Alege limba:

SCRISOARE PASTORALĂ LA ÎNVIEREA DOMNULUI 2023 † MITROPOLITUL IOSIF

SCRISOARE PASTORALĂ LA ÎNVIEREA DOMNULUI 2023

ÎN HRISTOS CEL RĂSTIGNIT ȘI ÎNVIAT SUNTEM IERTAȚI ȘI ÎNVIAȚI

 

către tot clerul, cinul monahal

și poporul drept slăvitor

din întreaga arhiepiscopie

 

Nr. 9 001/2023

„Căci precum în Adam toți mor, așa și în Hristos toți vor învia”(I Cor. 15, 22) 

 

Preacuvioși și Preacucernici Părinți,

Preacuvioase Maici,

Iubiți frați și surori în Domnul Hristos Cel Înviat din morți,

 

 

Sărbătoarea mai presus de toate sărbătorile, Învierea Domnului nostru Iisus Hristos, este centrul vieții noastre creștine. Prin urcarea Sa pe Cruce, Domnul Hristos pune în balanța morții viața Sa pentru a ne ridica din propria noastră moarte. Moștenită de noi toți prin păcatul protopărinților Adam și Eva, moartea a câștigat omenirea întreagă care a stat sub stăpânirea ei și a celui rău, cel ce a împins-o prin viclenie în mrejele ei. Alegerea neascultării de Dumnezeu a primilor oameni a însemnat pentru ei și urmașii lor despărțirea de Dumnezeu și de voia Sa. Pe lângă moartea trupească, oamenii au fost supuși de atunci încolo și celei sufletești. Păcatul înseamnă îndepărtarea de Dumnezeu, ruperea de voia Lui, după chipul celui dintâi Adam. „Iar din pomul cunoștinței binelui și răului să nu mănânci, căci, în ziua în care vei mânca din el, vei muri negreșit”(Fac. 2, 17), i-a spus Dumnezeu lui Adam. Neputința, rușinea și teama de a se întoarce spre Dumnezeu și voia Lui (cf Fac 3, 10), după păcat, a făcut să crească zidul între om și Creatorul său. Când i-a izgonit pe Adam și Eva din Rai, după păcat, Dumnezeu a făgăduit să zdrobească pe ispititorul omului prin însăși sămânța celei care a fost ispitită, a Evei celei dintâi (cf Fac 3, 15). Adam cel Nou, Iisus Hristos, Fiul lui Dumnezeu și Fiul Omului din Eva cea nouă, Fecioara Maria, strică, pe Cruce, zidul care s-a ridicat prin păcat între om și Dumnezeu, împăcându-l în Sine  pe om cu Părintele ceresc, prin iertare. „Căci El este pacea noastră, El care a făcut din cele două – una, surpând peretele din mijloc al despărțiturii, … ca întru Sine, pe cei doi să îi zidească într-un singur om nou și să întemeieze pacea, și să-i împace cu Dumnezeu pe amândoi, uniți într-un trup, prin cruce, omorând prin ea vrăjmășia… Că prin El avem și unii și alții apropierea către Tatăl, într-un Duh.”(Efeseni 2, 14-18)

 

Citește mai departe >>>

 

 

 

 

Alătură-te canalului de Telegram al EORI.

 

 
 

 

Asociația San Lorenzo dei Romeni ONLUS este o asociație social-filantropică, non profit și apolitică, în cadrul Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, care a fost înființată cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop SILUAN, în anul 2009.

 
 

 
 

 

 
 
 

 

 
 
14072410