Alege limba:

† MITROPOLITUL IOSIF

SCRISOARE PASTORALĂ LA NAŞTEREA DOMNULUI  2019

NAŞTEREA LUI HRISTOS – DARUL RAIULUI

 către tot clerul, cinul monahal

și poporul drept slăvitor

din întreaga arhiepiscopie

 

 Nr. 9 003 / 2019

Betleemul a deschis Edenul; veniți să vedem; aflat-am desfătarea tainică înăuntrul peșterii; veniți să privim cele din Rai...

Icosul, Canonul Nașterii Domnului

 

Preacucernice Părinte,

Iubiți frați și surori în Hristos,

 

Frumusețea și armonia lumii în care trăim și în care S-a născut și Dumnezeu Însuși din Fecioara Maria ne face să ne gândim astăzi mai mult la Cel care a făurit-o din nimic – pentru că și El a venit să ia parte si trupește la ea – și ne-a dăruit-o spre a trăi în ea, a ne bucura de frumusețea ei și a o stăpâni. Să nu uităm că frumusețea și armonia pământului sunt amenințate cu distrugerea din chiar primele zile ale creației prin căderea protopărinților noștri Adam și Eva, și din ce în ce mai mult astăzi prin negrija și slăbiciunile omenirii, și este nevoie de multă cumpătare și atenție din partea omului pentru a nu-i agrava starea.

 

Citește mai departe >>>

 

Alătură-te canalului de Telegram al EORI.

 

 

 

 
 

 

 
 

 

Asociația San Lorenzo dei Romeni ONLUS este o asociație social-filantropică, non profit și apolitică, în cadrul Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, care a fost înființată cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop SILUAN, în anul 2009.

 
 

 

 

 
 
 

 

 
 

Agenda/Diario pentru tine!ri 2021/2022

13236125