ROMA – OSTIA II

 

Parohia Buna Vestire (25 martie) / Parrocchia dell’Annunciazione(25 mar)

Biserica:Chiesa Stella Maris, Viale dei Promontori 113, Ostia (Roma)

email: Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea. 

 

 

 

Pr. Daniel Simionescu

mobil: + 39 329 222 57 98;

email: Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea.

 


Monografia parohiei Buna Vestire Roma Ostia II

 

Ostia este cartierul situat în partea de sud-vest a Romei, fiind în trecut portul antic prin care se importau mărfuri provenind din întreaga lume. De-a lungul vremii, datorită nevoilor de a-și câștiga pâinea cea de toate zilele, mulți români s-au așezat în această zonă.

***

Parohia noastră datorează foarte mult misiunii realizate în teritoriu de către Parintele Gheorghe Militaru, în prezent vicar eparhial, care a desfășurat o misiune rodnică și cu mult devotament, încă de la începutul anului 2002, îngrijindu-se cu multă jertfelnicie, pentru un număr mare de ani, de pastorația românilor ortodocși din cartierul Ostia.

 După o perioadă, în anul 2013 părintele a reușit să achiziționeze un teren pentru parohie și astfel s-a mutat în vecinătate, la aproximativ 14 kilometri de Ostia, mai exact în cartierul Casal Bernocchi iar în partea aceasta lăcașul de slujire a ramas pentru noua parohie.

 

***

 

Având în vedere solicitările și nevoile pastoral misionare ale credincioșilor români dar și moldoveni vorbitori de limbă românească din Ostia, care nu puteau merge în noul lăcaș de slujire, din diferite motive, la 1 decembrie 2016, Preasfințitul Părinte Siluan, Episcopul Episcopiei Ortodoxe Române a ltaliei, a hotărât înființarea Paraclisului Sfânta Cuvioasă Monica, pe seama căruia a fost hirotonit părintele Daniel Simionescu.

 

Nu după multă vreme, deoarece numărul credincioșilor era în continuă creștere, la 1 iulie 2017, Preasfințitul Părinte Episcop Siluan a hotărât transformarea Paraclisului Sfânta Cuvioasă Monica în parohie și astfel a luat naștere Parohia Buna Vestire Roma - Ostia II, paroh fiind numit părintele Daniel Simionescu.

 

Parohia este tânără și încă în formare, chiar dacă deja s-a format un nucleu de credincioși care participă în mod regulat la slujbele din biserica noastră, iar bucuria este cu atât mai mare cu cât împreună înțelegem cuvintele Domnului Hristos că “unde sunt doi sau trei adunati in numele Meu, sunt și Eu în mijlocul lor” (Matei 18: 20).

De la înființare și până astăzi, Parohia Buna Vestire din Ostia foloseste ca lăcaș de închinare, cu chirie, biserica din Viale dei Promontori 113.

De-a lungul anilor, biserica a fost înfrumusețată și înzestrată cu veșminte, iconostase, mochetă, icoane, sfinte vase și alte obiecte, necesare pentru buna desfășurare a slujbelor liturgice.

 

În anul 2020, deși a fost un an greu pentru toți, din dragostea mare a credincioșilor, biserica a fost restaurată în totalitate și înfrumusețată din nou, pentru buna rânduială și așezare a celor pentru Dumnezeu.

 

În ceea ce privește slujirea liturgică, în parohie se slujește, de obicei, Dumnezeiasca Liturghie de două ori pe săptămână, sâmbăta și duminica, precedată de Vecernie și Utrenie, iar în timpul săptămânii, la praznice și sfinți, după Dumnezeiasca Liturghie de dimineață, pentru că nu toți cei doritori pot participa, după amiază se săvârșește Acatistul praznicului sau sfântului din ziua respectivă.

 

De asemenea, pentru Taina Sfintei Spovedanii este dedicată săptămânal ziua de joi, iar la cerere, și alte zile, iar vinerea se săvârșește Paraclisul Maicii Domnului. Taina Sfântului Maslu se săvârșește în Postul Nașterii Domnului și în Postul Paștilor, iar la prăznuirea Sfinților de la care avem părticele de Sfinte Moaște, precum și la prăznuirea sfinților la care credincioșii parohiei au evlavie mai mare, se slujesc Privegheri.

 

Pe lângă activitățile liturgice, în parohia noastră se desfășoară și activități pastorale, educative și sociale dintre care amintim Școala duminicală, Școala parohială românească, participarea la Proiectul Social „Brațele părintești” prin adopția la distanță a unor copii nevoiași, organizarea de tabere de vară impreună cu alte parohii, și altele.

 

Deși abia a sărbatorit al treilea hram, în Parohia Buna Vestire din Ostia este prezentă o comunitate puternică și cu dragoste mare față de Dumnezeu, față de cele sfinte și față de aproapele, de aceea, chiar dacă nu avem o biserică a noastră proprie, vom căuta să fim împreună în duh de rugăciune și vom face din casele noastre și tot cartierul din Ostia o mare și preafrumoasă biserică, unde să aducem lui Dumnezeu prinosul nostru, rugaciunea noastră și inimile noastre.

Pr. Daniel Simionescu


contentmap_plugin

Urgența Coronavirus

 

Merinde pentru Suflet

 

 
 

Căutare

Apostolia

FTOUB Roma

 

Misiunea Sfântul Ierarh Nicolae

Misiunea Sfântul Ierarh Nicolae

 
 

Facebook

5 X 1000

 

I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C. F.: 97558250581

 

Știri din viața Eparhiei

 

Nepsis

NEPSIS

 
 

Reportaje EORI

 
 

Vă Recomandăm

Agenda/Diario pentru tine!ri 2020/2021

 Calendarele Eparhiale 2021

Calendar 2021 pentru familia ta

Calendarul Tuturor Sfinților 2021

Tinerii ortodocși

Numărul total de vizitatori

12412353