Alege limba:

LUGO – BAGNACAVALLO

 

Parohia Sfânta Cuvioasă Muceniță Fevronia (25 iun)/ Parrocchia di Santa Febronia, megalomartire (25 giu)

Biserica:Via Fiumazzo 160, 48024, Lugo (RA)

email: Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea.

 

 

 

 

Pr. Ghiran Vasile

mobil: + 39 388 753 60 17

email: Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea.

 


 

Parohia Ortodoxă Română „Sfânta Cuvioasă Muceniță Fevronia” din Lugo și Bagnacavallo a fost înființată, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan, începând cu data de 27 iunie 2017, la doar două zile de la pomenirea sfintei sale ocrotitoare. Tot în această zi s-a decis și numirea în postul de paroh a preotului Vasile Florin Ghiran care a fost hirotonit pe data de 08 aprilie 2017, ca preot misionar pe seama Parohiei Imola din a cărei componență s-a desprins și parohia nou înființată.

Părintele Vasile, născut pe data de 25 septembrie 1979, căsătorit cu preoteasa Cristina Ileana și împreună cu copiii lor, Alexandra Maria Angela și Casian Nicolae, încep organizarea parohiei mai întâi prin căutarea unui locaș de slujire. Această căutare se materializează în luna decembrie a anului 2017 când se va săvârși prima Sfântă Liturghie în „Chiesa dei Cappuccini” din Lugo. Încă de la început, părintele împreună cu comunitatea au înțeles că locul de slujire nu este definitiv, el nefiind întru totul satisfăcător cerințelor crescânde ale comunității. Acest gând a fost întărit și de îndemnul Preasfințitului Episcop Vicar Atanasie de Bogdania, care a slujit Vecernia Arhierească în parohia Lugo pe data de 07 septembrie 2019. De aceea deși se continuă slujirea în locația respectivă, se continuă și eforturile pentru obținerea unui locaș de slujire în exclusivitate.

Începutul anului 2020 găsește parohia Lugo într-un stadiu avansat de tratative cu Episcopia Catolică pentru obținerea unei biserici, însă începutul pandemiei blochează totul. După 2 luni și jumătate, în care slujirea s-a mutat în salonul locuinței preotului, data de 18 mai 2020, care consemnează redeschiderea slujbelor cu participarea credincioșilor, găsește parohia în imposibilitatea de a se întoarce la vechiul loc de slujire, încă închis. Acest lucru a urgentat primirea în folosință a bisericii din "Ca di Lugo", unde are loc prima Sfântă Liturghie, în data de 21 mai 2020, iar în prezent, este în curs de semnare un contract de comodat gratuit pentru acest locaș.

Dobândirea unui spațiu de slujire în exclusivitate ne aduce multe beneficii dar în același timp ne obligă, iar planurile de viitor sunt multe. Biserica și spațiile adiacente, fiind folosite foarte rar până acum, necesită lucrări de întreținere și amenajare pe care vrem să le materializăm într-o sală care va servi școlii parohiale în curs de organizare, corului parohial pentru repetiții, catehizării adulților. De asemenea avem în plan amenajarea unui spațiu pentru spovedanie și parastase dar și realizarea unui iconostas sculptat.

Cum este și firesc, activitatea principală a parohiei noastre este cea liturgică și misionară, fără însă a o neglija pe cea catehetică, socială, culturală și de promovare a tradițiilor și valorilor creștin ortodoxe.

SLAVĂ LUI DUMNEZEU PENTRU TOATE! 

 

 

 

 

 

 

Alătură-te canalului de Telegram al EORI.

 

 
 

 

Asociația San Lorenzo dei Romeni ONLUS este o asociație social-filantropică, non profit și apolitică, în cadrul Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, care a fost înființată cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop SILUAN, în anul 2009.

 
 

 
 

 

 
 
 

 

 
 
13937730