Preacucernice Părinte,

Dragi copii și iubiți credincioși,

 

Praznicul Sfântului Ierarh Nicolae este pentru noi toți, mici și mari, un prilej de bucurie, fiind legat de darurile, fie ele cât de simbolice, pe care iubitul nostru sfânt ni le punea, sau ni le mai pune încă, în papucii frumos curățați și pregătiți pentru a le primi.

Dar în acest an în care pe buzele tuturor se repetă îngrijorător de des cuvântul ”criză” și acum când mulți dintre părinți se vor fi zdrobit și vor fi căutat să chibzuiască fiecare centimă pentru a nu-și lăsa copiii fără un dar cât de mic de ”Moș Nicolae”, a ”dărui” capătă o greutate și o semnificație aparte, ca în orice  perioadă când poporul trece prin ”vremuri grele”… Și aceasta tocmai pentru faptul că, atunci când un lucru se câștigă mai greu și când dobândirea lui este pusă sub semnul întrebării până în ultima clipă, învățăm să-l prețuim și mai mult și să ne bucurăm de el și mai mult… Ca dovadă, copii fiind în urmă cu douăzeci sau treizeci de ani, parcă ne bucuram de o portocală sau de o banană încă necoaptă sau de o ciocolată cât de mică, mai mult decât se bucură copiii de azi care primesc aproape orice își doresc și pentru care un ”dar” ca cele amintite nici nu se mai socotește dar… De aceea v-aș îndemna să nu pierdeți acest binecuvântat prilej și să ”bucurați” pe cel de lângă voi care nu are de unde primi sau cumpăra un dar, ca să gustați astfel din una dintre bucuriile cele mai mari ale creștinului: aceea de A DĂRUI.

În această zi a DĂRNICIEI să ne îndreptăm cu toții gândul către copiii și părinții cei mai lipsiți de lângă noi și, ”neștiind stânga ce face dreapta”, să le facem un dar cât de mic. De aceea ne-am gândit că aceasta zi este cea mai potrivită pentru ca în toată episcopia noastră de pe pământul Italiei să strângem, prin bunăvoința fiecăruia dintre dumneavoastră, un fond pe care l-am numit al ”Solidarității” și pe care să-l intitulăm azi al ”DĂRNICIEI”, care se va folosi spre ajutorarea celor lipsiți și care bat la ușa noastră atât în mod direct, la sediul de la Roma, cât și prin intermediul parohiilor din Italia sau din România.

Dacă pe parcursul anului trecut ajutoarele acordate din acest fond au depășit 30.000 de euro de la episcopie și peste 200.000 de euro de la parohiile noastre din Italia, anul acesta numărul solicitărilor a crescut și, împreună cu ele, și numărul ajutoarelor acordate. Vă îndemnăm așadar să fiți darnici, fiecare după măsura și după dragostea lui, știind că Însuși Dumnezeu, de la care ne vin ”toată darea cea bună și tot darul cel desăvârșit”, îi pomenește pe ”cei ce își aduc aminte de cei săraci”, dăruindu-le la rându-I pe ”cele veșnice în schimbul celor vremelnice”, pe ”cele nestricăcioase în schimbul celor stricăcioase” și pe ”cele cerești în locul celor pământești”.

Iar pentru a îndrepta ”dărnicia” noastră și față de cei ce ne-au primit în țara lor și, mai ales pentru a le arăta bunul renume al Bisericii noastre Ortodoxe Române și pentru a contribui și noi la promovarea imaginii țării noastre, România, vă îndemnăm să dați în DAR patronilor, prietenilor sau vecinilor dumneavoastră italieni, un calendar de perete în limba italiană care cuprinde, prin frumusețea icoanelor reproduse în el, cele mai reprezentative trăsături ale tradiției și ale credinței noastre strămoșești.

În încheiere vă mai amintim că în această zi de praznic aniversăm, la sediul de la Roma și în parohiile noastre, un an de la înființarea frăției tinerilor din episcopia noastră – ”Nepsis Italia”. Felicităm cu această ocazie pe toți cei care s-au implicat și se implică în această mișcare tinerească și creștinească și îi îndemnăm, pe cei care nu o cunosc încă, să o facă neîntârziat. În acest sens vom iniția, începând de astăzi, o campanie de promovare și de cunoaștere a frăției ”Nepsis Italia”, pe care o intitulăm: ”Tineri pentru tine(ri)”, îndemnând pe toți tinerii care frecventează biserica să dăruiască unuia sau mai multor tineri care nu vin la biserică, pliantul (locandina) de prezentare a activităților pe care ei le-au desfășurat și a proiectelor de viitor. Îndemnăm de asemenea pe toți tinerii din parohii să se întâlnească între ei pentru a se cunoaște mai bine și pentru a-și cunoaște mai bine propria credință și frumusețile tradițiilor țării din care se trag, pe care părinții lor le-au primit și moștenit din moși strămoși, purtându-le cu ei chiar și pe meleaguri străine.

Dorim sănătate și mântuire tuturor celor care vă sărbătoriți ziua numelui de Sfântul Nicolae și vă urăm tuturor un post binecuvântat în vederea întâmpinării slăvitului Praznic al Nașterii Domnului.

 

Cu arhierești și părintești binecuvântări,

 

 

 

Episcopul  SILUAN

 

 

al Episcopiei Ortodoxe Române a  Italiei

 

 

 

  

Dată în reşedinţa noastră episcopală de la Roma, la data de 06 decembrie 2009, la praznicul Sfântului Ierarh Nicolae al Mirelor Lichiei, făcătorul de minuni.

Urgența Coronavirus

 

Căutare

Apostolia

FTOUB Roma

 

Instagram

  Misiunea Sfântul Ierarh Nicolae

  Misiunea Sfântul Ierarh Nicolae

   
   

  Facebook

  5 X 1000

   

  I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

  Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C. F.: 97558250581

   

  Știri din viața Eparhiei

   

  Nepsis

  NEPSIS

   
   

  Reportaje EORI

   
   

  Vă Recomandăm

  Agenda/Diario pentru tine!ri 2019/2020

   Agenda creștinului 2020

  Calendar 2020 pentru familia ta

   

   Calendarul Tuturor Sfinților 2020 

  Tinerii ortodocși

  Numărul total de vizitatori

  12106646