Alege limba:

Milano Nord - Monza

 

Parohia Tuturor Sfinţilor (duminica întâi după Rusalii) / Parrocchia di Tutti i Santi (1-a domenica dopo la Pentecoste)
Biserica: San Gregorio, via Guarenti nr. 11, 20052 Monza

mail: Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea.

site: www.bisericamilanonord.it

 

 

Pr. Pompiliu Nacu - Protopop - Lombardia II

mobil: +39 329 899 20 00
mail: Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea.

 

Pr. Eugen Nacu

mobil: +39 329 408 18 31;

email: Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea.

 


 

Mă numesc părintele Pompiliu Nacu și m-a născut în 3 decembrie 1968 în orașul Galaţi. Sunt căsătorit de 30 de ani cu Ingrid Iolanda, cu care avem trei copii: pe pr. Eugen-Ioan, Teodora şi Adrian. De aproape doi ani sunt un fericit bunic a doi nepoți: Rafael și Alexandra, daruri minunate pe care îi am de la fiul meu pr. Eugen Ioan și soția sa preoteasa Agnesa. Am fost hirotonit întru preot în anul 1995 pe seama Catedralei Episcopale Sf. Ierarh Nicolae, de Înalt Prea Sfințitul Episcop Casian al Arhiepiscopiei Dunării d Jos. Din același an al hirotonie mele am predat ca profesor de Limba latina, Teologie Morală și Îndrumări Misionare pentru aproape nouă ani la Seminarul ”Sfântul Apostol Andrei” din Galați. Din punct de vedere al formării mele ca preot am absolvit Seminarul Teologic ”Chesarie Episcopul” din Buzău (1986-1991), Facultatea de Teologie ”Iustin Patriarhul” din București (1991-1995) Master în teologie (1995-1996), Master în Teologie la Universitatea Catolică Louvain la Neuve (2000-2001), doctoratul în Teologie Dogmatică al Facultății de Teologie din București (2007) și Doctoratul în teologie al Facultății de Teologie Catolică din Lugano, Elveția (2018).

Parohia „Tuturor Sfinţilor” din Milano Nord-Monza, care se află în orașul Monza, a luat fiinţă în anul 2002 la inițiativa Înalt Preasfințitului Părinte Mitropolit Iosif al Mitropoliei Ortodoxe Române al Europei Occidentale şi Meridionale. Am ajuns în Italia din Episcopia Dunării de Dunării de Jos în anul 2003 cu o săptămână înainte de Sărbătoarea Floriilor. La momentul acela ne-a fost oferită spre slujire o Biserică monument istoric, construită la anul 1680 și care avea ca patron pe Sfântul Grigorie cel Mare. Noua parohie a primit hramul ”Toți Sfinții” pe care îi cinstim în prima duminică după Rusalii. Credincioșii pe care i-am cunoscut veneau din diferite colțuri ale țării, fiecare cu tradițiile lor, cu diversitatea lor și cu modul de manifestare a credinței. Mi-am dat seama că trebuie să-i cunosc, să învăț de la ei anumite obiceiuri, că trebuie să-i învăț anumite lucruri, nu pentru a uniformiza credința și datinile, care sunt un tezaur, ci pentru ne armoniza în Hristos și în Biserică. Doi ani mai târziu, în urma unor întâlniri cu Cardinalul Dionigi Tetamazi, Arhiepiscopul de Milano, acesta ne-a propus să ne dea actuala biserică în concesionare (Drept de Proprietate pentru 30 de ani). În anul 2008 am început proiectul de refacere a bisericii care s-a terminat trei ani mai târziu. În 2011 am sfințit altarul Bisericii, unde a fost prezent Înalt Prea Sfințitul Mitropolit Iosif, Prea Sfințitul Episcop Siluan, reprezentanții corpului consular de la Milano, reprezentanți ai administrației locale și numeroși credincioși. Actualmente avem în proiect construirea unui oratoriu. În 2008 am fost numit Consilier Cultural, iar această responsabilitate misionar-pastorală am realizat unele proiecte culturale. În 2012 am fost numit protoiereu, de Prea Sfințitul Episcop Siluan, iar din structura Protopopiatului Lombardia II Nord făceau parte 6 parohii. Fiecare dintre aceste parohii se aflau într-o provincie diferită, la câteva zeci de kilometri depărtare una de alta. Din 2012 pana în 2021 au fost înființate în protopopiatul nostru noi parohii, precum: Romano de Lombardia, Limbiate, Cormano, Pioltello, Sesto San Giovanni, Cuggiono, Arcore și Milano-Lambrate. La început preoții din majoritatea parohiilor menționate, dar și din cele vechi au slujit în parohia din Milano Nord-Monza până se găsea un spațiu de slujire. Din 2018 avem ca împreună slujitor pe părintele Eugen Nacu, care se ocupă cu problemele de misiune din protopopiat și de tinerii din parohie. În toți acești ani de misiune și slujire am fost prezent în mai multe închisori din Lombardia, spitale, iar din punct de vedere caritativ am participat la proiectele Brațele Părintești, Pane e Rose și Desaga milosteniei. Din anul 2008 am predat numeroase cursuri de teologie dogmatică, aghiografie, iconografie, teologie și arta la Centrul de Studii ”Dumitru Stăniloae” din Paris și la Centru de Studii ”Dionisie” Exiguul de la Roma.

