Sugestii pastorale - Lombardia I

În anul 2021, declarat de către Sfântul Sinod al Biser icii Ortodoxe Române An omagial al pastorației românilor din diaspora, la inițiativa  și cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan, propun câteva gânduri și experiențe care ar putea dinamiza activitatea misionară a parohiilor noastre.

- proiecte de înfrățire cu parohiile din România pentru a implementa proiectul “Biserica - familia romanilor de pretutindeni” (noi, parohia Lodi, suntem în faza de organizare a proiectului cu parohia Slimnic-Sibiu). Am intitulat acest proiect “Bucuria întâlnirii in lumina crucii” care se va desfășura pe o perioada de 5/6 sapt (o să revinim cu detalii).

- dinamizarea relațiilor inter-umane între familiile preoților.

- crearea unei rețele de voluntari pe întreg cuprinsul parohiei pentru a gestiona mult mai eficient situațiile proiectelor sociale. (În acest moment desfășuram o colecta de alimente pentru Așezământul de bătrâni - Bogdanești).

Pr. Nicolae Cazacu

Protopop Lombardia I

Căutare

5 X 1000

 

I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C. F.: 97558250581

 
 
 

Urgența Coronavirus

 

Merinde pentru Suflet

 

 
 

San Lorenzo dei Romeni

 

Asociația San Lorenzo dei Romeni ONLUS este o asociație social-filantropică, non profit și apolitică, în cadrul Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, care a fost înființată cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop SILUAN, în anul 2009.

 
 

Apostolia

FTOUB Roma

 

Misiunea Sfântul Ierarh Nicolae

Misiunea Sfântul Ierarh Nicolae

 
 

Facebook

 

Știri din viața Eparhiei

 

Nepsis

NEPSIS

 
 

Reportaje EORI

 
 

Vă Recomandăm

Agenda/Diario pentru tine!ri 2020/2021

 Calendarele Eparhiale 2021

Calendar 2021 pentru familia ta

Calendarul Tuturor Sfinților 2021

Tinerii ortodocși

Numărul total de vizitatori

12502917