Alege limba:

SAN BONIFACIO

 

Parohia Sfântul  Mucenic Bonifatie (19 dec)  / Parrocchia di San Bonifacio, martire (19 dic) 

Biserica: Via Sorte 9, 37047, San Bonifacio (VR)

email: Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea.

 

 

 

Pr.  Daniel Stîngă

mobil: +39 389 099 23 10;

email: iAceastă adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea.

 


 

            San Bonifacio. Geografie:

            Orașul San Bonifacio, pe raza căruia funcționează parohia noastră, se află la aproximativ 26 km-est de Verona. Se întinde pe o suprafață de 33,2 km² și altitudinea maximă este de 29 m. Relieful preponderent este cel de câmpie și deal și este străbătut de două mari râuri din zonă: Adige și Alpone. Acest lucru a făcut ca în unii ani ploioși, cele două râuri să producă inundații serioase în San Bonifacio și Soave. Clima este continentală dar cu unele influențe submediteraneene. În ceea ce privește populația, la  31 decembrie 2019, în San Bonifacio erau 20 814 rezidenți dintre care, 856  de români și 175 de basarabeni.

       Istoric:  

            Descoperirile arheologice făcute în zonă atestă o prezență continuă a omului în aceste locuri, încă din cele mai vechi timpuri. Din perioada romană, s-au descoperit: pe înălțimea Motta, un altar închinat zeului Mercur, peste care s-a construit în sec VII o biserică și apoi, actuala biserică a Sfântului Abondie de Como (sec. XII); în apropiere, la aproximativ 1,5 km, un alt altar, dedicat lui  Jupiter, peste care în sec. VIII s-a construit o biserică iar în sec. al XIV-lea, actuala abație benedictină de la Villanova, închinată Sfântului Apostol Petru. De asemenea, s-au descoperit la Villabella (cartier al orașului San Bonifacio) o serie de  inscripții datând  din aceeași perioadă (inscripții ce se găsesc în prezent prin muzeele din Verona).    

             Numele orașului vine din perioada medievală, de la marchizul Milone di San Bonifacio, mare demnitar de origine franceză, care și-a extins domeniile până în aceste zone. În testamentul său din anul 955 sunt menționate pentru prima dată existența unei biserici închinate Sfântului Bonifatie (care are moaștele în Abația din Fulda, Germania) și a unui castel, pe înălțimea Motta din acest oraș. Din păcate, din acestea nu s-a păstrat nimic.  

            Din istoria modernă este demn de menționat faptul că Napoleon a fost înfrânt la Villabella înainte de celebra bătălie de la  Arcole (care se află la 4 km distanță), din 11 noiembrie 1796, de către generalul Alvinczj al Austriei. La această bătălie se pare că au luat parte și „sumanele negre”, care nu erau altceva decât frați de-ai noștri din Transilvania, încadrați în armata austro-ungară.

            În perioada contemporană suferă mari pierderi în timpul celui de-al Doilea Război Mondial, când calea ferată, podul peste râul Alpone dar și întregul oraș sunt bombardate.  

            Cultural:    

            Principalele evenimente culturale sunt legate de sărbătorile locale închinate Sfântului Apostol și Evanghelist Marcu (25 aprilie), Sfântulului Abondie  (în luna august), Fecioarei Maria (în luna septembrie). Cu ocazia acestor sărbători se susțin diferite concerte de muzică sacră, piese de teatru, concerte în aer liber, târguri de antichități etc. Bineînțeles, nelipsite sunt și târgurile de utilaje agricole dar și de produse agricole, vinuri, cărnuri, brânzeturi și alte produse culinare.  