 

Școala parohială

 

Pentru educarea copiilor și tinerilor a fost organizată Școala Duminicală, unde li se predau cunoștințe de credință ortodoxă, se fac cursuri de limbă română, de istorie, cultură sau de geografie. De la începutul activității mele mi-am dat seama că pastorația în diaspora înseamnă o serioasă implicare, fiindcă viitorul unei parohii depinde de dăruirea și implicarea preotului, a preotesei și a voluntarilor în multe din activitățile parohiale. Fără coagularea acestor forțe există pericolul ca tinerii și copii noștri să fie asimilați, iar parohiile nu au nici o șansă de supraviețuire. De la înființarea parohiei până astăzi se predă ora de religie și se organizează serbări de iarnă, de mărțișor și de vară.

 

Grupul ”Frăției Nepsis” și participarea la Congresele Mitropoliei și Episcopiei

 

În anul 2006 ia naștere grupul de tineri Nepsis al parohiei. Pentru a-i conștientiza pe tineri de importanța credinței, a datinilor și a limbii materne, joia sau duminica, am încercat să ne întâlnim cu tinerii din parohie, pentru o oră de cateheză, dar și pentru a învăța diferite cântări religioase și folclorice. De asemenea, am încercat să avem întâlniri cu tinerii din alte protopopiate, dar și din alte țări, precum Belgia și România. Tinerii din Mitropolia Ortodoxă Română a Europei Occidentale şi Meridionale și din Episcopia Ortodoxă Română a Italiei se întâlnesc în fiecare an în cadrul unui Congres Internațional, unde au loc: o conferinţă, activităţi culturale şi sportive. Din 2008 când se va înființa Episcopia Ortodoxă Română a Italiei, grupul de tineri va trece sub ascultarea Prea Sfințitului Siluan. Frăția Nepsis le oferă tinerilor posibilitatea de a se întâlni măcar dată pe an în cadrul unui congres la nivelul mitropoliei și episcopiei, iar la nivelul fiecărui protopopiat la ”Festivalul Bucuriei”. De asemenea, cu tinerii am organizate numeroase pelerinaje și excursii.

Grupuri de tineri ai parohiei, însoțiți de mine, de doamna preoteasă sau de un consilier au participat constant la Congresele Mitropolie. Întâlnirile sunt evenimente deosebit de importante, unde tinerii se pot îmbogăți spiritual, duhovnicește, intelectual și au posibilitatea de a se cunoaște, de a comunica și de a se reîntâlni și în alte ocazii particulare. Participarea noastră a fost una constantă, astfel, putem spune că am participat la mai toate congresele organizate în marile oraşe ale Mitropoliei, precum: Paris, Roma, Londra, Lisabona, Madrid, Bruxelles etc.

