Alege limba:

† MITROPOLITUL IOSIF

 

SCRISOARE PASTORALĂ

LA NAȘTEREA DOMNULUI

2015

   

NAȘTEREA DOMNULUI – DARUL CEL MAI DE PREȚ AL LUI DUMNEZEU PENTRU OAMENI

   

către tot clerul, cinul monahal

si poporul dreptslăvitor

din intreaga arhiepiscopie

   

 

Împodobește-te iesle, peșteră primește,

Adevărul a venit, umbra a trecut

și Dumnezeu oamenilor din Fecioara S-a arătat,

Cel ce a luat chip precum suntem noi și a îndumnezeit trupul.

Pentru aceasta Adam se înoiește împreună cu Eva strigând : pe pământ bunăvoirea s-a arătat ca să mântuiască neamul nostru.

(Ceasurile Împărătești)

    

Preaiubiți părinți, frați și surori, 

     

Mare și plină de lumină este Sărbătoarea Nașterii Domnului Hristos. Născându-Se din Fecioara Maria pe pământ, Fiul lui Dumnezeu ne descoperă iubirea cea din veșnicie a lui Dumnezeu pentru omul făcut după chipul și asemănarea Sa, dar căzut în păcat. Maica Domnului este cea care primește, omenește, într-un fel desăvârșit dragostea lui Dumnezeu și, prin lăsarea neștirbită în voia Lui, face posibilă coborârea la noi a darului dumnezeiesc al întrupării Cuvântului.

 

Citește mai departe >>>

 

 

 

 

Alătură-te canalului de Telegram al EORI.

 

 
 

 

Asociația San Lorenzo dei Romeni ONLUS este o asociație social-filantropică, non profit și apolitică, în cadrul Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, care a fost înființată cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop SILUAN, în anul 2009.

 
 

 
 

 

 
 
 

 

 
 

Agenda/Diario pentru tine!ri 2022/2023

13613509