Alege limba:

FIORENZUOLA d’ARDA- FIDENZA

 

Parohia Sfânta Mare Muceniță Fevronia (25 iun) / Parrocchia Sfânta Fevronia, megalomartire (25 iun)

Biserica: Chiesa della Beata Vergine di Caravaggio, via Melchiorre Gioia, Fiorenzuola d'Arda

email: Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea.

 

 

 

Pr. Emanuel Pentiuc

mobil: +39 329 153 99 73.

email: Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea.

 


 

Parohia „Sfânta Mare MucenițăFevronia”, din Fiorenzuola d'Arda,protopopiatul Emilia Rmagna 1, a luat ființăîn anul 2014 cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Romane a Italiei.

Prima slujbăs-asăvârșitîn Vinerea Patimilor, pe 18 aprilie 2014. Încăde la început am găsit sprijin și ajutor la parohul parohiei catolice din Fiorenzuola d'Arda,  mons. Gianni Vincini, care ne-a îngăduit săsăvârșim slujbele în biserica „Beata Vergine di Caravaggio”, bisericăîn care ne desfășurăm activitatea pânăîn ziua de astăzi, având doar un acord verbal cu frații noștri catolici.

Trecând peste greutățile de început am reușit săîmpodobim biserica cu icoane, acoperăminte, iconostase și toate cele necesare slujirii. Credincioșii din orașși din comunele vecine și-au arătat și își aratăîn continuare dragostea pentru Biserica lui Hristos prin participarea la slujbe și la toate activitățile filantropice pe care ledesfășurămfie pe plan local, fie ca parte a protopopiatului Emilia Romagna 1.

Chiar dacăsuntempuțini am reușit în mica noastrăcomunitate săinsuflăm în tinerii și copilașii noștri dragostea pentru Bisericăși pentru neamul românesc prin organizarea de ore de religie cu cei mici și prin discuții libere cu cei mai mari. Legătura strânsăde frățietate și ajutor reciproc cu reprezentanții Bisericii Catolice continuăsi cu succesorul monseniorului Gianni Vincini (care a iesit la pensie), și anume cu mons. Giuseppe Illica, la invitația căruia am participat la numeroase întâlniri inter-religioase și cu acordul căruiaam montat și un sistem de încălzire în biserică.

Dăm slavălui Dumnezeu pentru toate și rugăm pe Sfânta Fevronia săne ocroteascăși săse roage lui Dumnezeu pentru noi păcătoșii! 

 

 

 

 

contentmap_plugin

 

Alătură-te canalului de Telegram al EORI.

 

 

 

 
 

 

 
 

 

Asociația San Lorenzo dei Romeni ONLUS este o asociație social-filantropică, non profit și apolitică, în cadrul Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, care a fost înființată cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop SILUAN, în anul 2009.

 
 

 

 

 
 
 

 

 
 

Agenda/Diario pentru tine!ri 2021/2022

13231873