Alege limba:

LAMEZIA TERME

 

Parohia Sfânta Ana (25 iulie) / Parrocchia Sant'Anna (25 luglio)
Biserica: Chiesa Santa Caterina, Corso Numistrano

email: Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea. 

 

 

Pr.  Constantin Ghimiși

mobil: 0039 380 190 3919

email: Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea.

 


 

Lamezia Terme se găsește în Regiunea Calabria, Provincia Catanzaro și este unul dintre cele mai tinere orașe italiene, luând naștere oficial în 1968, prin unirea administrativă a mai multor orășele. Și-a luat numele de la fluviul Lametos care traversează partea periferică a zonei, iar în regiune are o deosebită importanță agricolă, comercială și industrială, fiind renumit pentru producția de ulei de măsline sau de vin de calitate superioară.

Inițial, Parohia Ortodoxă Română din Vibo Valentia a fost înființată oficial la 1 august  2011, prin decizia cu numărul 1177/2011, a Presfințitului Părinte Episcop Siluan al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, primind hramul  „Sfânta Ana” (25 iulie, prăznuirea Adormirii Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu).  Înainte să fie parohie a fost filie, iar locul unde se slujea era biserica „San Michele”, via San Michele 3 din Vibo Valentia, unde a slujit preacucernicul părinte Ioan Manea, protopop misionar de Calabria. Locul de slujire a fost biserica „Sant Omobono”, din via Vito Capialbi,nr.14 – Vibo Valentia.

Din 1 ianuarie 2012 orașul Lamezia Terme a trecut sub jurisdicția parohiei  Sfânta Ana  din Vibo Valentia, cu locul de slujire în biserica „La Pieta” urmând ca de la 1 septembrie 2012 toate activitățile și slujbele religiose să se desfășoare în biserica „Santa Caterina” de pe Corso Numistrano, lângă catedrala Duomo.

Pe 10 iunie 2014 titulatura parohiei  Sfânta Ana ( 25 iulie) din Vibo Valentia s-a schimbat în Parohia Ortodoxă Română  „Sfânta Ana” din Lamezia Terme, stabilindu-se cu sediul în această localitate.

Părintele  paroh  Constantin Robert Ghimiși este născut la 26 aprilie 1978 în Miercurea Ciuc, județul Harghita. Leagănul copilăriei a fost în comuna Sulița, județul Botoșani, de unde provin și vârfurile de lance ale Ortodoxiei românești: Preafericitul Părinte Patriarh Teoctist Arăpașu și mult îndrăgitul și marele duhovnic, Părintele Ilie Cleopa. În 2010  pe data de 21 noiembrie a fost hirotonit diacon la Reggio Calabria - Italia, iar pe 3 aprilie 2011 a fost hirotonit întru preot la Roma. A absolvit Școala de Cântăreți din Botoșani, Facultatea de Drept Juridic – București, și Facultatea de Teologie Ortodoxă din Alba Iulia. Este căsătorit cu doamna preoteasă  Camelia, născută la 4 mai 1980 în Botoșani. Împreună au 4 copii: Elena, născută în 2008, Luca, născut în 2011, Marcu născut  în 2015 și Tavita născută în 2017, toți născuți în Italia.

Parohia Ortodoxă Română „Sfânta Ana”  se întinde pe o suprafață de aproximativ 100 km pătrați, cuprinzând două orașe și mai multe localități din diferite provincii, unde s-au stabilit temporar și definitiv familii de creștini ortodocși români și de alte naționalități.

În parohia Sfânta Ana  au avut loc mai multe evenimente importante:

·       În  2011 pe 14 noiembrie, 2012 pe 10 noiembrie, 2013 pe 9 noiembrie a avut loc întâlnirea dintre români și italieni, schimbul de cultură a fost un prilej deosebit și o mare bucurie pentru credincioșii români să poată arăta și celor din Occident câte puțin din tradițiile  românești.

·       Taina Sfântului Maslu;

·       Prima școală românească din Lamezia Terme și-a început cursurile: Sâmbăta 6 octombrie 2018, în Lamezia Terme, provincia Catanzaro (Calabria), au început cursurile primei școli românești din acest teritoriu. Proiectul a fost realizat de „Asociația Pro România” și Parohia Ortodoxă „Sfânta Ana” din Lamezia, bucurând-se de participarea unui număr mare de copii și părinți din comunitatea românească prezentă în sudul Italiei.

