SUGESTII PASTORAL MISIONARE - TOSCANA 1

Situația actuală generală restrictivă pe toate planurile de manifestare ale omului în societate și în lume, presupune o înțelegere și o abordare pe măsură, ceea ce determină și în viața Bisericii identificarea unor soluții concrete pastoral-misionare adecvate nevoilor duhovnicești specifice parohiilor ortodoxe române din cuprinsul Italiei. Însă, până la identificarea anumitor soluții și punerea în act a acestora, calea fiind adeseori anevoioasă, este nevoie de cât mai multe sugestii pastoral-misionare.

  1. Înfrățirea parohiilor din diverse protopopiate din Episcopia Italiei sau/și înfrățirea cu alte parohii din Eparhiile din România ori Eparhiile din diaspora românească în vederea colaborării, întrajutor ării și îmbogățirii pastorale reciproce.
  2.  Încurajarea cât mai multor copii, tineri și adulți de a participa la Proiectul „Biserica – familia românilor de pretutindeni”, în vederea cunoașterii diverselor trăiri spirituale și a multiplelor experiențe ale acestora.
  3. Acordarea unor momente de recunoștință duhovnicească pentru familiile și persoanele care pleacă din Italia în România sau în altă țară:

- o rugăciune de mulțumire pentru binefacerile primite de la Dumnezeu în perioada petrecută în Italia;

- înmânarea la sfârșitul Sfintei Liturghii a unor certificate de donator, certificate de ctitor, diplome de merit, diplome de excelență, etc., după caz, credincioșilor care și-au adus contribuția în mod special la organizarea parohiei, la construcția și înfrumusețarea bisericii parohiale, la achiziționarea spațiului de cult, la susținerea activităților catehetice, sociale, culturale ale parohiei;

- dăruirea unei icoane din partea parohiei din care au făcut parte;

- pomenirea lor la Sfânta Liturghie și păstrarea legăturii de frățietate creștină cu ei în vederea continuării comuniunii și integrării în noua parohie din care vor face parte.

  1. Intensificarea slujirii liturgice și activității catehetice în zilele din cursul săptămânii, cu precădere acolo unde credincioșii au programul de muncă mai scurt sau chiar nu mai muncesc din cauza pandemiei.
  2. Realizarea sau intensificarea legăturilor sau dialogurilor fizice ori on-line dintre școlile parohiale sau/și dintre grupurile catehetice ale diverselor parohii.
  3. Organizarea de ateliere tematice cu participarea copiilor și tinerilor în grupuri mici pentru perfecționarea abilităților creative și artistice și pentru menținerea legăturii spirituale dar și a sentimentului de apartenență națională.
  4. Înțelegerea semnificației picturii bisericești, recunoașterea, prețuirea și cultivarea frumosului în arta sacră, precum si cunoașterea marilor lăcașuri istorice de cult din Italia și România.
  5. Identificarea familiilor sau persoanelor cu diverse nevoi duhovnicești și sociale generate de situația actuală și ajutorarea acestora.
  6. Organizarea fizică sau on-line a unor întâlniri duhovnicești, conferințe, dialoguri pastorale, seri catehetice, etc., cu episcopi, duhovnici de seamă, profesori universitari și preoți cu o activitate pastoral-misionară deosebită, în care să fie abordate subiecte de actualitate spre o cunoaștere mai profundă a realităților și spre întărire duhovnicească.

 

 

Protopopiatul Toscana 1

SUGESTII PASTORAL MISIONARE - TOSCANA 1

 

Căutare

5 X 1000

 

I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C. F.: 97558250581

 
 
 

Urgența Coronavirus

 

Merinde pentru Suflet

 

 
 

San Lorenzo dei Romeni

 

Asociația San Lorenzo dei Romeni ONLUS este o asociație social-filantropică, non profit și apolitică, în cadrul Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, care a fost înființată cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop SILUAN, în anul 2009.

 
 

Apostolia

FTOUB Roma

 

Misiunea Sfântul Ierarh Nicolae

Misiunea Sfântul Ierarh Nicolae

 
 

Facebook

 

Știri din viața Eparhiei

 

Nepsis

NEPSIS

 
 

Reportaje EORI

 
 

Vă Recomandăm

Agenda/Diario pentru tine!ri 2020/2021

 Calendarele Eparhiale 2021

Calendar 2021 pentru familia ta

Calendarul Tuturor Sfinților 2021

Tinerii ortodocși

Numărul total de vizitatori

12502848