Preacucernice Părinte,

            Iubiți credincioși,

În această Duminică a Înfricoșatei Judecăți suntem chemați să luăm aminte la noi înșine și la toate gândurile, vorbele și faptele care nu sunt bineplăcute lui Dumnezeu și pe care le purtăm în conștiința noastră.  Vremea de postire care ne stă înainte este cea mai potrivită pentru a le ”spăla” înainte să vină sfârșitul vieții noastre.

Acest lucru este cu atât mai actual cu cât întreaga noastră comunitate din Italia trece prin momente grele de încercare în aceste zile, văzând că se ridică valuri de acuze care ni se adresează tuturor fără deosebire.

Ca urmare a acestei campanii de învinovățire generalizată a comunității noastre românești de către unele canale de televiziune și de către unele ziare, datorită unor fapte necugetate săvârșite de concetățeni de ai noștri, ne vedem nevoiți să ieșim din tăcerea resemnată în care ne-am obișnuit să fim până în prezent, ca unii care asumăm creștinește chiar și păcatele fraților noștri, și să ne unim glasul spre a atrage atenția în mod civilizat celor care ne cunosc și ne apreciază, că noi vrem să ducem mai departe bunul nume, pe care uneori atât de greu și cu atâtea sacrificii l-am câștigat, neacceptând ca acesta să fie asociat cu persoane și fapte care nu ne reprezintă.

De aceea Vă propunem să adresăm autorităților religioase și civile locale următorul text pe care să-l semnăm cu toții:

Noi, românii ortodocși din Parohia ____________________________________, în aceste momente de încercare prin care trecem, deși nu ne socotim ”fără de păcat”, mărturisim public întristarea și indignarea noastră văzând că numele nostru de creștini și de români este pătat și călcat în picioare pentru greșelile câtorva dintre noi și cerem tuturor celor care ne cunosc credința, omenia și hărnicia să se alăture nouă în a promova adevărata imagine care ne caracterizează și ne reprezintă.

Ne desolidarizăm totodată de toate faptele nedemne de numele de creștin săvârșite pe pământul Italiei de conaționali de ai noștri, rugând pe Dumnezeu să îi ierte și să-i întoarcă la calea Lui cea dreaptă și mântuitoare și să-i ferească de osânda cea veșnică ce se cuvine faptelor de ei săvârșit.

          Dorim să adresăm pe această cale mulțumiri Curiei (Arhi)Episcopale  de ______________________, Eminenței (Excelenței) Sale _______________________________________, precum și clerului și tuturor credincioșilor din cuprinsul acesteia, pentru tot sprijinul frățesc acordat până în prezent și pentru solidaritatea pe care totdeauna le-au manifestat față de noi,  rugându-i să le manifeste și de acum înainte, dând mărturie despre bunele raporturi dintre noi și despre buna înțelegere care există între comunitățile noastre.

Dorim de asemenea să mulțumim tuturor autorităților de stat provinciale și regionale precum și Primăriei orașului ____________________________ și Domnului Primar___________________________, pentru toată susținerea pe care mereu au acordat-o comunității noastre, cerându-le să o facă și în aceste momente de încercare, în care pare că s-au uitat numeroasele lucruri pozitive pe care românii le-au împlinit.

În aceste momente dorim să ne exprimăm solidaritatea și cu toți frații și surorile noastre care suferă în tăcere, fiind supuși la tot felul de umilințe și abuzuri din partea celor pe care îi îngrijesc sau la care muncesc în Italia.  Rugăm pe Dumnezeu să le dea tărie și curaj, să le ajute să ajungă la limanul cel lin al împlinirii trupești și sufletești, în pace și bună înțelegere.

           Dumnezeu să ne ajute!

Vă propunem de asemenea să subscriem cu toții la o scrisoare deschisă a unui suflet românesc intitulată simbolic ”Cara Italia”, scrisoare în care fiecare dintre noi se poate recunoaște, și pe care să o facem cunoscută întregii opinii publice. Iată conținutul ei:

            Cara Italia,

Aceste rânduri surprind câteva frânturi dintr-o viaţă. O viaţă de om, ca oricare altul, cu grijile şi cu bucuriile lui, aşa cum sunt milioane aici, în peninsulă.

           Ce mă face diferit de majoritatea cetăţenilor tăi este că eu nu m-am născut la tine în casă. Sunt român şi am venit aici într-un moment din viaţa mea, când căutam o şansă mai bună ca să-mi împlinesc visele. Iar tu m-ai primit. M-ai lăsat să-mi găsesc locul şi să-mi construiesc o viaţă nouă, departe de familia mea şi de ţara mea, dar compensând cu promisiunea lucrurilor frumoase pe care le voi putea realiza aici. În schimb, ţi-am dat bogăţia materială ce vine din munca şi din priceperea mea – eu sunt unul din cei un milion de români care au ajutat economia Italiei să crească cu 1,2%; bogăţia mea umană, datorită căreia vieţile unor oameni sunt salvate zilnic de medici români în spitalele italiene, copiii italieni cresc îngrijiţi şi protejaţi de bone românce, bătrânii sunt ajutaţi de îngrijitori români, italienii de orice vârstă sau de orice fel au prieteni români; bogăţia mea culturală datorită căreia artişti români creează, dansează, fac teatru, sculptează, cântă aici în Italia, îmbogăţind, de fapt, nu numai o ţară, ci Umanitatea.

 

Cara Italia,

 

Întotdeauna am considerat ca naţionalitatea mea nu numai că nu este un defect, ci este o sursă de mândrie. Ceea mă defineşte pe mine ca Om nu vine din paşaport, ci din ceea ce sunt eu şi îţi ofer ţie şi tuturor italienilor cu care intru în contact.

