Alege limba:

FANANO – ALTA MODENESE

 

Parohia Sfânta Muceniță Agripina (23 iun) / Parroccia Santa Agrippina, Martire (23 giu)

Biserica: Via Niviano 50, 41026, Pavullo Nell Frignano

email: Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea.

 

 

 

Pr. Dumitru Solomon

mobil: +39 388 168 10 17;

email:Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea.

 


 

TeritorIul parohiei „Sfânta MucenițăAgripina” se întinde în Uniunea Comunelor din Frignano,fiind inclus în parcul regional dell'Alto Appennino Modenese,alături de cele 10 localități: Pavullo nel Frignano, Fanano, Fiumalbo, Montecreto, Pievepelago, Polinago, Riolunato, Serramazzoni, Sestola, cu sediul administrativ al acestora la Pavullo nel Frignano.

În anul 2014 în ziua a opta din luna a VI-a,din mila lui Dumnezeu și cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei,a luat ființă la Fanano parohia „Sfânta Mucenița Agripina și Sfântul Andrei Apostolul”,care face parte din protopopiatul Emilia Romagna I.

Deschiderea acestei parohii s-a făcut cu săvârșirea Sfântului Maslu în ziua de 8 iunie, cu participarea protopopului de Emilia Romagna și a unui mic grup de credincioși, în capela ce aparține Oratoriului Sfântului Sacrament (Oratorio del SS. Sacramento) al Bisericii Catolice, care ne-a fost dată  spre folosință de către parohul catolic al locului,Felice Michele.

Prima SfântăLiturghie a fost săvârsită în duminica următoare, 15/06/2014, iar în 30 noiembrie,am săvârșit pentru a doua oară Taina Sfantului Maslu, zi în care am sărbătorit și hramul mic al parohiei noastre, Sfântul Apostol Andrei, petrecând într-o atmosferă de bucurie și dragoste frațească între credincioșii mai multor parohii.

Din 24 decembrie 2014 ne-a fost acordată  printr-o convenție scrisă între Episcopia Catolică și Episcopia Ortodoxă Română a Italiei, biserica „Sfânta Margherita d’Antiohia” din via Lotta, localitatea Lotta, fracțiune a localității Fanano, unde am slujit aproximativ trei ani.

Din cauzanumărului restrâns de credincioși ortodocși din localitate și din zonele limitrofe, prezența la Sfintele Liturghii și la activitățile parohiale a fost  foarte redusă. Ca urmare, în data de 04/11/2017 am primit binecuvântareaschimbăriilocațieide slujire,în centrul comunal și administrativ al localitaților din care face parte parohia Alta Modenese, la Pavullo nel Frignano. Ne-a fost acordat spațiul de slujire în capela „BunaVestire” din cartierul Serra di Porto,unde am rămas pânăîn 30mai 2021.

La începutul lunii iunie a acestui an am primit o altălocație de slujire în via Niviano numărul 30,  la 5 km de centrul localității Pavullo. Aici, am săvârșit Taina Sfântului Maslu pentru prima dată miercuri 02 iunie 2021 la prăznuirea Sfântului Mucenic Ioan cel Nou de la Suceava.

Orașul Pavullo este situat în nordul Italiei, în centrul Emilia Romagna de sud, la 52 km sud de Modena, capitala provinciei, având 17 878 de locuitori. Este o localitate de munte, care face parte din parcul de Frignano înconjurată de falnice păduri, cu numeroase locuri pitorești de un real folos pentru vizitatori. Aici se află cunoscutul castel al Contelui de Montecuccoli care domnește peste micul orășel medieval, unde se găsește și biserica San Lorenzo construită în 1577.

Slujitor în fiecare duminică și sărbători este preotul Dumitru Solomon născut la 07/09/1970 în Făgăraș, absolvent al Facultăţii de Teologie „Sfântul Andrei Şaguna” din Sibiu,  căsătorit cu presbitera Lucia Solomon,născută la 27/12/1973 în Cărpineni Republica Moldova.

Programul slujbelor începe la ora 8.00 cu Utrenia și se continuă cu Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie. Adresa e-mail a părintelui este Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea.,iar numărul de telefon    3881681017.

Pe parcursul acestor ani de activitate am încercat să ne cunoaștem și să creștem duhovnicește  organizând pelerinaje în diferite zone ale Italiei: la Sfântul Nicolae de la Bari, la moaștele Sfântului Dimitrie Izvorâtorul de Mir din localitatea San Lorenzo in Campo, la Loreto, la moaștele Sfântului Pelegrino din localitatea San Pellegrino în Alpe, și altele.

În acești ani,ne-am implicat activ în transmiterea tradițiilor ortodoxe românești legate de sărbătorile mai importante și în special colindele noastre strămoșești,dar și în  proiectul Stindardele Marii Uniriinițiat de Preasfințitul Siluan la o suta de ani de la Marea Unire, amintind de idealul românilor din toate provinciile istorice românești.

Ne-am ocupat de catehizarea copiilor din parohie, deactivitați caritative șisociale,donând paturi de spital și multe alte ajutoare materiale.

Am cercetat periodic credincioșii aflați în spitalele din raza parohiei,acordându-le asistență spirituală.Activitatea de bază rămânecatehizarea credincioșilor pentru înțelegerea apartenenței  fiecărui membru ca mădular al trupului  tainic al lui Hristos Domnul.

Dăm slavă lui Dumnezeu pentru toate realizările din acești ani și nădăjduim ca tot ceea ce facem să fie spre folosul și mântuirea noastră.

 

 

 

 

 

 

contentmap_plugin

 

 

 

 

Alătură-te canalului de Telegram al EORI.

 

 
 

 

Asociația San Lorenzo dei Romeni ONLUS este o asociație social-filantropică, non profit și apolitică, în cadrul Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, care a fost înființată cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop SILUAN, în anul 2009.

 
 

 
 

 

 
 
 

 

 
 
13937845