Alege limba:

Pelerinaj la Sfânta Muceniţă Cristina

 

Hristos a înviat! Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Siluan, în ziua de 1 mai, un grup de credincioşi din Parohia Sfântului Ierarh Calinic de la Cernica din Viterbo a plecat în pelerinaj la Catedrala din oraşul Bolsena.

În acest oraş, se găsesc moaştele Sfintei Muceniţe Cristina, care a trăit în secolul IV şi care, pe când avea doar 11 ani, a început să fie supusă chinurilor, de însuși tatăl ei, pentru că a îndrăznit să distrugă chipurile idolilor pe care îi avea în casă. Fetiţa credea în Dumnezeul cel viu, Făcătorul cerului şi al pământului, şi a respins cu tărie toate obiceiurile mincinoase ale tatălui său, care era un important funcţionar păgân în administrația romană. A fost chinuită până acesta a murit, apoi de alţi doi judecători. 

La racla cu Sfintele Moaşte, ne-am rugat Muceniţei citind Acatistul şi Viaţa Sfintei, după care am vizitat catacombele aflate la 9 metri sub basilică, unde trupul acesteia a fost îngropat cu cinste de credincioşii din acea vreme care apoi au dorit să rămână împreuna cu Sfânta Copilă pentru veşnicie: imediat după martiriul ei, creştinii au dorit să fie îngropați lângă mormântul ei.

Pelerinajul a continuat, plecând de la Biserica Sfintei Muceniţe, cu parcurgerea drumului numit Via Francigena (via consolară Cassia), pe care pelerinii creştini îl foloseau pentru a veni din ţările Europei, pentru a se închina la mormintele Sfinţilor Apostoli de la Roma, de unde mulţi coborau spre porturile din sudul Italiei pentru a se îmbarca pentru Ţara Sfântă. 

La finalul acestei binecuvântate zile, încheiem prin cuvintele Acatistului: Bucură-te, Sfântă Mare Muceniţă Cristina, mult pătimitoare!

 

 

Mai multe fotografii găsiți aici

 

 

 

 

 

Alătură-te canalului de Telegram al EORI.

 

 
 

 

Asociația San Lorenzo dei Romeni ONLUS este o asociație social-filantropică, non profit și apolitică, în cadrul Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, care a fost înființată cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop SILUAN, în anul 2009.

 
 

 
 

 

 
 
 

 

 
 
14074600