Alege limba:

Doamne, nu cu mânia Ta să ne mustri, nici cu urgia Ta să ne cerți!

Doamne, întru Tine am nădăjduit, să nu ne rușinezi în veac.

 

 

Pastorala Preasfințitului Siluan după cutremurul din 24 august

 

 

+Siluan

Prin mila lui Dumnezeu, episcopul de-Dumnezeu-păzitei Episcopii Ortodoxe Române a Italiei,

 

Preacuviosului Cin Monahal,

Preacucernicului și Cucernicului Cler,

Și tuturor credincioșilor din această eparhie,

 

Har, milă și mângâiere de la Dumnezeu, iar de la noi, arhierească binecuvântare și părintească îmbrățișare, în aceste momente de încercare.

 

 

Iubiți frați și surori întru Domnul,

 

Vremuri de încercare și de întristare au venit peste noi, adăugându-se la greutatea de zi cu zi și la povara de a trăi departe de cei dragi ai noștri și de locurile natale.

 

După cum se știe deja, unsprezece dintre frații și surorile noastre, dintre care un copil de 11 ani (Emanuel), au pierit sub dărâmăturile pricinuite de cutremurul din noaptea de 24 August, ce s-a produs în zona centrală a Peninsulei și care a făcut 290 de victime. Iată numele celor decedați, pentru a fi pomeniți de către noi toți:

 

Emanuel (11 ani)

Georgeta

Aurelia

Maricica

Steluța

Victor și Simona (soț și soție)

Violeta

Angela

Aura.

Maria

 

Dumnezeu să-i ierte și să-i odihnească în pace! Veșnica lor pomenire!


Din nefericire, alți frați de-ai noștri sunt încă dispărunți, neștiindu-se nimic despre ei; mulți dintre frații și surorile noastre au fost răniți și se află în spital, alții și-au pierdut locuința și cele adunate prin sudoarea frunții lor, fiind nevoiți să se adăpostească în mașini sau în corturi...

 

Cu toții suntem întristați și îngrijorați de necazul ce s-a abătut peste poporul și țara în care trăim. Pentru toți aceștia, noi cei ce nu am trecut prin această mare încercare, suntem chemați să ne rugăm. Să ne rugăm pentru iertarea și odihna tuturor celor adormiți, indentificați sau nu, și pentru mângâierea și ajutorul celor rămași întristați în urma lor: copii, părinți, soți, rudenii sau prieteni. Să ne rugăm pentru toți cei răniți și pentru cei care le stau alături și pentru toți cei care sunt afectați sufletește de urgia care e venit peste ei, și pentru toți semenii noștri; pentru poporul italian care ne găzduiește și pentru toți cei care și-au pierdut viața în cutremur, precum și pentru familiile îndoliate pe care le-au lăsat în urmă. Să ne rugăm pentru toți cei care, de la începutul cutremurului și până acum, au venit în ajutorul celor năpăstuiți, ca Domnul să le dea putere și răbdare în greaua misiune pe care o au.

 

Citește mai departe Pastorala Preasfințitului Siluan după cutremurul din 24 august

 

 

 

 

Alătură-te canalului de Telegram al EORI.

 

 
 

 

Asociația San Lorenzo dei Romeni ONLUS este o asociație social-filantropică, non profit și apolitică, în cadrul Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, care a fost înființată cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop SILUAN, în anul 2009.

 
 

 
 

 

 
 
 

 

 
 
14228554