 

Sărbătoarea Popoarelor

 

Din 2004 până la începutul pandemiei, parohia noastră a organizat Sărbătorea Popoarelor împreună cu Parohia Romano-Catolică, San Carlo, la care au fost invitați reprezentanți ai comunităților din Filipine, Ecuador, Peru, Mauritius, Columbia, Olanda și Sardegna, unde participa sute de persoane. Aici prezentăm costume populare, mâncăruri tradiționale, dansuri populare sau moderne, ori melodii specifice fiecărei națiuni.

Astfel de întâlniri ne-au ajutat să cunoaștem mai bine comunitățile, care există în localitatea unde se află parohia noastră, să știm că existăm. De fiecare dată la standul nostru au fost prezentate reviste, pliante, broşuri publicitare cu personalităţi de seamă ale culturii şi literaturii noastre, mânăstiri din România, staţiuni balneo-climaterice, puncte turistice importante, costume populare şi obiecte artizanale. În program era un dans populat sau modern, melodii tradiționale interpretate de grupuri de tineri instrumentiști.

 

Portul popular românesc

 

Din anul 2005, am organizat în parohie diferite evenimente culturale populare. În 2009 Prea Sfințitul Siluan a oficializat la nivelul întregii Episcopii, Sărbătoarea Portului Popular Românesc, hotărând să se organizeze anual în fiecare parohie. Una din preocupările mele din ultimii ani este arta creștină medievală românească, despre care am scris și publicat o carte în limba italiană anul 2018 cu titlul: „La teologia dell’icona e degli affreschi murali delle dodici feste nel Nord della Moldavia (secoli XV‑XVI)“, am descoperit pe zidurile exterioare ale bisericilor din Nordul Moldovei, numeroase mărturii care vorbesc despre costumul țărănesc românesc și despre instrumentele folosite în Evul Mediu. În ultimul timp am descoperit că există numeroase influențe între arta creștină bisericească și portul popular. Spre surprinderea mea am putut descoperi că numeroase simboluri religioase precum: peştele, crucea bizantină, scara vieţii, viţa de vie, spicul de grâu, strugurele, păunul şi numeroase alte figuri geometrice, se regăsesc cusute pe costumele noastre populare. Două dintre costumele ce au fost prezentate aveau unul cam 100 de ani vechime, iar celălalt peste 150 de ani. Costumele populare româneşti ne oferă un bun prilej de a reflecta nu numai din punct de vedere artistic sau folcloric asupra portului românesc, ci şi teologic. Costumul tradițional românesc poate fi considerat un adevărat brand național, care poartă amprenta istoriei noastre precreștine și creștine, ne transportă către elementele luate din natură și ne introduce în atmosfera religioasă a bisericilor noastre, putând fi socotite un templu la purtător, o imagine a lumii în care au trăit generații de oameni.

 

 

”Festivalul de Colinde și Tradiții de iarnă”

 

Un proiect important ce se desfășoară la nivelul Episcopiei Italiei este ”Colindul Sfânt și Bun”. Este vorba de un concert de colinde la care participă parohiile din Episcopia Italiei, în perioada Postului Crăciunului. Noi îl organizăm la nivel de protopopiat. Prin rotație o parohie găsește un spațiu bisericesc sau laic, iar fiecare parohie prezintă un program de colinde și poezii, care nu trebuie să depășească 15-20 de minute, apoi corul reunit al preoților din protopopiat și un cor profesionist susțin un concert. Anul trecut în perioada pandemiei l-am organizat la nivel de parohie. În fiecare an doamnele preotese , în cadrul școlii parohiale, organizează cu copiii în Ajunul Crăciunului un concert de colinde, scenete și poezii bisericești. De asemenea, pe tineri îi adunăm în mici cete și merg să colinde la credincioșii din parohie. În preajma sărbătorilor de Anul Nou am organizat numeroase evenimente și datini ce țin de tradițiile trecerii între ani, precum: plugușorul, capra, căiuții, cerbul și ursul.

