Alege limba:

Verona II

 

Parohia Sfânta Muceniță Sofia şi fiicele sale: Pistis, Agapis şi Elpis (Vera, Nadejda, Liubov)  (17/30 septembrie) / Parrocchia di Santa Sofia e le sue figlie: Pistis, Agapis şi Elpis (17/30 settembre)

Vicolo Basso Acquar 18, Verona

mail: Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea.

 

 

 

Preot Vladimir Pavlescu

mobil: +39 329 191 79 87

email: Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea.

 


 

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, s-a înființat Parohia Ortodoxă Română cu hramul Sfânta Muceniță Sofia și fiicele sale: Pistis,  Agapis și Elpis (Vera, Nadejda, Liubovi), prăznuite în data de 17/30 septembrie), din orașul Verona, începând cu data de 01 septembrie 2011, pentru credincioșii ortodocși moldoveni de limbă română și de stil vechi.

Pentru prima oară, în data de 21/10/2013, a fost săvârșită prima Liturghie, de către preotul paroh Vladimir Pavlescu.

 

Veronaeste un oraș din Italia, din regiunea Veneto. El este capitala provinciei Verona  și înregistra în 2008 un număr de 265.245 locuitori. Orașul datorează importanța sa socio-economică poziției sale geografice și dispunerii hidrografice. Între monumentele cele mai cunoscute din oraș se numără Arena (Arena di Verona) și casa Julietei (Casa di Giulietta).

Un oraș turistic, cu o istorie milenară, care mereu a fost un punct de atragere pentru turiștii din toate părțile lumii.

 

În fruntea acestei parohii, stă părintele paroh Vladimir PAVLESCU.

Parohia, prin biserica ei, prin preotul devotat lui Dumnezeu, păstor al sufletelor, este un centru de viaţă cu un caracter religios moral, un ogor în care pururea se lucrează pe calea mântuirii, implicit pentru binele vremelnic şi veşnic al credincioşilor. Din mărturiile înaintaşilor, dar şi din experienţe personale rezultă că folosul duhovnicesc al celor ce frecventează biserica din nevoia de a-L căuta pe Dumnezeu, prin trăirea poruncilor Sale, nu poate fi decât unul benefic, având un puternic impact pozitiv asupra vieţii morale, a vieţii de zi cu zi.

În parohie slujbele se desfășoară după următorul program: sâmbăta se face slujba Vecerniei, duminica Utrenie și ceasurile 1, 3 și 6 urmat de Sfânta Liturghie.

Ca un bun păstor, preotul Vladimir, cheamă la mântuire credincioșii, la rându-i creştinii sunt bine intenţionaţi, bine orientaţi şi pregătiţi în obţinerea mântuirii. Din acest motiv, din 2016 până în prezent, numărul creștinilor care frecventează parohia, este în continuă creștere. Acest fapt, face ca localul parohiei să fie neîncăpător deja, pentru numărul de enoriași care vin la sfânta biserică.

La fel, pe parcursul acestor ani, au fost organizate diverse evenimente cultural-religioase pentru creștini și comunitatea de români basarabeni de stil vechi din orașul Verona, fapt care a atras și mai mult enoriașii să se apropie de lăcașul Domnului, fiind un loc de refugiu, un loc de contemplație cu Dumnezeu.

Parohia Verona II, cu corul de copii „Fluieraș de la Verona” participă cu regularitate la toate evenimentele organizate de către Episcopia Ortodoxă Română a Italiei, în special la Festivalurile Bucuriei și Colindului Sfânt și Bun, de la care mereu se întoarce cu diplome și locuri de frunte.

Pe parcursul acestor ani, a devenit tradiție, pelerinajul cu creștinii din parohie, la Bari, la moaștele Sfântului Nicolae. La fel o tradiție frumoasă, care a luat naștere de vreo doi ani încoace, este scăldatul în lacul de Garda, în ziua Botezului Domnului, la care enoriașii din parohie cu mare dragoste și credință, țin să o realizeze.

Ținem să menționăm precum că, la 16 septembrie 2018, am fost onorați cu prezența la noi în parohie, și participarea la Sfaânta Liturghie, a Preasfințitului Părinte Arhiereu-Vicar Atanasie de Bogdania și a fostei ambasadoare a Republicii Moldova la Roma, doamna Stela Stângaci.

Preotul paroh, de asemenea îşi îndeplinește datoria înaintea lui Dumnezeu, având grijă atât de familia cea mare, adică de parohie, prin răspunsul la timp la chemările enoriaşilor, cât şi de familia cea mică, adică de familia de acasă. La fel, cu mare responsabilitate și dragoste de oameni, vizitează bolnavii în spitale, deținuții în detenție, și desigur îi ajută cu ce este posibil.

Spațiul de slujire a parohiei este primit în comodat.

Parohia noastră a fost înființată la 01 septembrie 2011.

La moment suntem la etapa de achiziționare a unui teren, în baza decretului care a fost aprobat de către Episcopia Ortodoxă Română a Italiei, ulterior pentru a fi construit un lăcaș sfânt pentru toți creștinii ortodocși români de pretutindeni.

 

„Slavă Domnului pentru toate împlinirile!”

 

„Și au strigat către mine și voiu răspunde ție, și voiu spune ție lucruri mari și tari, care nu le-ai știut” (Ieremia, 33,3).

 

 

contentmap_plugin

 

Alătură-te canalului de Telegram al EORI.

 

 

 

 
 

 

 
 

 

Asociația San Lorenzo dei Romeni ONLUS este o asociație social-filantropică, non profit și apolitică, în cadrul Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, care a fost înființată cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop SILUAN, în anul 2009.

 
 

 

 

 
 
 

 

 
 

Agenda/Diario pentru tine!ri 2021/2022

13160211