            Un lucru care bucură comunitatea noastră este legat de faptul că în urma întâlnirii pe care am avut-o cu autoritățile locale, la sfințirea lucrărilor de la locașul de cult în care slujim (anul 2017), arătând confuzia locală legată de sărbătoarea sfântului protector al localității, am reușit să stimulăm primarul orașului pentru începerea demersului de recunoaștere a Sfântului Sfințit Mucenic Bonifatie (5 iunie), ca  ocrotitor al orașului, ceea ce s-a și concretizat printr-o hotărâre din 5 februarie 2018.

          

            Turism:

             Principalele obiective turistice din San Bonifacio sunt reprezentate de câteva biserici și vile din perioada medievală. Biserica San Abondio (sec. XII) este una dintre atracțiile orașului, pentru construcția ei deosebită, în piatră, dar, și pentru frescele din secolul al XV-lea în care sunt reprezentați Sfântul Apostol Bartolomeu și Sfântul Antonie cel Mare, ca și pentru statuia Sfântului Abondie.   

            La aceasta se adaugă Abația Benedictină de la Villanova (în prezent parohie), închinată Sfântului Apostol Petru. Pe lângă faptul că întregul edificiu și-a păstrat un aspect impunător și echilibrat,  aici se pot vedea: un sanctuar subteran, unde se găsește un altar cu simboluri creștine, din sec al VIII-lea; diferite fresce din școala lui Giotto, în biserica principală, și o icoană bizantină cu Maica Domnului (de sec. XVI); iar în clădirea anexă, poate fi vizitat un muzeu dedicat celor Două Războaie Mondiale și un  muzeu de fosile și minerale.

            Dintre vilele importante amintim: Vila Gritti (sec. XV) din Villanova și Vila Carlotti (sec. XVII), care se găsește pe drumul național dintre San Bonifacio și Lonigo.  

            De asemenea, trebuie spus ca doar la 4 km distanță se află localitatea Soave care este considerată „perla medievală” din est-veronese, prin castelul ei și renumitele enoteci.

             

            Economie: 

            Principalele activități economice ale orașului  sunt din sfera agriculturii și a industriei mecanice. Tradiția agricolă sanbonifaceză se remarcă prin podgoriile sale de vie, prin producerea de vinuri de calitate și prin creșterea animalelor. În sectorul industriei mecanice,  în această zonă au luat ființă mari companii producătoare de centrale termice, pompe de apă etc., care s-au evidențiat la nivel european și mondial. De asemenea este și centru logistic pentru multe companii internaționale.

             

            Preot slujitor:  

            De organizarea parohiei, chiar de la înființare, s-a ocupat părintele Daniel Stîngă. Sfinția sa  s-a născut la data de 25.09.1986 în Iași. Este originar din Bârlad, județul Vaslui, și absolvent al  Facultății de Teologie Ortodoxă din București. Este căsătorit cu Andreea Stîngă și au 3 copii, toți fiind născuți în Italia. Din anul 2015 este coordonator al Sectorului Pastoral-Liturgic și pentru Misiune din cadrul Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, în urma numirii de către  Preasfințitul  Siluan al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, funcție pe care o ocupă și în prezent.

 

            Istoria parohiei  

            Prima liturghie în parohia noastră s-a săvârșit la 1 martie 2015, pe când aveam ca spațiu de slujire un centru comercial adaptat la nevoile noastre liturgice. După doar doi ani de slujire în acest loc, Dumnezeu a rânduit ca pentru comunitatea noastră să primim în concesiune o biserică, în adevăratul sens al cuvântului, fiind vorba de capela fostului spital din San Bonifacio, pe care cu resurse proprii am renovat-o (găsindu-se într-o stare avansată de degradare) și în care slujim până în prezent.

            Programul liturgic de bază, peste săptămână, cuprinde: marți orele 18.00 – ora de religie pentru copii și adolescenți și cateheză cu adulții; miercuri orele 18.00 – Acatistul Sfântului Mucenic Bonifatie și Taina Sfintei Spovedanii; vineri orele 18.00 – Paraclisul Maicii Domnului, Taina Sfintei Spovedanii și întâlnire cu tinerii Nepsis; sâmbătă orele 18.00 – Vecernie și Taina Sfintei Spovedanii; Duminică orele 8.30- 10.00 – Utrenia, 10.00-12.00 – Sfânta Liturghie. La acestea se adaugă programul catehezelor pentru Botez și Cununie, plus slujbele diferitelor sărbători de peste lună.    

