Sugestii pastorale - Lazio I

 

Se cuvine să amintim, ca prim gând pentru anul 2021, cuvântul părintelui Patriarh Daniel care, anunțând tematica anului omagial, a vorbit despre nevoia credincioșilor din diaspora de a primi, din partea preoților, mai multă dragoste, având în vedere faptul că sunt lipsiți de cei dragi ai lor, rămași în țară. Orice facem ca slujitori ai Domnului, dacă nu vine din dragostea pentru Hristos, va rămâne doar strategie și management „pastoral-misionar” și nu va fi ziditor.

De asemenea, amintim următoarele sugestii pastorale:

- Formarea unor grupuri de rugăciune parohiale - un timp de rugăciune în comun al creștinilor, în ciuda distanțării fizice. Pomenirea unui pomelnic al bolnavilor din parohie, care să se pomenească alături de cei ai familiei fiecăruia (citind Psaltirea sau Acatistul unui Sfânt vindecător);

- Platformele de teleconferință online pot fi de folos în cadrul parohial pentru lecturi biblice sau cateheze;

- Invitarea, o dată pe lună, prin rotație, a câte unui preot din Protopopiat pentru o cateheză duminicală (ceea ce ar spori colaborarea dintre parohii și ne-ar scoate din izolare);

- Inițierea unei colaborări cu Banca Alimentară sau cu Asociații caritative locale, pentru sprijinirea familiilor aflate în dificultate;

- Constituirea unui fond de întrajutorare pentru cei care au rămas fără loc de muncă.

 

Protopopiatul Lazio I

Căutare

5 X 1000

 

I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C. F.: 97558250581

 
 
 

Urgența Coronavirus

 

Merinde pentru Suflet

 

 
 

San Lorenzo dei Romeni

 

Asociația San Lorenzo dei Romeni ONLUS este o asociație social-filantropică, non profit și apolitică, în cadrul Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, care a fost înființată cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop SILUAN, în anul 2009.

 
 

Apostolia

FTOUB Roma

 

Misiunea Sfântul Ierarh Nicolae

Misiunea Sfântul Ierarh Nicolae

 
 

Facebook

 

Știri din viața Eparhiei

 

Nepsis

NEPSIS

 
 

Reportaje EORI

 
 

Vă Recomandăm

Agenda/Diario pentru tine!ri 2020/2021

 Calendarele Eparhiale 2021

Calendar 2021 pentru familia ta

Calendarul Tuturor Sfinților 2021

Tinerii ortodocși

Numărul total de vizitatori

12502948