Scrisoare Pastorală cu ocazia „Zilei Internaționale a Copilului”

 

 

Iubiţi copii,

 

În această zi, în care lumea întreagă vă sărbătoreşte, m-am gândit să vă adresez şi eu un cuvânt de felicitare. Şi aş vrea să vă îndemn să vă îndreptaţi gândul către Dumnezeu, mulţumindu-i pentru toate bunătăţile şi pentru tot ajutorul pe care vi le-a dat până astăzi.

 

V-aş îndemna, de asemenea, să vă gândiţi şi la toţi copiii şi oamenii de pe pământ care nu văd, fiind orbi, ca şi tânărul de care ne-a vorbit Evanghelia de astăzi. Şi gândindu-vă la ei, din nou să mulţumiţi lui Dumnezeu pentru că voi vedeţi. Iar dacă s-ar întâmpla să nu vedeţi, sau să aveţi probleme cu ochii, să ştiţi că Domnul Iisus Hristos vă este alături în această suferinţă pentru că el iubeşte pe toţi cei ce suferă.

 

Aş vrea să vă mai îndemn să mulţumiţi lui Dumnezeu pentru încă un lucru foarte important şi anume: pentru faptul că sunteţi creştini! Şi aceasta înseamnă că sunteţi „AI LUI HRISTOS”. Şi mai înseamnă că sunteţi fiii lui Dumnezeu. Şi acesta este CEL MAI IMPORTANT LUCRU DIN LUME! De ce? Pentru că îl avem cu toţii pe Dumnezeu ca TATĂL NOSTRU şi de aceea aşa îl şi chemăm atunci când ne rugăm. Şi aceasta mai înseamnă că Dumnezeu ne pregăteşte tuturor moştenire în Împărăţia Lui cea cerească şi ne aşteaptă ca să ne-o dăruiască fiecăruia dintre noi.

               

În această zi, şi noi, cei mari, ne gândim la voi toţi cei peste O SUTĂ DE MII!!! de copii ortodocşi români din Italia. Ne gândim şi la toţi cei care sunteţi bolnavi sau care aveţi părinţii bolnavi. Ne gândim la voi toţi care aveţi părinţi despărţiţi sau care nu se înţeleg şi se ceartă… Ne gândim şi la voi cei care nu mai aveţi pe mama sau pe tata sau chiar pe nici unul dintre ei... Ne gândim şi la fraţii şi surorile voastre şi la toţi copiii rămaşi singuri, sau cu bunica sau numai cu mama sau cu tata, în România… Ne gândim şi la fraţii voştri care nu mai sunt… Ne gândim şi la bebeluşii pe care mămicile voastre îi aşteaptă să vină pe lume şi să vă fie frăţiori sau surioare… Şi ne gândim şi la cei care s-au dus la Dumnezeu înainte de a vă vedea şi de a-i vedea… Şi ne aducem aminte în această zi că ŞI NOI AM FOST COPII!...

 

Astăzi „Vă scriu - şi – vouă, preoţilor” spre a vă reaminti că avem datorie sfântă faţă de toţi pruncii pe care i-am născut „din apă şi din duh”.

„Vă scriu - şi – vouă, părinţilor” spre a vă reaminti că aveţi în grijă pe copiii lui Dumnezeu.

„Vă scriu – şi – vouă, copiilor” spre a vă reaminti că aveţi datoria să-i cinstiţi şi să-i ascultaţi pe părinţii voştri.

„Vă scriu vouă, preoţilor” spre a vă îndemna să „paşteţi pe mieluşeii Domnului”.

„Vă scriu vouă, părinţilor” spre a vă îndemna să le vorbiţi copiilor despre Dumnezeu şi lui Dumnezeu despre copiii voştri.

„Vă scriu vouă, copiilor” spre a vă îndemna să fiţi buni creştini şi vrednici urmaşi ai strămoşilor voştri şi ai neamului românesc.

 

 

 

 

Închei scrisoarea mea, punându-vă la suflet să vă rugaţi mereu pentru mine, Episcopul Vostru, pentru preotul vostru, pentru părinţi, fraţi, surori, pentru cei vii şi pentru cei adormiţi şi să ştiţi că CEA MAI MARE DEMNITATE DIN LUME este să fii slujitor lui Dumnezeu.

 

Iar noi, cei mari, să ne rugăm cu toţii, ca din copiii de azi, Dumnezeu să ridice pe slujitorii şi pe sfinţii de mâine.

               

 

Al vostru, de tot binele doritor şi înaintea Domnului la rugăciune mijlocitor,

 

Episcopul SILUAN

 

 

al Episcopiei Ortodoxe Române a  Italiei

 

 

Urgența Coronavirus

 

Căutare

Apostolia

FTOUB Roma

 

Instagram

  Misiunea Sfântul Ierarh Nicolae

  Misiunea Sfântul Ierarh Nicolae

   
   

  Facebook

  5 X 1000

   

  I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

  Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C. F.: 97558250581

   

  Știri din viața Eparhiei

   

  Nepsis

  NEPSIS

   
   

  Reportaje EORI

   
   

  Vă Recomandăm

  Agenda/Diario pentru tine!ri 2019/2020

   Agenda creștinului 2020

  Calendar 2020 pentru familia ta

   

   Calendarul Tuturor Sfinților 2020 

  Tinerii ortodocși

  Numărul total de vizitatori

  12109926