 

Sunt mâhnit, însă, în ultima vreme, pentru că, pentru unii, naţionalitatea română a devenit o problemă, apartenenţa la familia europeană nu contează, iar principiul generos de „umanitate”, la care cultura italiană a avut de-a lungul secolelor o contribuţie fundamentală, este uitat în favoarea unor criterii periculoase precum cel de „rasă” şi de „străin”. Aceste categorii sapă falii în societate şi creează duşmănii şi discriminare, încălcând astfel chiar spiritul şi litera Constituţiei italiene.

 

În 1990, erau doar aproximativ 6000 de români în peninsulă. Deci, cei un milion de oameni care au venit aici din România în căutarea unei vieţi mai bune au făcut-o după ce au scăpat din temniţa unui regim autoritar dur. Certitudinea libertăţii şi a siguranţei pe care o dă individului un stat de drept a fost printre lucrurile care ne-au atras la tine. Dar statul de drept se fundamentează pe protejarea şi promovarea drepturilor civile politice, economice şi culturale, pe baza principiului nediscriminării.

 

Ce garanţie am eu acum, când barometrul urii mă face câteodată să îmi fie teamă să vorbesc româneşte pe stradă, că voi fi protejat de instituţiile tale, la a căror funcţionare contribui cu taxe şi cu impozite?

 

Ştiu ce drepturi am. Ştiu că dreptul la egalitate în fața legii și la protecţie împotriva discriminării pentru toate persoanele este universal recunoscut.  Ştiu şi documentele care mă protejează şi pe care le încalcă cei care mă atacă pentru că sunt român: Declarația Universală a Drepturilor Omului,  Convenția internațională privind eliminarea tuturor formelor de discriminare rasială, Convențiile Organizației Națiunilor Unite privind drepturile civile și politice și drepturile economice, sociale și culturale, Convenția europeană pentru apărarea drepturilor omului și a libertăților fundamentale, semnate de toate statele membre.

Dar cei care transpun aceste texte în viaţă sunt oamenii. Cum i-aş putea face eu să se ghideze în acţiunile lor după principiile din aceste documente, semnate şi asumate de tine, şi nu după valul de ură şi de intoleranţă pe care îl simt tot mai acut?

 

Cara Italia,

 

Povestea mea este povestea unui Om obişnuit, care nu omoară şi nu fură. Este povestea a peste un milion de români care trăiesc aici, la tine acasă, respectându-ţi regulile, dar care se simt stigmatizaţi şi transformaţi în ţapi ispăşitori pentru greşelile şi pentru ilegalităţile câtorva cetăţeni. Cei care încalcă legea, trebuie să plătească. Dar, ca în orice stat de drept, pedeapsa trebuie să fie individuală şi direct proporţională cu gravitatea faptelor.

Pedepsele colective nu rezolvă nimic! Din contră, cultivă un climat al urii şi al intoleranţei. Adică ne fac pe noi, oamenii cu poveştile noastre simple dar bune şi frumoase, să nu ne mai înţelegem între noi, să nu mai comunicăm, să nu mai avem încredere unii în alţii.

Istoria ne învaţă că, de fiecare dată când lăsăm ura să ia locul toleranţei şi al respectului, când oamenii îşi stigmatizează semenii, în loc să găsească soluţii concrete la probleme concrete, când comunităţi întregi sunt blamate pentru o culpă construită la nivelul imaginarului colectiv, rezultatele sunt dezumanizante.

 

Cara Italia,

 

Cred că ai auzit poveşti similare şi de la milioanele de italieni care au încercat să-şi împlinească viaţa dincolo de graniţele tale şi care, fie că erau în SUA, fie că erau în diverse ţări europene au fost, la un moment dat,  ţinta unor campanii şi manifestări de ură şi de intoleranţă.

Gândindu-mă la asta şi la poveştile frumoase pe care noi le putem crea împreună, am încredere că cetăţenii tăi vor înţelege că românii nu sunt nici mai răi şi nici mai buni decât italienii. Că furia nu rezolvă nimic. Dar respectul reciproc, încrederea şi aplicarea corectă a legilor o pot face. Că noi, românii şi italieni suntem la fel şi de aceea putem să construim atâtea lucruri bune împreuna, şi pentru aceasta tu ne-ai primit pe noi aici, cara Italia.

 

Un român

 

 

Rugăm pe Dumnezeu să ne binecuvinteze și să ne ajute ca încercarea prin care trecem să se întoarcă întru folos personal și obștesc și să ne rânduiască o vreme a pregătirii înainte de Învierea Domnului plină de roade și de împliniri duhovnicești.

               

Cu arhierești și părintești binecuvântări,

 

Episcopul SILUAN

 

 al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei

 

 

Dată la reședința noastră de la Roma în 22 februarie 2009, la Duminica Înfricoșatei Judecăți

 

 

Urgența Coronavirus

 

Căutare

Apostolia

FTOUB Roma

 

Instagram

  Misiunea Sfântul Ierarh Nicolae

  Misiunea Sfântul Ierarh Nicolae

   
   

  Facebook

  5 X 1000

   

  I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

  Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C. F.: 97558250581

   

  Știri din viața Eparhiei

   

  Nepsis

  NEPSIS

   
   

  Reportaje EORI

   
   

  Vă Recomandăm

  Agenda/Diario pentru tine!ri 2019/2020

   Agenda creștinului 2020

  Calendar 2020 pentru familia ta

   

   Calendarul Tuturor Sfinților 2020 

  Tinerii ortodocși

  Numărul total de vizitatori

  12109925