Alege limba:

SAN GIORGIO DI NOGARO – CERVIGNANO DEL FRIULI

 

Parohia Sfântul Cuvios Teodor cel Sfințit (16 mai) /  Parrocchia di San Teodoro, abate (16 mag)

Biserica:  Chiesa di San Michele Arcangelo via del Mercato 1; Cervignano del Friuli, Udine

email: Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea.

 

Pr. Gabriel Munteanu 

mobil:  +39 347 81 60 173

e-mail : Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea.

 


 

Parohia „Sfântul Teodor cel Sfințit” – Cervignano del Friuli

 

Cu binecuvantarea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, în localitatea San Giorgio di Nogaro a luat ființă în data de 16 aprilie 2016, în Duminica Floriilor, parohia cu hramul „Sfântul Cuvios Teodor cel Sfințit”. Deschiderea a avut loc în Auditorium-ul din San Giorgio di Nogaro, în prezența unui sobor de preoți, dar și numeroși creștini din localitate  și împrejurimi.

Primul preot paroh a fost părintele Leonid Constantin Plantos, care a contribuit la lucrarea de deschidere și de început a păstoririi românilor ortodocși din această zonă a Italiei. După aproape un an, cu ajutorul autorităților și a Arhiepiscopului catolic din Gorizia, Carlo Roberto Maria Redaelli, parohia s-a mutat în localitatea Cervignano del Friuli, în incinta bisericii catolice cu hramul „Sfântul Arhanghel Mihail”. Localitatea Cervignano del Friuli este comună în provincia Udine (bassa friulana), regiunea Friuli-Venezia-Giulia, iar patronul localității fiind Sfântul Arhanghel Mihail. Cu o suprafață de 30 de kilometri pătrați și o populație de circa 13000 de locuitori, localitatea are un procentaj foarte mare de rezidenți străini.

Localitate are multe puncte de interes: biserici vechi devenite muzee, casteluri și în apropierea localității se află și Cimitirul Eroilor în care sunt îngropați numeroși soldați români căzuți în Primul Război Mondial. În fiecare an în prezența Preasfințitului Părinte Aehiereu-Vicar Atanasie de Bogdania, a unui sobor de preoți, a autorităților locale, a reprezentanților Consulatului Român de la Trieste și a credincioșilor, are loc slujba de pomenire a eroilor.

Localitatea este atestata din anul 912 d.H. iar ca o curiozitate, numele Cervi vine din faptul că aici se găseau foarte mulți cerbi (cervi in limba italiană).

Din luna februarie 2021 părintele Leonid a fost transferat la altă parohie, iar în data de 7 febnruarie 2021 la parohia din Cervignano, la slujba Tainei Sfântului Maslu, în prezența unui sobor de preoți, a părintelui protopop Avram Matei și a numeroși creștini, a fost investit ca preot paroh părintele Gabriel Munteanu.

Părintele Gabriel Munteanu s-a născut la data de 12 febriarie 1969 în Romania, localitatea Suraia (Biliesti), județul Vrancea, părinții numindu-se Tinca, fiind casnică și Vasile, profesor de matematică. Vine în Italia în luna septembrie a anului 1994, iar acum locuiește în localitatea San Vito al Tagliamento, în provincia Pordenone. În data de 27 ianuarie 2021 a fost hirotonit preot de către Preasfințitul Părinte Arhiereu-Vicar Atanasie de Bogdania, la sediul Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei de la Roma. Este căsătorit din 1992 cu preoteasa Mioara și au împreună 3 copii: Ionut Gabriel, Alexandra Denisa și Cozmina Georgiana.

 Ca o continuare a lucrării duhovnicești a  părintelui Leonid, se continuă păstorirea credincioșilor prin activitati lan nivel de Episcopie ca: Brațele Părintești, diferite Festivaluri ale Bucuriei, ale Portului Popular, săvârșirea sfintelor slujbe, a Vecerniei de sâmbată și a Sfintei Liturghii din fiecare Duminică. La începutul lucrării pastorale s-a amenajat biserica cu lucruri necesare slujirii, prin donațiilor credincioșilor .

Credincioșii din parohia din Cervignanao au avut bucuria în data de 10 iunie 2021, în seara ajunului  Înălțării Domnului, de a avea prezent în mijlocul lor pe Preasfințitul Părinte Arhiereu-Vicar Atanasie de Bogdania, care a săvârșit slujba Vecerniei împreună cu un sobor de preoți din zonă. A fost un moment de mare bucurie duhovnicească, care ne ajută în lucrarea noastră de păstorire a credincioșilor.

Cu ajutorul Bunului Dumnezeu dorim să aducem luminare sufletească și unire în jurul lui Hristos a credincioșilor, ca să înțeleagă că Mântuitorul a venit aproape de ei și îi așteaptă cu dragoste și cu credință la Sfânta Împărtășanie cu Trupul și Sângele Lui, pentru curățirea de pacate, îndreptare și iubire unul față de altul.

 

 

contentmap_plugin

 

Alătură-te canalului de Telegram al EORI.

 

 

 

 
 

 

 
 

 

Asociația San Lorenzo dei Romeni ONLUS este o asociație social-filantropică, non profit și apolitică, în cadrul Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, care a fost înființată cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop SILUAN, în anul 2009.

 
 

 

 

 
 
 

 

 
 

Agenda/Diario pentru tine!ri 2021/2022

13160274