată prin jertfa credincioșilor noștri cu o catapeteasmă, mobilier, obiecte bisericești specifice Bisericii Ortodoxe și toate cele necesare spre deservire tuturor activităților liturgice ale parohiei.

În ceea ce privește activitățile parohiei noastre amintim:

Colindul Străbun: ca urmare a „suferinței” primului praznic al Nașterii Domnului din 2014 trăit fără familie, care era în România, am implementat la nivel de parohie „colindul străbun” – care să fie un imbold pentru credincioși în a da mântuire ortodoxă printre neamuri. Prin colindarea familiilor credincioșilor parohiei în toată Bassa Modenese i-am implicat pe aceștia în transmiterea mesajului venirii pe pământ a lui Domnului Hristos, deșteptând în credincioși sămânța pusă de străbuni. În același timp stârnind interesul italienilor pentru tradițiile frumoase ale poporului român, dar și o conștientizarea că la Nașterea Domnului în centrul atenției este pruncul Iisus și nu Babbo Natale care vine cu multe cadouri.

Festivalul Bucuriei: o particularitate a episcopiei noastre, organizat an de an, adresat tuturor copiilor și tinerilor din eparhie. Acesta a fost și este o antrenare a celor mici ai parohiei în dinamica vieții bisericii și a celei de familie prin gingășia și puritatea lor. Mesajul Domnului Hristos „lăsați copii să vină la mine și nu-i opriți, că a unora ca aceștia este Împărăția cerurilor” se manifestă în viața parohiei și prin activități specifice celor mici, dar și tinerilor, nescăzând lucrul esențial al legăturii cu Dumnezeu de moștenire a Raiului, învățându-i că „ori de mănâncă, ori de beau, ori altceva de fac, toate spre slava lui Dumnezeu să le facă.”.

În anul centenar 2018, parohia noastră a organizat etapa protopopială a Festivalului, fiind de un real impact și aducând bucurie atât celor mici cât și părinților și bunicilor prezenți în complexul bisericii Sfântul Nicolae pus la dispoziție de biserica Catolică din localitate.

Școala de vară:activitate pentru cei mici, a venit pe fondul discuției despre „ruperea” copiilor de la aparatura modernă care neutilizată corespunzător poate provoca dezechilibre la nivel emoțional. În vara anului 2018 s-au pus bazele așa-zisei școli de vară, care de fapt a fost mai mult decât o școală, a fost o întâlnire a experiențelor și pentru copii și tineri dar și pentru adulți. Cei implicați au descoperit o altfel de viețuire. Deschizând inima și voind a dărui din experiența proprie se pot realiza lucruri minunate.

Portul Popular:este o manifestare desfășurată în parohie, în special cu ocazia hramului care face cunoscută poporului italian bogăția de tradiții a poporului nostru, dar și membrilor parohiei care se găsesc din toate provinciile istorice ale țării noastre . Portul popular reprezintă una dintre cele mai importante forme de cultură ale unui popor, pe baza lui realizându-se numeroase cercetări: geneza istorică și etapele principale de evoluție, formele contemporane și aria de răspândire, originalitatea sa în raport cu portul altor popoare, contribuția lui în procesul de geneză al unui popor.

Parohia se implică și în activitatea socială, deoarece misiunea Bisericii a fost dintotdeauna și de slujire a oamenilor privind filantropia, avându-l model pe Cel care a venit în lume ,,nu ca să I se slujească ci ca să slujească”, adică Mântuitorul Hristos Iisus. Prin colectele desfășurate la nivel de parohie, familii din Italia și România au beneficiat de sprijin în bani, alimente, haine, jucării și cărți. Parohia se implică și în proiectul „Brațele părintești”, sprijinind financiar educația copiilor din familii cu suport material redus. Nu au fost neglijați nici cei bătrâni sau cei bolnavi, indiferent de locația lor, fie acasă fie în spitale.

Lucrarea cea mai importantă însă într-o parohie rămâne descoperirea lucrărilor lui Dumnezeu. Activitățile sociale, culturale și de altă natură își au valoare dacă sunt puse în legătură cu Părintele Luminilor. Lucrarea ta să o faci nu ca pentru oameni ci ca pentru Dumnezeu. Lucrarea rugăciunii, experiența postului și mișcare mâinilor spre milostenie devin, în creștinul conștient și preocupat de viață, mijloace pregătitoare pentru comuniunea Euharistică. Gustând din adevărata mâncare (Trupul Domnului) și bând din adevărata băutură (Sângele Domnului) creștinul începe a-și trăi viața în Duhul lui Dumnezeu.

  

 

Mulțumesc Bunului Dumnezeu, Preasfințitului Părinte Siluan, Preasfințitului Părinte Vicar Atanasie de Bogdania, și fiecărui credincios din parohie în parte pentru experiența dobândită și realizările din acești 7 ani de păstorire în peninsula italică.

„Minunate sunt mărturiile Tale Doamne, pentru aceasta le-a cercetat pe ele sufletul meu.” (Ps. 118,129) 

 

 

contentmap_plugin

 

Alătură-te canalului de Telegram al EORI.

 

 

 

 
 

 

 
 

 

Asociația San Lorenzo dei Romeni ONLUS este o asociație social-filantropică, non profit și apolitică, în cadrul Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, care a fost înființată cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop SILUAN, în anul 2009.

 
 

 

 

 
 
 

 

 
 

Agenda/Diario pentru tine!ri 2021/2022

13231913