PAROHIA SĂPTĂMÂNII - Parohia “Sfântul Eftimie cel Mare” din Voghera – al 10-lea hram

Teritoriul orașului Voghera se află în partea sud - occidentală a regiunii Lombardia, în provincia Pavia. Poziționarea orașului la răscruce de drumuri l-au transformat într-un important nod feroviar și stradal, fiind în același timp un recunoscut centru viticol și industrial.

Parohia Sfântul Eftimie cel Mare din orașul Voghera, după ce a funcționat ca   filie a parohiei  Sfinții Români din orașul Pavia, mai bine de 4 ani, din încredințarea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan al Episcopie Ortodoxe Române a Italiei, a devenit parohie în 10 decembrie 2010, ca urmare a nevoilor pastorale ale românilor ortodocși din această localitate.        

Așa cum cere tipicul bisericesc, fiecare parohie trebuie să aibă un hram, ca reper  duhovnicesc, iar la parohia din Voghera s-a ales, spre a fi călăuză către limanul ceresc  tuturor credincioșilor, Sfântul Eftimie cel Mare, apărător  al dreptei credințe și mare nevoitor întru cele duhovnicești, prăznuit la data de 20 ianuarie.      

În fruntea parohiei, din mila lui Dumnezeu și cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Silan al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, a fost hirotonit întru preot la 12 decembrie 2010, ca paroh, Cătălin Stergărel, după ce și-a făcut ascultarea ca diacon, mai bine de un an și jumătate la parohia Nașterea Maicii Domnului din Cremona. Din familia părintelui fac parte preoteasa Maria Magdalena și fiul lor Casian, dar și credincioșii care, plini de râvnă către cele sfinte, încep din ce în ce mai mult să contureze parohia.        

Cu ajutorul Preamilostivului Dumnezeu și din jertfelnicia enoriașilor, biserica San Giovanni Battista, ce este pusă la dispoziția comunității ortodoxe române de către Curia Catolică, s-a îmbogățit prin frumoasele obiecte bisericești caracteristice cultului nostru liturgic.       

Însă, dincolo de aceste realizări, trebuie  amintite evenimentele de seamă pe care parohia le-a susținut si organizat în acest timp. Așadar, menționăm Sărbătoarea Popoarelor din septembrie 2011, prin care s-au făcut cunoscute fraților italieni din Voghera, diferite aspecte culturale și culinare specifice românești.         

Anul 2011 s-a încheiat cu un divin concert de colinde susținut de Cvintetul “Anatoly” din Brașov, în 10 decembrie, în Domul din Voghera cu sprijinul Primăriei Voghera - Sectorul Cultural  spre a sublinia importanța și respectarea tradițiilor strămoșești. S-a intrat în noul an 2012 cu sărbătorile specifice, dar cea mai reprezentativă a fost sărbătoarea parohiei, când a fost prăznuit Sfântul Eftimie cel Mare, printr-o Sfântă Liturghie solemnă și o agapă frățească. O bucurie deosebită o reprezintă și faptul că în acest răstimp de la înființarea parohiei, s-au botezat aproape 100 de copilași, sporind astfel numărul credincioșilor. Încercând a se face o tradiție și în anul 2012, parohia românească s-a ocupat cu organizarea Sărbătorii Popoarelor, dar și cu concertul de Crăciun ce a avut loc în 8 septembrie în Domul din Voghera.

Spre bucuria tuturor credincioșilor din această parohie, la invitația preotului paroh Cătălin Stergărel, la hramul din 20 ianuarie 2013 a fost în mijlocul comunității, Întâistătătorul Episcopiei, Preasfințitul Părinte Episcop Siluan.

În decursul anilor ce au urmat, parohia a întreprins o seamă de activități și manifestări, cu rol de a consolida comuniunea dintre membrii ei, dar și de a transmite și cultiva valorile specifice credinței creștine. Astfel , s-au organizat pelerinaje în Italia, Grecia și Israel, dar și excursii în orașele Venezia, Firenze, Genova, Torino, Siena, Lucca și Pisa, pentru a putea cunoaște frumusețea Italiei, țară ce ne-a adoptat și care ne oferă un cadru prielnic și familiar în care  ne putem  păstra tradițiile strămoșești.

S-au organizat seri catehetice, mai ales în perioadele de post, s-a început cateheza cu copiii și tinerii parohiei, cu program săptămânal în care pe lângă aprofundarea cunoștințelor religioase, se organizează diferite serbări cu ocazia Zilelor dedicate poetului național, Mihai Eminescu, Zilei de 8 martie, Procesiunile copiilor din Duminica Ortodoxiei și din Vinerea Mare, Zilei Naționale, cât și Concertul de colinde dinaintea Crăciunului.

În ultimii trei ani, au avut loc o seamă de evenimente, care dau mărturie de buna comuniune ,atât în interiorul parohiei, cât și în exteriorul ei. În anul 2017 , a fost primit în mijlocul comunității, Episcopul catolic din Tortona, Monsignor Francesco Vittorio Viola, ce apreciază credința curată și vie a românilor ortodocși.

Prin programul grupului interreligios al orașului Voghera, din care face parte și parohul comunității ortodoxe, s-au prezentat în repetate rânduri, biserica parohială, cu specificațiile de rigoare, dar și viziunea ortodoxă pe diverse teme, precum pacea, nașterea, familia, mâncarea, femeia și virtuțile morale.

Un moment deosebit din viața parohiei, l-a reprezentat, propunerea din partea Parohiei Duomo din Voghera, împreună cu autoritățile locale , parohiei noastre, să poată achiziționa un teren , pe care să își poate construi o biserică proprie.Acest demers a venit după multe cerințe din partea preotului Cătălin Ștergărel de a se găsi un spațiu adecvat, necesar comunității românești din Voghera.Și astfel, în septembrie 2018 s-a plătit acontul pentru a arvuni terenul, urmând ca într-un răstimp de trei ani, să se finalizeze achitarea integrală, cât și obținerea avizelor de construcție.

Pentru a crea o viziune a ce poate însemna acest teren pentru nevoile misionar  - pastorale ale parohiei, în anul 2019 s-a organizat cu mult succes, etapa protopopială a Festivalului Bucuriei, la care au participat circa 750 de persoane, dintre care 200 copii și adolescenți, înscriși la secțiunile artistice ale festivalului.

Anul 2020, aduce ca prilej de a pune bun început prin sărbătoarea Hramului, bucuria de a fi recunoscători bunului Dumnezeu, ce revarsă mila Sa cea bogată către mica noastră comunitate, prin vasul Său ales, Sfântul Cuvios Eftimie cel Mare, dar și decizia de a începe proiectul viitoarei biserici parohiale, lucru ce va marca cei zece ani de la înființarea parohiei, în luna decembrie a acestui an.

Slavă lui Dumnezeu pentru toate!

Urgența Coronavirus

 

Căutare

Apostolia

FTOUB Roma

 

Instagram

  Misiunea Sfântul Ierarh Nicolae

  Misiunea Sfântul Ierarh Nicolae

   
   

  Facebook

  5 X 1000

   

  I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

  Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C. F.: 97558250581

   

  Știri din viața Eparhiei

   

  Nepsis

  NEPSIS

   
   

  Reportaje EORI

   
   

  Vă Recomandăm

  Agenda/Diario pentru tine!ri 2019/2020

   Agenda creștinului 2020

  Calendar 2020 pentru familia ta

   

   Calendarul Tuturor Sfinților 2020 

  Tinerii ortodocși

  Numărul total de vizitatori

  12109594