 

Tabere de spiritualitate și recreație

În ultimii ani am organizat la nivel parohial și protopopial mai multe tabere, atât la munte, cât și la mare, cu cei mari și cu cei mici, la care au luat parte un număr important de copii și tineri. Personal vă mărturisesc că în multe dintre aceste tabere am reușit să descopăr lucruri noi și să-i cunosc mai bine, mai ales pe tineri. Ceea ce am descoperit în tabere a fost curajul tinerilor de a se exprima pe diferite teme, atunci când sunt provocați. Subiectele au fost impuse sau libere, iar temele de discuții au fost numeroase, precum: libertatea de a alege, despre integrare şi comuniune în societatea contemporană, despre Sfânta Împărtășanie, despre rugăciune, istorie, dialogul între tinerii români și italieni, dar și alte subiecte care-i preocupă pe ei. Fiecare avea alocat un timp de a se destăinui şi de a se exprima liber, iar subiectele discuțiilor se prelungeau uneori câteva ore. Ceea ce am mai constatat este faptul că tinerii de astăzi nu sunt lăsați să se exprime liber, pentru că adulții, pe baza experienței de viață sau intelectuale, sunt tentați să monopolizeze discuțiile, pe când atât tinerii,  cât şi copii au nevoie să fie ascultați mai mult, să se exprime şi să vorbească mai mult cu părinții, educatorii sau duhovnicii lor.

Festivalul Bucuriei în parohie

 

La nivelul Episcopie Italiei se organizează în fiecare an Festivalul Bucuriei, un eveniment important la care participă copiii, tinerii şi adolescenții din numeroase parohii din Italia. Din anul 2014 festivalul este organizată atât la nivel protopopial, cât și la nivel național. A patra ediție Națională a Festivalului Bucuriei, din iunie 2012, a avut loc în Parohia „Toți Sfinții” din Milano Nord-Monza având ca invitați pe Prea Sfințitul Episcop Siluan și pe Virgiliu Gheorghe teolog, biofizician și bioetician, care a susținut conferința: „A fi tânăr creștin în societatea tehnologizată de astăzi”. Tema de discuţie, mediată de Prea Sfinţia Sa, a fost atât pentru tinerii participanţi cât şi pentru preoţi una interesantă, provocatoare şi de mare actualitate.

De asemenea, în luna iunie 2015 de Ziua Internațională a copilului, Festivalul Bucuriei al Protopopiatului Lombardia II Nord s-a desfășurat în parohia noastră. Având ca invitat special pe pr. Profesor Vasile Răducă, de la Facultatea de Teologie ”Iustin Patriarhul din București”, care a vorbit despre: ”Tinerii și familia creștină în fața unei societăți secularizate”. Au urmat o serie de întrebări și răspunsuri pe teme ale dificultăților prin care trec tinerii la această vârstă (reproducerea in vitro, avort, relații extra conjugale, sexualitate și spiritualitate) și multe altele. Răspunsurile părintelui profesor au fost foarte directe, ceea ce i-a electrizat pe tineri, dar și pe adulții care i-au însoțit pe copii.

Parohia noastră a participat în fiecare an la Festivalul Bucuriei

 

Concerte speciale organizate de parohie

 

Ø  În luna mai 2010, Corala mixtă "Nicolae Lungu", a Patriarhiei Române, cu binecuvântarea Preafericitului Părinte Patriarh Daniel și a Prea Sfințitului Siluan, sub conducerea pr. Stelian Ionașcu, a susținut un concert de muzică corală bizantină în Domul din Monza şi a participat la Sfânta Liturghie.

