ROMA – MONTE SACRO

 

Paraclisul Sfântul Ierarh Nicolae (06 dec) / Parrocchia di San Nicola, arcivescovo di Mira (6 dic)

Biserica: Cappella Sant’Elena, via Nicola Festa 50, Monte Sacro

email: Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea.

 

 

 

Pr. Horia Grădinaru

mobil: +39 339 665 30 92

email: Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea.


Monografia parohiei

La sfârșitul anului 2016, cu ocazia organizării Săptămânii de Rugăciune pentru Unitatea Creștinilor, s-a ridicat prima dată chestiunea formării unei comunități creștin-ortodoxe găzduite de Parohia Romano-Catolică Sf. Sfințit Mărturisitor Ponțian din Roma, ca urmare a prezenței multor femei românce ce lucrau în familiile enoriașilor catolici și care făceau mult efort pentru a ajunge la parohiile creștin-ortodoxe mai îndepărtate din Roma. Puțin după aceasta, cu acordul Vicariatului Romei, din data de 6 decembrie, iar apoi cu binecuvântarea PS Siluan, ia naștere, la începutul anului 2017, Paraclisul Episcopal purtând hramul Sf. Ierarh Nicolae al Mirei Liciei. În vara aceluiași an, paraclisul va deveni parohie, purtând același hram.

În genere slujbele se desfășoară, în alternanță cu comunitatea romano-catolică, în capela dedicată Sf. Împărătese Elena, creată în mod special pentru a aminti și de faptul că locașul de cult este construit pe locul unei vechi bisericuțe dedicate Sf. Împărătese.

De atunci și până în prezent comunitatea a sporit făcând să iasă din latura și umbra morții pe mulți dintre cei care locuiau în împrejurimi și mai ales surori de-ale noastre care, în marea lor majoritate, poartă numele Sf. Elena. Putem spune, pe drept cuvânt, că în locul unei bisericuțe zidite din piatră, Sf. Elena și-a zidit o alta făcută din pietre vii.   

În acest an împlinim patru ani de la înființare și, privind în urmă, ne dăm seama de cât de mult bine ne-a făcut nouă Dumnezeu în tot acest timp, dăruindu-ne prilejul de a trăi în prezența lui tainică și sub ocrotirea Sfinților Săi: Nicolae, un părinte aspru, dar și mână tare și Elena, o maică blândă și discretă, care ne ajută mereu în toate necazurile pe care le avem de înfruntat.

Deși fapte mărețe nu avem de povestit, ne bucurăm mai degrabă să mărturisim faptele minunate pe care sfinții le-au făcut cu noi și profităm de această ocazie pentru a le mulțumi și pentru a vesti cu bucurie ajutorul lor către toți frații și surorile de pretutindeni. Fie ca ajutorul lor să nu ne părăsească niciodată! Amin!


 

contentmap_plugin

Urgența Coronavirus

 

Merinde pentru Suflet

 

 
 

Căutare

Apostolia

FTOUB Roma

 

Misiunea Sfântul Ierarh Nicolae

Misiunea Sfântul Ierarh Nicolae

 
 

Facebook

5 X 1000

 

I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C. F.: 97558250581

 

Știri din viața Eparhiei

 

Nepsis

NEPSIS

 
 

Reportaje EORI

 
 

Vă Recomandăm

Agenda/Diario pentru tine!ri 2020/2021

 Calendarele Eparhiale 2021

Calendar 2021 pentru familia ta

Calendarul Tuturor Sfinților 2021

Tinerii ortodocși

Numărul total de vizitatori

12412290