Alege limba:

† MITROPOLITUL IOSIF - SCRISOARE PASTORALĂ LA NAȘTEREA DOMNULUI 2016

   

† MITROPOLITUL IOSIF

 

 

SCRISOARE PASTORALĂ

LA NAȘTEREA DOMNULUI

2016

 

HRISTOS – PACEA NOASTRĂ

 

către tot clerul, cinul monahal

Și poporul drept slăvitor

din Întreaga arhiepiscopie

 

„Slavă întru cei de sus lui Dumnezeu și pe pământ pace, întru oameni bunăvoire.” (Lc 2,14)

 

Preacucernice Părinte,

Iubiți frați și surori întru Domnul,

 

Ne bucurăm astăzi de marele Praznic al Nașterii Domnului și Mântuitorului nostru Iisus Hristos. Ne-am pregătit 40 de zile pentru aceasta, încercând să ne apropiem cât mai mult cu inima de taina Întrupării Fiului lui Dumnezeu, pentru a-L putea primi fiecare dintre noi în viața și în inimile  noastre.

 În jurul nostru și în lumea întreagă, auzim astăzi prin intermediul mijloacelor de comunicare atât de prezente în viața de zi cu zi, de războaie și de conflicte, la toate nivelurile vieții umane. Fie între țări, fie între grupuri, fie între vecini, fie în familii, fie între soți, fie între frați, fie între părinți și copii, fie în adâncul sufletului nostru, la toate nivelurile și în toate aspectele vieții umane războiul sau conflictul sunt prezente.

 

Citește mai departe >>>

 

 

 

 

Alătură-te canalului de Telegram al EORI.

 

 
 

 

Asociația San Lorenzo dei Romeni ONLUS este o asociație social-filantropică, non profit și apolitică, în cadrul Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, care a fost înființată cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop SILUAN, în anul 2009.

 
 

 
 

 

 
 
 

 

 
 

Agenda/Diario pentru tine!ri 2022/2023

13735396