Alege limba:

TRENTO 2 - TIONE DI TRENTO

 

Parohia Sfinții Mucenici Claudiu, Castor, Sempronian și Nicostrat (9 nov) / Parrocchia dei Ss. Claudio, Castore, Semproniano e Nicostrato (9 nov)

Biserica: Chiesa Santa Maria delle Vittorie, via Linfano, Arco loc. Linfano CAP 38062

email: Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea.

 

 

Pr. Traian Băniță

mobil: +39 347 352  26 04;

email: Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea.

 


 

Parohia Trento II este pusă sub ocrotirea Sfinților Mucenici Claudiu, Castor, Sempronian și Nicostrat, sărbătoriți pe data de 9 noiembrie. Această parohie a luat ființă din Parohia Trento I, parohie păstorită de părintele Ioan Cătălin Lupășteanu, care în anul 2015 a propus înființarea a trei filii: Arco, Tione di Trento și Predazzo. Din aceste filii, s-a înființat Parohia Trento II în data de 23 noiembrie 2018, prin hotărârea luată de Consiliul Eparhial la data de 30 octombrie 2018. Parohia este păstorită de Părintele Traian Octavian Baniță, care a fost hirotonit preot misionar la data de 1 mai 2015, pe seama Parohiei „Sfântul Evanghelist Marcu” din Trento, fiind fiu și slujitor al acestei parohii.

Din data de 6 decembrie 2015 s-a început slujirea la filiile Tione di Trento și Predazzo, slujirea făcându-se alternativ, o duminică la o filie și o duminică la cealaltă filie. La sărbătorile mari – Sfintele Paști și Crăciunul – slujirea Sfintei Liturghii fiind asigurată la ambele filii, urmând ca în sărbătorile de peste an din cursul săptămânii, slujirea Sfintei Liturghii să se săvârșească doar la Tione.

La data de 21 aprilie 2019 la Sărbătoarea Intrării Domnului în Ierusalim, la filia Arco s-a săvârșit prima liturghie.

Momentan slujim doar la filia Arco, la Biserica Santa Maria delle Vittorie, care se găsește la foarte mică distanță de malurile Lacului de Garda. Slujirea în această biserică, micuță ca dimensiune, însă cu o istorie foarte veche, datând din anul 1600, se face cu acordul verbal al Episcopiei Catolice de Trento.

Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie se săvârșește în fiecare duminică începând cu ora zece, iar la sărbătorile din timpul săptămânii începând cu ora nouă.

Dăm slavă și mulțumire Bunului Dumnezeu pentru toată lucrarea ce s-a făcut pentru înființarea acestei parohii, pentru toate darurile știute și neștiute și pentru toate bucuriile revărsate asupra noastră și a întregii comunități păstorite în aceste locuri, spre slava și întărirea Bisericii lui Hristos.

 

contentmap_plugin

 

Alătură-te canalului de Telegram al EORI.

 

 

 

 
 

 

 
 

 

Asociația San Lorenzo dei Romeni ONLUS este o asociație social-filantropică, non profit și apolitică, în cadrul Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, care a fost înființată cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop SILUAN, în anul 2009.

 
 

 

 

 
 
 

 

 
 

Agenda/Diario pentru tine!ri 2021/2022

13160122