            Venirea pandemiei  a generat serioase schimbări de ordin pastoral și misionar, multe din  mijloacele catehetice și misionare transferându-se în spațiul virtual. Astfel, preotul paroh și doamna preoteasă  au desfășurat  diferite ore de religie sau cateheze în spațiul on-line, cu adulții și copiii, pentru a continua pe cât posibil aprofundarea învățăturii de credință. De asemenea, copiii școlii parohiale au fost înscriși la diferite concursuri catehetice on-line, organizate de episcopie. În perioadele mai puțin restrictive, s-au reluat catehezele obișnuite cu adulții (săptămânal) și cele cu părinții și nașii, în vederea Botezului sau Cununiei (o dată la două săptămâni). 

            Pe plan cultural, parohia s-a afiliat proiectelor principale dezvoltate de Episcopie dar și altora desfășurate la nivel de patriarhie, cum a fost cazul proiectului Biserica - familia românilor de pretutindeni, în cadrul căruia parohia noastră s-a înfrățit cu două parohii din cuprinsul Arhiepiscopiei Bucureștilor, și cu care a avut un frumos schimb de experiență.

            Cu toate că Parohia Sfântul Mucenic Bonifatie este o parohie relativ mică, a reușit să organizeze în puținii ani de existență o bogată misiune filantropică, implicându-se activ în diferite proiecte sociale, atât la nivel local cât și la nivelul episcopiei. Dintre acestea menționăm: participarea ca parteneri la proiectul social Emporio Solidale, organizat de Crucea Roșie și primăria locală, pentru familiile găsesc în dificultate din punct de vedere alimentar; ProiectulBrațele părintești organizat de Episcopia Ortodoxă Română a Italiei, la care a participat  anual acordând un număr de 15-20 de burse copiilor defavorizați din România și Republica Moldova; organizarea a două transporturi anuale de haine și alimente cu lungă durată de conservare către parohii sărace din România;  organizarea unei bănci de alimente în parohie, pentru familiile care se găsesc în dificultate; ajutorarea financiară a unei parohii sărace din România etc.    

            Pandemia a afectat în mod categoric și transporturile, deci și toate planurile parohiale legate de pelerinaje astfel încât până la reașezarea lucrurilor, credincioșii rămân cu nostalgia ultimului pelerinaj făcut în Țara Sfântă, în anul 2019.      

            Ținând cont de faptul că  în curând se vor împlini 7 ani de la începuturile parohiei noastre și de faptul că majoritatea familiilor din parohia noastră au în Italia un statut social stabil, ne dorim ca în viitorul apropiat să demarăm demersurile necesare pentru cumpărarea bisericii în care slujim sau pentru achiziționarea unui teren și construirea de la zero a unei biserici.

            Mulțumind lui Dumnezeu pentru toate, Îl rugăm să binecuvinteze lucrarea noastră și familiile parohiei noastre și să ne arate care este voia Sa pentru noi.   

De n-ar zidi Domnul casa, în zadar s-ar osteni cei ce o zidesc; de n-ar păzi Domnul cetatea, în zadar ar priveghea cel ce o păzeşte”(Ps. 126, 1)

 

 

contentmap_plugin

 

Alătură-te canalului de Telegram al EORI.

 

 

 

 
 

 

 
 

 

Asociația San Lorenzo dei Romeni ONLUS este o asociație social-filantropică, non profit și apolitică, în cadrul Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, care a fost înființată cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop SILUAN, în anul 2009.

 
 

 

 

 
 
 

 

 
 

Agenda/Diario pentru tine!ri 2021/2022

13160107