SUGESTII PASTORAL MISIONARE - EMILIA ROMAGNA 2 

 

Contextul actual de pandemie  în care ne aflăm, pune înaintea noastră a tututor slujitorilor Bisericii să vedem şi să revedem într-o lumină nouă, lucrarea noastră pe toate planurile: pastoral , misionar, liturgic, catehetic, administrativ şi de ce nu personal şi familiar.

Această situaţie ne arată roadele slujirii noastre dar mai ales lipsurile noastre, dar ne oferă şi o perspectivă, poate unică, de a împlini slujirea adaptându-ne la exigenţele vremurilor.

În această ordine de idei aş propune câteva sugestii, unele care se pot implementa în cursul acestui an, altele în timp,  în funcţie de posibilităţile fiecărei parohii.

- intensificarea slujirii liturgice, mai ales acolo unde sunt spaţii propri de slujire;

-găsirea unor soluţii de a avea spaţii propri de slujire, mai ales în parohiile cu posibilităţi;

-în parohiile cu teritoriul extins, alcătuirea mai multor puncte de slujire şi întâlnire cu credincioşii din alte localităţi decât cea în care se află biserica, astfel ca preotul să aibă posibilitatea de a sluji, mai ales atunci când în vreme de restricţii credincioşii nu pot veni la biserică;

-ar fi bine ca în fiecare protopopiat să fie un preot slujitor misionar, care să poată înlocui în caz de nevoie şi de necesitate;  din experienţă vedem că acolo unde preotul se îmbolnăveşte, parohia rămâne fără Sfânta Liturghie, iar din ţară nu se poate aduce înlocuitor;

-pe plan catehetic, pregătirea unor tineri cateheţi de a preda în şcolile parohiale şi în limba italiană;

-realizarea unui concurs/olimpiadă de religie, la nivel de protopopiat sau chiar la nivel eparhial;

-eficientizarea  registrului de evidenţă a membrilor parohiei, în aşa fel încât preotul să poată contacta pe oricare din membrii parohiei;

-crearea unui fond de solidarietate pentru cler şi familia acestuia, la nivel protopopial sau eparhial, la care să contribuie fiecare parohie şi să fie accesat numai în cazuri extreme, de molimă, de calamitate etc.

 

Protopop Vasile Jora

 

Căutare

5 X 1000

 

I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C. F.: 97558250581

 
 
 

Urgența Coronavirus

 

Merinde pentru Suflet

 

 
 

San Lorenzo dei Romeni

 

Asociația San Lorenzo dei Romeni ONLUS este o asociație social-filantropică, non profit și apolitică, în cadrul Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, care a fost înființată cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop SILUAN, în anul 2009.

 
 

Apostolia

FTOUB Roma

 

Misiunea Sfântul Ierarh Nicolae

Misiunea Sfântul Ierarh Nicolae

 
 

Facebook

 

Știri din viața Eparhiei

 

Nepsis

NEPSIS

 
 

Reportaje EORI

 
 

Vă Recomandăm

Agenda/Diario pentru tine!ri 2020/2021

 Calendarele Eparhiale 2021

Calendar 2021 pentru familia ta

Calendarul Tuturor Sfinților 2021

Tinerii ortodocși

Numărul total de vizitatori

12461695