PAROHIA SĂPTĂMÂNII - Parohia „Sfinții Cuvioși Daniil și Misail de la Mănăstirea Turnu” – al 3-lea hram

„Biserica este tinda raiului, poarta cerului, casa lui Dumnezeu și locul împlinirilor.”(Teofil Pârâianul)

În data de 12 Septembrie 2017, la dorința oamenilor și prin decizia Preasfințitului Episcop Siluan, ia ființă parohia „Sfinții Cuvioși Daniil și Misail” și prin venirea părintelui Ciprian Mardare ca preot slujitor se începea punerea bazelor înființări parohiei.

La data de 01.02.2019 Preasfințitul Părinte Episcop Siluan ia hotărârea ca preotul Mardare Ciprian Marian să fie numit preot paroh și să se ocupe de urcușul duhovnicesc al parohiei.

Se începe o rodnică activitate prin programele liturgice, catehetice, filantropice și sociale (comunitatea fiind într-o strânsă și frumoasă colaborare) într-o biserică dăruită de Episcopia Catolică ca spațiu de slujire. Se înființează și o colectă socială a Parohiei – „Dăruim pentru că suntem” prin care se ajută centrele Misericordia și Caritas din zonă precum și familiile în nevoi.

Pe 9 decembrie 2019 în urma cutremurului ce a avut loc în zonă, Biserica a avut de suferit și de atunci și până astăzi nu avem spațiu de slujire.

Înainte de a începe pandemia s-a slujit într-un Complex Sportiv care ulterior s-a închis. S-a slujit acasă cu greu și de aici din holul casei s-a încercat ca sprijinul preotului pentru enoriași să fie de folos fiecăruia.

Suntem în noi tratative cu Episcopia Catolică pentru găsirea unui alt spațiu de slujire și nădăjduim să se întâmple cât mai repede posibil.

Cu ocazia hramului bisericii noastre, pe care anul trecut l-am sărbătorit cu un program liturgic deosebit, cu părere de rău  anul acesta o să-l sărbătorim în sufletele și casele noastre prin necontenită rugăciune la Bunul Dumnezeu.

Mulțumim tuturor celor care ne-au fost alături în această perioadă grea și ne sunt: episcopiei noastre, parohiilor, enoriașilor, prietenilor întru Domnul.

Lăsându-ne în grija Sfintei Treimi și ocrotirea Sfinților Cuvioși Daniil și Misail nădăjduim să putem duce la bun sfârșit această lucrare harică din această zonă deosebita a Toscanei numită „Mugello”.

 

 

 

                                                                                 

Urgența Coronavirus

 

Merinde pentru Suflet

 

 
 

Căutare

Apostolia

FTOUB Roma

 

Misiunea Sfântul Ierarh Nicolae

Misiunea Sfântul Ierarh Nicolae

 
 

Facebook

5 X 1000

 

I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C. F.: 97558250581

 

Știri din viața Eparhiei

 

Nepsis

NEPSIS

 
 

Reportaje EORI

 
 

Vă Recomandăm

Agenda/Diario pentru tine!ri 2020/2021

 Calendarele Eparhiale 2021

Calendar 2021 pentru familia ta

Calendarul Tuturor Sfinților 2021

Tinerii ortodocși

Numărul total de vizitatori

12410020