Școala Românească era principalul obiectiv al parohiei și asociatiei, copiii sunt cei cărora trebuie să le transmitem dragostea pentru „țara mamă” chiar și atunci când sunt născuți şi crescuți pe meleguri străine.

Cursurile au fost frecventate de peste douăzeci de copii cu vârste cuprinse între 8 și 15 ani. Aceștia s-au întâlnit în fiecare duminică pentru a participa la cursurile de limba română, istorie, geografie, cultură civică și religie. Pentru a îmbina cât mai bine utilul cu plăcutul, elevii au avut parte și de un laborator practic, unde au creat opere cu specific românesc. Nu în ultimul rând şcoala prevede și lecții de dansuri populare, muzică și poezie, lucruri pline de semnificație pentru poporul român.

„Din dorința de a transmite şi noilor generații cultura și tradițiile româneşti, a prins contur acest frumos proiect dedicat în mare parte Centenarului Marii Uniri.,, Parohul Bisericii Ortodoxe Românedin Lamezia - Părintele Constantin Ghimiși mulțumeste în mod oficial tuturor celor care au răspuns afirmativ invitației. Mulțumim celor prezenți și celor care au făcut posibilă realizarea acestui minunat proiect!”


          Pe plan pastoral s-a avut în vedere atenția față de membrii parohiei prin cercetarea lor acasă:

·       În îndeplinirea misiunii  sunt cercetați creştinii  ortodocşi români aflați în spitale, oferindu-li-se sprijinul moral şi asistența religiosă, organizarea de reuniuni și întâlniri, conferințe, distribuirea de iconițe, cărți de rugăciune;

·       S-au organizat pelerinaje cu credincioșii din parohie la Mânăstirea Sfântul Ioan Secerătorul din Bivongi și la Grotele din Stilo;

·       Pelerinaj la grota Sfântului Ilie Speliota de la Melicucca;

·       Pelerinaj la „Patirion” - Mănăstire Ortodoxă foarteveche  lângă Rossano.

·       Pelerinaj la „Martirano” cu schimb de cultură între ortodocși și catolici. După Sfânta Liturghie s-a sfințit icoana Sfântului Nicolae. Cei prezenți s-au putut bucura  de cântece și dansuri populare tradiționale românești susținute de copiii și adulții comunității românești.

Pe plan social, din puținul parohiei am încercat să fim alături de cei aflați în dificultăți de ordin material sau financiar. Astfel sau organizat diferite colecte în bani pentru Fondul Central Misionar, pentru Catedrala Mântuirii Neamului, participarea la proiectul „Brațele părintești”.

În cursul săptămânii, seara se săvârșește Taina Spovedaniei;Se săvârșește slujba de pomenire a celor adormiți;

S-a participat la Taina Sfantului Maslu prin rotație și la ceilalti preoți din Protopopiatul Misionar Calabria în fiecare luna;

În unele duminici, în funcție de timpul și de spațiul liber,  după Sfânta Liturghie, pentru copii cu vârsta între 6-12 ani se desfășoară o oră de catehism. Cu copiii s-au organizat  serbări cu ocazia Naşterii Domnului, de Ziua Femeii pe 25 martie .

Orarul de slujire în această parohie este următorul:

Se slujește Sfânta Liturghie la Lamezia Terme în fiecare duminică în biserica „Santa Caterina” de pe Corso Numistrano, lângă catedrala Duomo,  iar în cursul săptămânii seara se săvârșește Vecernie și Taina Spovedaniei.

Prezența unei parohii în această zonă a Italiei este foarte necesară credincioșilor ortodocși români și de alte naționalități, bucurie pentru care aceștia mulțumesc lui Dumnezeu întrucât nevoile pastoral misionare ale lor pot fi acoperite în mare măsură prin prezența Bisericii și a preotului.

 

 

contentmap_plugin

 

 

 

 

Alătură-te canalului de Telegram al EORI.

 

 
 

 

Asociația San Lorenzo dei Romeni ONLUS este o asociație social-filantropică, non profit și apolitică, în cadrul Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, care a fost înființată cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop SILUAN, în anul 2009.

 
 

 
 

 

 
 
 

 

 
 
13937784