Alege limba:

ROMA – TRULLO

 

Parohia Sfântul Ierarh Martin Mărturisitorul, Episcopul Romei (14 aprilie) / Parrocchia San Martino il Confessore, vescovo di Roma (14 apr)

Biserica: Via di Monte Cucco 127, Roma (Trullo-Magliana)

email: Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea.

 

 

 

Pr. Andrei Aslan

mobil: + 39 327 650 38 31

email: Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea.


Monografia parohiei

Parohia Ortodoxă Română Sfântul Martin Mărturisitorul, Episcopul Romei, a luat ființă în luna Septembrie a anului 2020, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan și din inițiativa Părintelui Andrei Petru Aslan. Biserica se află în incinta unei clădiri mai mari, care servea ca Asilo Nido, devenind nefuncțional de mai bine de 10 ani. Pentru restructurarea spațiului de cult au fost necesare numeroase lucrări de renovare și consolidare, la care au participat preotul alături de foarte puțini credincioși. La inaugurarea Bisericii din Parohia Roma Trullo, care a avut loc în ziua de 5 Septembrie, credincioșii prezenți au avut bucuria de a-l avea în mijlocul lor pe Preasfințitul Părinte Episcop, Atanasie de Bogdania, însoțit de un sobor de 14 preoți, printre care amintim de Părintele Vicar Administrativ Eparhial Gheorghe Militaru și Părinții Consilieri Eparhiali: Alin Cristian Olteanu și Gavril Popa și Părintele Protopop Ciprian Baltag. Răspunsurile la strană au fost asigurate de Corala Sfântul Roma n Melodul a Episcopiei Italiei.

Părintele Andrei Petru Aslan a absolvit Seminarul Teologic Liceal Ortodox Sfântul Ioan Casian din Tulcea și Facultatea de Teologie Ortodoxă din Constanța, secția Artă-Sacră (Muzică Bizantină), domeniu în care s-a și laureat. Din 2017 este și dirijorul Coralei Sfântul Roman Melodul a Episcopiei Italiei.


 

 

Alătură-te canalului de Telegram al EORI.

 

 

 

 
 

 

 
 

 

Asociația San Lorenzo dei Romeni ONLUS este o asociație social-filantropică, non profit și apolitică, în cadrul Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, care a fost înființată cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop SILUAN, în anul 2009.

 
 

 

 

 
 
 

 

 
 

Agenda/Diario pentru tine!ri 2022/2023

13320056