SUGESTII PASTORAL MISIONARE - LAZIO II

 

În urma solicitării venite din partea Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei și ca oconsecință a sugestiilor împărtăşite de o parte a colegilor preoți parohi ai Protopopiatului Lazio II Nord-est, propunem urmatoarele idei în vederea amplificarii activităților în Episcopia noastră:

 

I.Activitatea liturgică

1. Slujirea în sobor, măcar odată pe lună, a Sfintei Liturghii sau în cel mai rău caz a Sf. Maslu, în protopopiat (mai ales în Insula Sardinia, unde acest lucru se întâmplă mai rar).

2. Slujirea în fiecare zi a unui Acatist în parohie (cel putin) şi mai mult de odată pe săptămână a Sfintei Liturghii.

3. Lărgirea constiintei prin înşelegerea că preotul nu doar săvârșește Sf. Liturghie, ci  el "se face liturghie". Numai   în măsura în care se transfigureazăpe el însuși, îi va putea schimba şi pe alţii.

4. Pentru că slujirea preotească este una cuvântătoare, grija pentru a învăța poporul lui Dumnezeu este esențială. Cuvântul care zideşte este cuvântul viu și devine viu doar dacă este plămădit în experiențele întâlnirii personale cu Domnul.

Impresionează și astăzi răspunsul unui actor din țara noastră care a fost întrebrat de un preot: “care este secretul succesului său profesional, împărtășind experienta sa amară că nu mai ajunge la inima oamenilor” Memorabil, actorul îi răspunde:” Părinte, eu am priză la public pentru că vorbesc oamenilor despre lucruri moarte ca fiind vii, în timp ce în Biserică, de multe ori, se vorbește despre lucrurile vii ca fiind moarte”.   

 

II.Activitatea catehetică

 

1. Să spui astăzi că Biserica din diaspora va avea un viitor fară cateheză, este deja un truism și o mare amăgire

Scurgerez în plan practic câteva reacții la această prioritate absolută pentru pastorația de proximitate:

a.O seara pe săptămână la care să fie prezentată o cateheză.

b.Invitarea colegilor din protopopiat care să sustina  cateheze în alte parohii şi reacţia reciprocă la solicitarea lor.

c.Implicarea credincioşilor care au cunoștințe din diverse domenii profesionale care să împărtășească și altora pasiunea sau preocuparea lor (spre exemplu, am invitat fotograful parohiei să ne spună cele mai elementare cunostiinte despre această artă).  

d.Propunearea unui titlu de carte odată pe lună sau la două, care să fie citită comunitar și deazbătută în parohie.

 

III. Activitatea pastorală

 

Idei practice:  

1.Cunoasterea cât mai profundă a enoriasilor care alcătuiesc adunarea parohială. Cel mai eficace, duhovniceste vorbind, mod în atingerea acestui obiectiv, rămâne, fără îndoială,  pomenirea lor.

Sugestivă este, după părerea mea, recomandarea unui episcop din America Latină care își îndemna preoții eparhioți, dacă vor să fie cu adevărat păstorii oilor cuvântătoare, să “dobândească mirosul lor!”  

2.  Punerea în valoare și mai mult a rolului femeii creștine prin activarea comitetului de femei în parohie, Intuiția, râvna dar și fragilitatea acesteia pot fi de un real  folos.

3. Organizarea odată sau de două ori pe lună a unor activităti recreative cu enoriaşii parohiei: iesirea în parc, la teatru sau film, o excursie sau un pelerinaj.

 

IV.Activitatea la nivel protopopial

În urma experientei de mai mulți ani şi ca urmare a efortului sustinut, mai ales la sfârșit de an în evaluarea parohiilor din protopopiat, așsugera sa fie dislocate temporal, Procesul de evaluare parohială de Darea de seamă a parohiilor. Prima aș recomanda să se desfasoare în luna octombrie, lasând luna noiembrie pentru finalizarea Dării de seamă, astfel încât la începutul lunii decembrie acestea să fie trimise Centrului Eparhial

2. Cu binecuvântarea Prea Sfințitilor Părintii, aș îndrăzni să propun, cel putin la nivelul regiunii noastre, o înmulțire a protopopiatelor, astfel încât acestea să nu însumeze mai mult de 15 parohii.

Cu nădejdea că aceste gânduri ar putea inspira sau ajuta pe cititorii lor și cu constiinta precaritații, le încredințam Domnului, care, cu inspirația Sa, poate transforma orice cuvânt rostit, în cuvântul mântuirii pentru om.

 

Protopopiatul Lazio II

 

Căutare

5 X 1000

 

I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C. F.: 97558250581

 
 
 

Urgența Coronavirus

 

Merinde pentru Suflet

 

 
 

San Lorenzo dei Romeni

 

Asociația San Lorenzo dei Romeni ONLUS este o asociație social-filantropică, non profit și apolitică, în cadrul Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, care a fost înființată cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop SILUAN, în anul 2009.

 
 

Apostolia

FTOUB Roma

 

Misiunea Sfântul Ierarh Nicolae

Misiunea Sfântul Ierarh Nicolae

 
 

Facebook

 

Știri din viața Eparhiei

 

Nepsis

NEPSIS

 
 

Reportaje EORI

 
 

Vă Recomandăm

Agenda/Diario pentru tine!ri 2020/2021

 Calendarele Eparhiale 2021

Calendar 2021 pentru familia ta

Calendarul Tuturor Sfinților 2021

Tinerii ortodocși

Numărul total de vizitatori

12466902