Alege limba:

SCRISOARE PASTORALĂ LA ÎNVIEREA DOMNULUI 2020

MOARTEA ȘI ÎNVIEREA LUI HRISTOS – IMNUL DE IUBIRE A LUI DUMNEZEU PENTRU OM

CATRE TOT CLERUL, CINUL MONAHAL

șI POPORUL DREPT SLAVITOR

DIN INTREAGA ARHIEPISCOPIE

 

 În Cel înviat, în trupul Său proslăvit, în însăși deschizătura rănilor Sale, nu mai dom nește moartea, ci Duhul Sfânt, Suflarea de viață. Iar Crucea de biruință și de lumină, după care ne modelează Botezul, poate de acum să transforme situația cea mai disperată în moarte-înviere, în Paști, în « trecere » spre veșnicie. (Olivier Clément, Întrebări asupra omului, Alba Iulia 2019, p. 177)                 

Preacuvioși și Preacucernici Părinți,

Preacuvioase Maici,

Iubiți frați și surori,

 

Hristos a înviat!

 

Marea sărbătoare a Învierii Domnului nostru Iisus Hristos, Sărbătoarea sărbătorilor, ne face să tresăltăm an de an de bucurie. Prin Înviere, sensul vieții noastre s-a schimbat. Chiar dacă trecem prin clipe atât de grele, datorate pandemiei, ne regăsim astăzi copleșiți de dragostea Celui care a lăsat totul pentru noi și ne-a vindecat de moarte. A venit, lăsând sânul Preasfintei Treimi, pentru a împlini voia Tatălui ceresc, așa cum ne spune chiar El în Evanghelia Sf. Ioan.

 

Înainte ca Mântuitorul să se lase în mâna celor care Îl vor face să pătimească bătăi și scuipări și ocară și Cruce și Moarte, îi învață pe ucenicii Săi cum să trăiască atunci când El nu va mai fi cu ei. Apoi le arată că unitatea care este între El, Fiul lui Dumnezeu și Tatăl, este și între ucenicii Săi și El. Sau dacă nu este, această unitate trebuie să fie. Recunoaștem deja în aceasta Biserica. Legătura unității dintre El și ucenici o arată a fi ca și cea dintre El și Părintele ceresc. Această legătura este dragostea! Niciodată nu a vorbit Mântuitorul despre dragoste atât de mult precum în aceste ultime clipe ale vieții Lui petrecute cu ucenicii.

 

Citește mai departe >>>

 

Alătură-te canalului de Telegram al EORI.

 

 

 

 
 

 

 
 

 

Asociația San Lorenzo dei Romeni ONLUS este o asociație social-filantropică, non profit și apolitică, în cadrul Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, care a fost înființată cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop SILUAN, în anul 2009.

 
 

 

 

 
 
 

 

 
 

Agenda/Diario pentru tine!ri 2021/2022

13236129