Ø  În ziua de 12 noiembrie 2013, la împlinirea a 10 ani de la înființarea parohiei a avut loc un Concert Extraordinar susținut de Maestrul Emerit Nicolae Botgros, Orchestra Națională ”Lăutarii” din Chișinău, Vlad Miriță, tenorul Operei Române din București și interpreții de Muzică Populară Lidia Bejenaru și Ion Paladi. Concertul s-a ținut la Teatrul Manzoni, din Monza și au luat parte peste 750 de persoane din cele două protopopiate din Lombardia. Spectacolul a fost dedicat tuturor românilor care vor să asculte, să păstreze și să transmită ceea ce este frumos și autentic.

Ø  În 2015, în cinstea prăznuirii Tuturor Sfinților, ocrotitorii parohiei noastre s-a organizat un Concert Extraordinar, prezentat de Corala Armonia din Constanța.

 

Conferințe organizate în parohie

 

Cu sprijinul consilierilor şi a enoriaşilor s-au organizat numeroase evenimente religioase, ecumenice, culturale şi misionare. Între anii 2004-2021 au fost susţinute mai multe conferinţe pe teme teologice, de bioetică, morale, neoroștiințe, medicină, spiritualitate etc. Cele mai importante conferințe organizate sunt: „Icoanele pe sticlă de la Sibiel”, susținută de autorul cărţii cu acelaşi nume, ziaristul italian Giovanni Ruggeri (2009); „Mărturii patristice privind Taina Sfântului Botez“, susţinută de Părintele romano-catolic Francesco Braschi, Directorul clasei de Slavistică din cadrul Bibliotecii Ambroziene. Pentru cunoaşterea bazelor teologice privind construirea unei biserici a fost organizată conferinţa cu tema: „Fundamentul teologic al arhitecturii bizantine şi reflectarea ei în cadrul Sfintei Liturghii“(2011) susţinută de D-l Andrei Mărgulescu, doctorand al Facultăţii de Arhitectură din Milano; „Împăratul Constantin, discipol şi sfânt, la începutul libertăţii de a fi creştini - Imperatore Costantino, discepolo e santo, all’inizio della libertà di essere cristiani” (2013), susținută de Monseniorul Francesco Braschi. ”Neuroștiințele și Filocalia” și ”Dependența de păcate”, elemente importante pentru viața noastră religios-spirituală, morală și trupească, conferință susținută de diac. Sorin Mihalache. În seara zilei de 24 septembrie 2017 prin Ministerul pentru Romanii de Pretutindeni s-a organizat întâlnirea culturală cu tema: ”Scriitori despre România”. La acest eveniment au luat parte scriitorii români Liliana Angheluţă, Dan Lungu senator în Parlamentul României şi Cornel George Popa care şi-au lansat cele mai recente cărţi. S-au citit fragmente din romanele: „Fetiţa care se juca de-a Dumnezeu” de Dan Lungu, „Cireşe Amare” de Liliana Angheluţă şi „Ultima cina cu Leonardo. Anula” a domnului Cornel George Popa.

În privința activităților pastoral-misionare și catehetice este important de semnalat este că poporul nostru fiind legat de popoarele din Răsărit, a păstrat credința creștină așa cum a primit-o la început, deci în forma ei precizată în scrierile Părinților din Răsărit. Contextul în care se află actualii creștini din Italia este total diferit de matca în care s-a dezvoltat neamul nostru românesc, de aceea este nevoie de o adaptare și o redimensionare în noul context social, economic, religios și cultural în care trăiesc credincioșii, copiii și tineri noștri, precum și o dinamizare a misiunii liturgice, catehetice și misionare.

Slava lui Dumnezeu pentru toate!

Pr. Pompiliu Nacu

 

 

contentmap_plugin

 

 

 

 

Alătură-te canalului de Telegram al EORI.

 

 
 

 

Asociația San Lorenzo dei Romeni ONLUS este o asociație social-filantropică, non profit și apolitică, în cadrul Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, care a fost înființată cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop SILUAN, în anul 2009.

 
 

 
 

 

 
 
 

 

 
 

Agenda/Diario pentru tine!ri 2022/2023

13735863