PAROHIA SĂPTĂMÂNII - Parohia “Sfântul Mare Mucenic Teodor Stratilat” din Feltre – al 7-lea hram

Feltre este al doilea oraș ca număr de locuitori din Provincia Belluno. Parohia a fost înființată pe data de 12 aprilie 2013 prin decizia chiriarhală nr. 529/2013 primindu-l ca protector pe Sf. Mare Mucenic Teodor Stratilat. 

Tradiţia creștină a acestor locuri îi aminteşte pe sfinţii Hermagora și Fortunato, primul episcop de Aquilea, respectiv diaconul său, și pe sfântul Prosdocimo, primul episcop al Padovei, ca fiind primii propovăduitori ai Evangheliei în aceste locuri. Sfântul Prosdocimo este amintit ca propovăduitor al orașului Feltre. Patronii oraşului Feltre sunt Sfinţii Victor și Ștefanida, având sfintele moaște la sanctuarul aflat în imediata apropiere a orașului Feltre. Sunt prăznuiți de Biserica noastră pe 11 noiembrie.   

Pentru comunitatea de români și moldoveni rezidenţi în Provincia Belluno, înfiinţarea unei parohii ortodoxe în care să-și continue tradiţia creștin-ortodoxă s-a văzut concretizată cu prima Sfântă Liturghie săvărșită la Cortina d’Ampezzo, la praznicul Bunei Vestiri (25 martie) al anului 2009, în capela casei parohiale a parohiei romano-catolice din Cortina d’Ampezzo, de către părintele Nicușor Pȋrvu, care, cu binecuvântarea Preasfinţitului Părinte Episcop Siluan al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, a început lucrarea pastorală în aceste locuri.

Prin sprijinul episcopului de Belluno, Giuseppe Andrich, a fost pus la dispoziţie comunităţii Baptisteriul Domului din Feltre unde, cu binecuvântarea Preasfinţitului Părinte Episcop Siluan, al Episcopiei Italiei, s-a săvârșit prima Sfântă Liturghie în ajunul Praznicului Nașterii Domnului (24 decembrie) al anului 2011, de părintele Nicușor Pîrvu, care între timp, de la 21 decembrie 2009, devenise parohul parohiei de la Belluno. Din momentul începerii lucrării pastorale la Feltre, sfintele slujbe s-au săvârșit alternativ, în fiecare loc, o dată la două săptămâni.  

Prin sprijinul clerului local romano-catolic a fost pusă la dispoziţia comunităţii de români și moldoveni, vorbitori de limbă română, o capelă închinată Sfintei Orsola. Capela aparţine unui fost orfelinat, numit Institutul Carenzoni Monego, situat în str. Cesare Battisti nr. 18. Consiliul de administraţie al Institutului şi Episcopia Ortodoxă Română a Italiei au semnat un acord, iniţial de un an, spre uzul aproape exclusiv al comunităţii noastre. 

Comunitatea parohială Feltre a participat la colecta de alimente organizată la nivel de Episcopie, în luna iunie a anului 2012, pentru ajutorarea sinistraţilor afectaţi de cutremurul de la sfârșitul lunii mai a anului 2012, cutremur care a afectat regiunea Reggio-Emilia. S-a contribuit la reparaţia unei părţi a acoperișului și întreţinerea exterioară a capelei unde se slujește, prin jertfa nemijlocită a credincioșilor. 

Activitatea preotului paroh Nicușor Pîrvu la parohiile de la Belluno și Feltre se încheie la 1 octombrie 2012, dată când primește numirea ca preot paroh la Parohia ”Intrarea în Biserică a Maicii Domnului” din Noale, Provincia di Venezia, Protopopiatul Tri-Veneto I (Est).

Preot paroh al nou înființatei parohii a fost Preacucernicul Părinte Ioan Grigore până spre sfârşitul anului 2016.

Din luna noiembrie 2016, cu binecuvântarea Preasfinţului Părinte Episcop Siluan, noul preot paroh este  Părintele Adrian Ene.  

Ca realizări administrative amintim:

 • decembrie 2016 – încălzirea bisericii pe timp de iarnă, biserica fiind foarte veche, construită ȋn anii 1600
 • 2017 – realizarea pe comandă a unei mese din lemn pentru Proscomidiar, tetrapod aluminiu şi analog pentru Evanghelie, reȋnnoirea obiectelor de cult din  Sfântul Altar; achiziţionarea mochetei pentru toată biserica, ȋnfiinţarea bibliotecii parohiei;
 • 2018 – s-a cumpărat strana pentru cântăreţi sculptată ȋn lemn de stejar, 4 prapori pentru biserică
 • 2019 – neavând posibilitatea fixării unui iconostas din lemn, biserica fiind monument istoric, s-a recurs la ȋnzestrarea bisericii cu două axioniţe sculptate ȋn lemn de stejar şi ȋmpodobite cu icoane pictate, două rânduri de dvere brodate; cumpărarea unei mese noi pentru Sfântul Altar din lemn de stejar ; veşminte noi pentru Sfantul Altar;

În decembrie 2019 parohia noastră a avut bucuria de a organiza Ediţia a VI-a a Festivalului de Colinde din Protopopiatului Triveneto I.

În fiecare an parohia noastră participă la Festivalul de Colinde şi la Festivalul Bucuriei ȋn protopopiatul nostru.

Copiii participă ȋn mod regulat la orele de religie şi limba română organizate ȋn parohie. În fiecare an sunt pregătite serbări ale copiilor de 1 Decembrie, Crăciun, 8 Martie, 1 Iunie.

Implicări sociale şi caritative: ȋn afară de colectele organizate de Episcopie pentru orfani, săraci, sinistraţi, parohia donează articole de ȋmbrăcăminte unor case de bătrâni şi familii nevoiaşe din România.

 Biserica parohiei noastre este vizitată chiar şi de grupuri organizate fiind un monument istoric vechi aşezat ȋntr-o frumoasă zonă turistică ȋn apropierea Munţilor Dolomiti. Tot ȋn apropiere se află şi frumosul Sanctuar al  Sfinţilor Victor şi Ştefanida, o construcţie foarte veche.

 

          

 

 

Căutare

Apostolia

FTOUB Roma

 

Instagram

  Misiunea Sfântul Ierarh Nicolae

  Misiunea Sfântul Ierarh Nicolae

   
   

  Facebook

  5 X 1000

   

  I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

  Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C. F.: 97558250581

   

  Știri din viața Eparhiei

   

  Nepsis

  NEPSIS

   
   

  Reportaje EORI

   
   

  Vă Recomandăm

  Agenda/Diario pentru tine!ri 2019/2020

   Agenda creștinului 2020

  Calendar 2020 pentru familia ta

   

   Calendarul Tuturor Sfinților 2020 

  Tinerii ortodocși

  Numărul total de vizitatori

  12031188