Alege limba:

MILANO - LAMBRATE

 

Paraclisul Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil (8 nov), Cappella dei Santi Arcangeli Michele e Gabriele (8 nov)

Biserica: New Generation Hostel Urban Città Studi, Via Giuseppe Ponzio 75, 20131, Milano (MI)

email: Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea.

 

Pr. Mihai Oancea

mobil: +39 320 692 27 20;

email: Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea.

 


Orașul italian Milanose situează geografic în centrul regiunii Lombardia,a cărui capitală este. Aceasta este plasată în nordul Italiei, la graniță cu Elveția.

Istoria parohiei cu hramul “Sfinților Arhangheli Mihail, Gavriil și Rafail”, din orașul Milano, protopopiatul LombardiaII, nu este diversă  de a celorlalte parohii ortodoxe române din diaspora.

Acesta, s-a înființat cu binecuvântarea arhierească a Preasfințitului Părinte Episcop Siluan al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, pe data de 25 Septembrie 2019,sensibil la cererile credincioșilor români ortodocși aflați la muncă înaceastă zonă periferică a orașului Milano, mai precis în estul acestuia. Astfel, cu  părintească grijă,  se oferea creștinilor ortodocși,  posibilitatea de a avea între ei un preot care să le slujească Sfânta Liturghie  și să-i păstoreascăpe calea mântuirii. Slujirea Sfintei Liturghii, duminică de duminică, a început în data 8 Septembrie 2019, odată cu stabilirea permanentă  a preotului Mihai Oancea, transferat aici de la parohia “Sfântului Ierarh Varlaam al Moldovei”din Alessandria -Piemonte,și unde a slujit timp de 13 ani.

Lucrarea misionar - pastorală între credincioșii ortodocși fusese începută de fapt, încă din 2017, când preotul primise ascultare de la Preasfințitul Siluan în acest sens.Și nu a fost deloc ușor.

Slujbele, pentrucă nu s-a putut găsi o biserică,se săvârșeau, într-un salon- bibliotecă pus la dispoziție de către Surorile Franciscane Misionare de la Mănăstirea Franciscană din strada Giusseppe Ponzio, nr.75. Acest salon-bibliotecă a fost cât de cât amenajat încât să se poată sluji Sfânta Liturghie și celelalte slujbe pentru comunitatea credincioșilor, care, în acești ani, se închegase în jurul preotului paroh.

În anul 2020, urmând sfatul Presfințitului Siluan, s-a reușit să să se găsească un spațiu închiriat de cca 200 mp în strada Enrico Noe, nr. 33, Milano, unde, cu ajutorul Bunului Dumnezeu și al credincioșilor, s-a amenajat un Paraclis. Este utilat cu tot necesarul pentru săvârșirea sfintelor slujbe.

În toată această perioadă de timp, de la înființarea parohiei  și până la această oră, activitatea misionar-pastorală nu a încetat nici o clipă, în pofida  tuturor  problemelor mai sus menționate,nemaipunând la socoteală perioada restricțiilor legate de COVID- 19, Sfânta Liturghie se săvârșește regulat în fiecare duminică și sărbătoare. În timpul săptămânii, în fiecare vineri , se slujește  un  Acatist. În ultima vineri a fiecărei luni, comunitatea se adună pentru a participa la Taina Sfântului Maslu,  la care sunt invitați și preoții din parohiile vecine. Nici cateheza copiilor, tinerilor și adulților nu a fost neglijată. Cu toate că,  numărul celor care participau  a scăzut considerabil din cauza motivelor mai sus arătate, în fiecare  sâmbătă,  înainte de slujba Vecerniei,  după – amiaza, este rezervată acesteia.

Săptămânal, prin rotație, preotulparoh vizitează cele trei spitale de pe raza parohiei.

Astăzi, spațiulîn care se slujește și funcționează parohia, este totodată și sediul filialei Asociației San Lorenzo dei Romeni. Este pus în ordine atât cât s-a putut.  Este împodobit cu icoane pictate după erminia și tehnica bizantină. Aproape toate acestea au fost donate de către  credincioșii parohiei și familia preotului paroh. Se poate spune, cu modestie desigur,  că are toată zestrea materială necesară unei bune desfășurări a misiunii pastorale.

Nu s-a renunțat nici la găsirea unei biserici – atunci când condițiile o vor permite. Între timp, preotul paroh, se străduiește neobosit, să țină aprinsă flacăra credinței în sufletul tuturor celor încredințați spre păstorire,  așteaptândmângâiere și ajutor de la Bunul Dumnezeu.

 

contentmap_plugin

 

Alătură-te canalului de Telegram al EORI.

 

 

 

 
 

 

 
 

 

Asociația San Lorenzo dei Romeni ONLUS este o asociație social-filantropică, non profit și apolitică, în cadrul Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, care a fost înființată cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop SILUAN, în anul 2009.

 
 

 

 

 
 
 

 

 
 

Agenda/Diario pentru tine!ri 2021/2022

13160054